Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus uvedl dual-mode 4K monitor ROG Strix XG27UCG se 160Hz a 320Hz frekvencí

30.5.2024, Milan Šurkala, aktualita
Asus uvedl dual-mode 4K monitor ROG Strix XG27UCG se 160Hz a 320Hz frekvencí
Zatímco dual-mode televize jsou už docela běžné, u LCD monitorů to příliš běžné není a tato technologie se nyní znovu dostává do popředí. Monitor Asus ROG Strix XG27UCG tak dokáže dosahovat 160Hz i 320Hz frekvence dle rozlišení.
Zatímco u CRT monitorů bylo běžné, že maximální obnovovací frekvence přímo souvisela s rozlišením, u LCD monitorů je většinou jen jedna maximální hodnota dostupná pro všechna nebo většinu podporovaných rozlišení. Poslední dobou se ale technologie dual-mode docela rozrostla u herních televizí, kde při snížení rozlišení ze 4K na Full HD mohou televize zvýšit svou obnovovací frekvenci na dvojnásobek. Něco takového se možná více rozmůže i u herních monitorů. Jedním takovým by měl být UHD 4K monitor Asus ROG Strix XG27UCG. Jde o 27" monitor s panelem Fast IPS o rozlišení UHD 4K (3840×2160 pixelů), ve kterém dosahuje max. frekvence 160 Hz. Pokud ale snížíte rozlišení na Full HD (1920×1080 pixelů), maximum se posune na 320 Hz.
 
Odezva GTG činí 1 ms a hráči mohou čekat i typickou nálož herních funkcí a technologií. Nezapomnělo se ani na USB-C s Power Delivery, dále je tu port HDMI 2.1 a DisplayPort 1.4. Více přesných specifikací ale Asus zatím nezveřejnil a ačkoli tiskové zprávy ohledně monitoru ROG Swift XG27UCG a ROG Swift OLED PG27AQDM na internetu visí nadále, specifická stránka k modelu XG272UCG prozatím zmizela. Proč, to není jasné.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.