www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

BIOS desky MSI Creator TRX40 ukazuje nové možnosti taktování Threadripperů

BIOS desky MSI Creator TRX40 ukazuje nové možnosti taktování Threadripperů
, , aktualita
Procesory Ryzen Threadripper se začnou prodávat až ke konci tohoto měsíce, kdy přijde na trh také nový Ryzen 9 3950X. Tyto procesory tak můžeme zatím zkoumat jen z teoretického hlediska, nicméně jsou tu i desky. 
K oblíbeným
reklama
Jako zdroj informací opět přichází společnost MSI, která nám ve svém videu nedávno nepřímo potvrdila, že procesor Threadripper 3990X bude mít opravdu 64 jader. Nebylo to sice zcela přímé potvrzení, ale k takovému závěru se dá dojít vylučovací metodou a navíc prostě i tím, že dané video bylo urychleně znepřístupněno. 
 
 
Zdrojem nových informací o možnostech taktování Threadripperů 3. generace je deska MSI Creator TRX40, respektive její BIOS. Do jeho zkoumání se pustili datamineři, kteří objevili, že MSI a potažmo jiní výrobci desek umožní taktování procesorů po jednotlivých CCD (Core Complex Die - 8jádrový čiplet) vedle CCX (Core CompleX - dvě 4jádrové jednotky v rámci jednoho CCD). Vedle toho by mělo být možné také deaktivovat celé čiplety.
 
Taktování po jednotlivých CCD dává smysl, neboť některé mohou být lepší než jiné, a zvládnou tak vyšší frekvence. Dá se tak říci, že pokud hrajeme s procesory "křemíkovou loterii", čili dopředu nevíme, jaké takty právě ten náš zakoupený model zvládne, pak bude taktování Threadripperů stále loterie, ale zákazník získá více losů najednou, a to čtyři až osm dle počtu čipletů. Nicméně do těchto procesorů by i tak měla jít především ta velice povedená jádra, respektive tak tomu bylo alespoň v první a druhé generaci.  
 
Možnost deaktivovat jednotlivá CCD ale nepřekvapí, přičemž na nových deskách by to mělo fungovat po jednom. Je ale otázka, zda to vůbec k něčemu bude, snad krom pokusů o dosažení co nejvyšších taktů bez ohledu na počet aktivovaných jader a podobně. 
 
Na druhé generaci Threadripperů mělo smysl v některých případech vypnout polovinu jader, čili dva ze čtyř čipů Zeppelin. Tato možnost byla označena za Game Mode a přišla kvůli tomu, aby se vypnuly právě ty čipy, které musí s pamětí či kartami komunikovat prostřednictvím dalších dvou čipů. To mohlo negativně ovlivnit výkon a ve hrách by nám stejně bylo 24 nebo rovnou 32 fyzických jader k ničemu, takže tímto jsme o nic nepřišli. Nové EPYC či Threadrippery ale mají pro všechny čiplety připraven rovnocenný přístup k pamětem, takže v jejich případě Game Mode nemá smysl. 
 
 
Nakonec se ještě můžeme pozastavit nad cenou procesoru Ryzen 9 3950X, který se začne reálně prodávat až později, ale už nyní je v předprodeji dlouhé řady obchodů. Některé kupodivu slibují dostupnost do týdne, nehledě na to, že prodej startuje až za dva týdny. Zajímavé jsou však především ceny, které až na jednu zářnou výjimku začínají až nad 33 tisíci korun.
 
Model 3950X je přesně 1,5x dražší než 3900X, ale i kdybychom vzali cenu tohoto 12jádra z nejdražšího českého obchodu, ani tak bychom se nedostali ani blízko ke 33 tisícům. Průměrná cena by měla být spíše o 10 tisíc nižší, takže to vypadá, že zájemce o nové 16jádro od AMD se může zatím jen pohodlně posadit a koukat, co se bude dít dál. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Core i9-10900 ES otestován už i v Cinebench Intel Core i9-10900 ES otestován už i v Cinebench
Nedávno jsme se dozvěděli, že na východě se už vesele obchoduje s prvními verzemi procesorů Intel Core generace Comet Lake-S. Jde stále o inženýrské vzorky, ale ty už se v podstatě nemusí lišit od konečných verzí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AI pomohla vytvořit Halicin, nové a velice slibné antibiotikum AI pomohla vytvořit Halicin, nové a velice slibné antibiotikum
O potenciálu umělé inteligence (AI) slýcháme velice často, ovšem nyní se můžeme podívat i na konkrétní výsledek jejího nasazení, a to v oblasti medicíny. Jde o Halicin, nové a velice slibné antibiotikum. 
Včera, aktualita, Jan Vítek12 komentářů
Facebook začne platit za nahrávky hlasu, chce zlepšit svůj Portal Facebook začne platit za nahrávky hlasu, chce zlepšit svůj Portal
Koncem loňského listopadu jsme se dozvěděli, že chce Facebook v rámci svého projektu Viepoints platit uživatelům za nejrůznější data, která pomohou vylepšit produkty Facebooku. Jako první je tu projekt Pronunciations.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Hackeři přinutili Teslu pomocí lepící pásky porušovat rychlostní předpisy Hackeři přinutili Teslu pomocí lepící pásky porušovat rychlostní předpisy
Autonomní funkce moderních aut jsou někdy překvapivě snadno "hacknutelné". Ovlivnit se dají různými způsoby a inženýři dokázali oblbnout systémy starších vozů Tesla jen černou lepící páskou. Vůz pak zrychloval více, než měl.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Digitimes: TSMC se kvůli Američanům odklání od Huawei, uvolní se 7nm kapacity? Digitimes: TSMC se kvůli Američanům odklání od Huawei, uvolní se 7nm kapacity?
Společnost Huawei si možná bude muset najít nového dodavatele počítačových čipů, neboť společnost TSMC dle serveru Digitimes už nechce svému partneru z pevninské Číny poskytovat takové kapacity jako dřív.
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů