www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Asus: Coffee Lake by mohly být kompatibilní se Z270, kdyby Intel chtěl

Asus: Coffee Lake by mohly být kompatibilní se Z270, kdyby Intel chtěl
, , aktualita
Zástupce společnosti Asus se vyjádřil v tom smyslu, že vzájemná nekompatibilita desek s čipsety 100 a 200 Series a procesorů Intel Coffee Lake je v podstatě jen umělá. Prý kdyby Intel chtěl, nemuseli bychom potřebovat nové desky.
K oblíbeným
reklama
Před řadou dní jsme se dozvěděli, že procesory Intel Coffee Lake mají odlišnou pinovou konfiguraci než Skylake a Kaby Lake, ovšem při pozorném srovnání se dalo zjistit, že jde pouze o posílení napájení, přičemž některé dříve jen rezervované piny nově posloužily právě  pro napájení. Už dle toho se dalo usuzovat, že s nekompatibilitou to přece jen nebude tak horké. 
 
 
V interview se serverem Bit-tech.net tak byl Andrew Wu, produktový manažer značky Asus ROG, dotázán ohledně této kompatibility a dle jeho odpovědi to "záviselo na rozhodnutí samotného Intelu". Wu dále uvedl, že nové specifikace týkající se spotřeby nových procesorů a posílení napájení v důsledku nepředstavují velké změny a že sám Asus by jistě dokázal zajistit kompatibilitu desek se Z270 a podobnými čipsety. Potřeboval by k tomu ovšem aktualizovaný ME (Management Engine) a mikrokód pro BIOS, ovšem ty Intel "z nějakého důvodu uzamkl". 
 
Vypadá to tak, že extra piny pro napájení procesorů Coffee Lake ve skutečnosti nejsou tak důležité, aby byly skutečně zapotřebí nové desky. Navíc, jak jsme zmiňovali i v naší recenzi desky Gigabyte Z370 AORUS Gaming 7, samotná čipová sada Z370 Express se v podstatě v ničem neliší od Z270 Express a osobně bych se nedivil, kdyby šlo o ten samý kus křemíku. Však Intel do ní ještě ani nepřidal přímou podporu rozhraní USB 3.1 Gen 2. 
 
Na druhou stranu, Intel v přístím roce chce vypustit na trh i osmijádrové mainstreamové desktopové procesory, které se také zařadí do rodiny Coffee Lake a určeny budou i pro dnešní desky se Z370 (doufejme, zdaleka to není jisté). A taková osmijádra by už skutečně mohla být pro napájení dimenzované pro Kaby Lake už poněkud příliš. Nicméně alespoň některé Coffee Lake, respektive většina z nich, by mohly na starších deskách klidně pracovat. 
 
Tak či tak, nekompatibilita starších desek s Coffee Lake jistě vyhovuje nejen Intelu, ale také výrobcům samotných desek, kteří se v tomto případě mohou klidně schovávat právě za Intel, protože do těchto jeho rozhodnutí moc zasahovat nemohou. Zákazníci ale mají na rozdíl od předchozích let velice vhodnou alternativu, a sice procesory AMD Ryzen, jejichž aktuální desky budou připraveny přinejmenším ještě pro chystané procesory Pinnacle Ridge. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Procesorům Intel Coffee Lake-S zvoní hrana, přestanou proudit na trh Procesorům Intel Coffee Lake-S zvoní hrana, přestanou proudit na trh
Jak se dalo očekávat, procesory Intel generace Coffee Lake pro desktopy budou postupně vytlačeny z trhu novou generací. Intel nyní informuje o přesném datu, kdy budou dodány na trh poslední kusy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Sony tento týden konzoli PS5 nepředstaví, podporuje protesty v USA Sony tento týden konzoli PS5 nepředstaví, podporuje protesty v USA
Společnost Sony měla ve čtvrtek večer představit svou novou konzoli PlayStation 5, ovšem toho se nedočkáme a není jasné, kdy lze očekávat náhradní termín. Sony totiž tímto krokem podporuje aktuální protesty probíhající v USA.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nejbližší exoplaneta byla potvrzena pomocí nového spektrografu Nejbližší exoplaneta byla potvrzena pomocí nového spektrografu
O existenci exoplanety Proxima b se obecně už dávno nepochybuje, ale vždy je dobré mít potvrzení z dalšího nezávislého zdroje. Tím je nový spektrograf ESPRESSO, který potvrdil i hmotnost planety a délku jejího oběhu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft pozastavil rozšiřování Windows 10 May 2020 na většině zařízení Microsoft pozastavil rozšiřování Windows 10 May 2020 na většině zařízení
Čerstvě máme na trhu novou verzi systému Windows 10, kterou označujeme za May 2020 Update, verzi 2004, nebo prostě za letošní velkou jarní aktualizaci. Její rozšiřování ale bylo nyní na většině typů zařízení pozastaveno. Proč?
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Nová éra "taktování"? Ladění výkonu běžných Core slibuje zajímavý růst výkonu Nová éra "taktování"? Ladění výkonu běžných Core slibuje zajímavý růst výkonu
Intel se neodhodlal změnit svůj přístup k taktování desktopových procesorů ani v nejnovější generaci Comet Lake-S. Pomocí změny násobiče můžeme takto ladit výkon pouze procesorů K na sadě Z490, ale do toho vstupují výrobci základních desek.
Dnes, aktualita, Jan Vítek