Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

BIOS desky MSI Creator TRX40 ukazuje nové možnosti taktování Threadripperů

11.11.2019, Jan Vítek, aktualita
BIOS desky MSI Creator TRX40 ukazuje nové možnosti taktování Threadripperů
Procesory Ryzen Threadripper se začnou prodávat až ke konci tohoto měsíce, kdy přijde na trh také nový Ryzen 9 3950X. Tyto procesory tak můžeme zatím zkoumat jen z teoretického hlediska, nicméně jsou tu i desky. 
Jako zdroj informací opět přichází společnost MSI, která nám ve svém videu nedávno nepřímo potvrdila, že procesor Threadripper 3990X bude mít opravdu 64 jader. Nebylo to sice zcela přímé potvrzení, ale k takovému závěru se dá dojít vylučovací metodou a navíc prostě i tím, že dané video bylo urychleně znepřístupněno. 
 
 
Zdrojem nových informací o možnostech taktování Threadripperů 3. generace je deska MSI Creator TRX40, respektive její BIOS. Do jeho zkoumání se pustili datamineři, kteří objevili, že MSI a potažmo jiní výrobci desek umožní taktování procesorů po jednotlivých CCD (Core Complex Die - 8jádrový čiplet) vedle CCX (Core CompleX - dvě 4jádrové jednotky v rámci jednoho CCD). Vedle toho by mělo být možné také deaktivovat celé čiplety.
 
Taktování po jednotlivých CCD dává smysl, neboť některé mohou být lepší než jiné, a zvládnou tak vyšší frekvence. Dá se tak říci, že pokud hrajeme s procesory "křemíkovou loterii", čili dopředu nevíme, jaké takty právě ten náš zakoupený model zvládne, pak bude taktování Threadripperů stále loterie, ale zákazník získá více losů najednou, a to čtyři až osm dle počtu čipletů. Nicméně do těchto procesorů by i tak měla jít především ta velice povedená jádra, respektive tak tomu bylo alespoň v první a druhé generaci.  
 
Možnost deaktivovat jednotlivá CCD ale nepřekvapí, přičemž na nových deskách by to mělo fungovat po jednom. Je ale otázka, zda to vůbec k něčemu bude, snad krom pokusů o dosažení co nejvyšších taktů bez ohledu na počet aktivovaných jader a podobně. 
 
Na druhé generaci Threadripperů mělo smysl v některých případech vypnout polovinu jader, čili dva ze čtyř čipů Zeppelin. Tato možnost byla označena za Game Mode a přišla kvůli tomu, aby se vypnuly právě ty čipy, které musí s pamětí či kartami komunikovat prostřednictvím dalších dvou čipů. To mohlo negativně ovlivnit výkon a ve hrách by nám stejně bylo 24 nebo rovnou 32 fyzických jader k ničemu, takže tímto jsme o nic nepřišli. Nové EPYC či Threadrippery ale mají pro všechny čiplety připraven rovnocenný přístup k pamětem, takže v jejich případě Game Mode nemá smysl. 
 
 
Nakonec se ještě můžeme pozastavit nad cenou procesoru Ryzen 9 3950X, který se začne reálně prodávat až později, ale už nyní je v předprodeji dlouhé řady obchodů. Některé kupodivu slibují dostupnost do týdne, nehledě na to, že prodej startuje až za dva týdny. Zajímavé jsou však především ceny, které až na jednu zářnou výjimku začínají až nad 33 tisíci korun.
 
Model 3950X je přesně 1,5x dražší než 3900X, ale i kdybychom vzali cenu tohoto 12jádra z nejdražšího českého obchodu, ani tak bychom se nedostali ani blízko ke 33 tisícům. Průměrná cena by měla být spíše o 10 tisíc nižší, takže to vypadá, že zájemce o nové 16jádro od AMD se může zatím jen pohodlně posadit a koukat, co se bude dít dál.