www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Asus: Coffee Lake by mohly být kompatibilní se Z270, kdyby Intel chtěl

Asus: Coffee Lake by mohly být kompatibilní se Z270, kdyby Intel chtěl
, , aktualita
Zástupce společnosti Asus se vyjádřil v tom smyslu, že vzájemná nekompatibilita desek s čipsety 100 a 200 Series a procesorů Intel Coffee Lake je v podstatě jen umělá. Prý kdyby Intel chtěl, nemuseli bychom potřebovat nové desky.
K oblíbeným
reklama
Před řadou dní jsme se dozvěděli, že procesory Intel Coffee Lake mají odlišnou pinovou konfiguraci než Skylake a Kaby Lake, ovšem při pozorném srovnání se dalo zjistit, že jde pouze o posílení napájení, přičemž některé dříve jen rezervované piny nově posloužily právě  pro napájení. Už dle toho se dalo usuzovat, že s nekompatibilitou to přece jen nebude tak horké. 
 
 
V interview se serverem Bit-tech.net tak byl Andrew Wu, produktový manažer značky Asus ROG, dotázán ohledně této kompatibility a dle jeho odpovědi to "záviselo na rozhodnutí samotného Intelu". Wu dále uvedl, že nové specifikace týkající se spotřeby nových procesorů a posílení napájení v důsledku nepředstavují velké změny a že sám Asus by jistě dokázal zajistit kompatibilitu desek se Z270 a podobnými čipsety. Potřeboval by k tomu ovšem aktualizovaný ME (Management Engine) a mikrokód pro BIOS, ovšem ty Intel "z nějakého důvodu uzamkl". 
 
Vypadá to tak, že extra piny pro napájení procesorů Coffee Lake ve skutečnosti nejsou tak důležité, aby byly skutečně zapotřebí nové desky. Navíc, jak jsme zmiňovali i v naší recenzi desky Gigabyte Z370 AORUS Gaming 7, samotná čipová sada Z370 Express se v podstatě v ničem neliší od Z270 Express a osobně bych se nedivil, kdyby šlo o ten samý kus křemíku. Však Intel do ní ještě ani nepřidal přímou podporu rozhraní USB 3.1 Gen 2. 
 
Na druhou stranu, Intel v přístím roce chce vypustit na trh i osmijádrové mainstreamové desktopové procesory, které se také zařadí do rodiny Coffee Lake a určeny budou i pro dnešní desky se Z370 (doufejme, zdaleka to není jisté). A taková osmijádra by už skutečně mohla být pro napájení dimenzované pro Kaby Lake už poněkud příliš. Nicméně alespoň některé Coffee Lake, respektive většina z nich, by mohly na starších deskách klidně pracovat. 
 
Tak či tak, nekompatibilita starších desek s Coffee Lake jistě vyhovuje nejen Intelu, ale také výrobcům samotných desek, kteří se v tomto případě mohou klidně schovávat právě za Intel, protože do těchto jeho rozhodnutí moc zasahovat nemohou. Zákazníci ale mají na rozdíl od předchozích let velice vhodnou alternativu, a sice procesory AMD Ryzen, jejichž aktuální desky budou připraveny přinejmenším ještě pro chystané procesory Pinnacle Ridge. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache
Intel si pro příští rok připravuje procesory Tiger Lake jako nástupce aktuálních Ice Lake a leccos už o nich prozradil benchmark Geekbench. Ten už obsahuje online záznam čtyřjádrového prototypu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Prototyp Starship explodoval při tlakové zatěžkávací zkoušce Prototyp Starship explodoval při tlakové zatěžkávací zkoušce
Starship Mk1 včera prodělal tlakovou zatěžkávací zkoušku, kterou ovšem nevydržel a v horní části explodoval. Obešlo se to bez ohně i zranění obsluhy, ostatně neúspěch se dal očekávat. Co bude dál?
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Intel se omluvil za zpožděné dodávky procesorů Intel se omluvil za zpožděné dodávky procesorů
Intel se slovy Michelle Johnston Holthaus omluvil za zpožděné dodávky procesorů x86, čili v podstatě za to, že je nestačí vyrábět v potřebném množství. Potvrzuje tím, že nedostatek jeho procesorů je stále aktuální. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Philips 439P9H: zahnutý 43" VA monitor se 100Hz Philips 439P9H: zahnutý 43" VA monitor se 100Hz
Od společnosti Philips jsme se dočkali dalšího zahnutého monitoru s obrovskou úhlopříčkou. Jde o model 439P9H, který má velký 43,4" VA panel s velmi vysokým kontrastem 3000:1. Potěší i 10bitovými barvami.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Japonská banka věří Intelu, že díky seškrtaným cenám poroste Japonská banka věří Intelu, že díky seškrtaným cenám poroste
Analytik z Mizuho Bank spoléhá na cenové škrty, které Intel odstartoval s generací Cascade Lake-X, že zvednou jeho konkurenceschopnost vůči AMD a přinesou zvyšování jeho hodnoty na trhu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře