www.svethardware.cz
>
>
>

Blazar jako další možný cíl pro celosvětový Event Horizon Telescope

Blazar jako další možný cíl pro celosvětový Event Horizon Telescope
, , aktualita
Event Horizon Telescope dokázal přinést vůbec první snímek supermasivní černé díry, respektive jejího bezprostředního ještě pozorovatelného okolí. Nyní se hledá další cíl pro tento virtuální teleskop skládající se ze zařízení umístěných po celém světě.
K oblíbeným
reklama
Díky projektu Event Horizon Telescope (EHT) jsme se mohli podívat na samotný střed obrovské galaxie Messier 87, kde sídlí černá díra mnohem mohutnější, než jakou máme v naší vlastní galaxii. Moc zajímavé pokoukání to nebylo, ovšem zde šlo především o potvrzení toho, že se černá díra ukáže tak, jak se očekávalo dle simulací a to se splnilo. Dříve jsme přitom očekávali i pohled na Sagittarius A* (SgrA*) uprostřed naší galaxie, ale z toho nakonec sešlo. Ostatně dohlédnou do středu vlastní galaxie se občas přirovnává ke snaze spatřit z okraje lesa strom v jeho středu.
 
 
Nyní v podstatě ani nemá valný význam snažit se spatřit SgrA*, když tu jsou jiné cíle, v jejichž případě by EHT mohl zaznamenat průlomový objev. Jsou tu blazary. 
 
Blazar je aktivní galaktické jádro, čili krmící se supermasivní černá díra, jejíž jeden z výtrysků z oblasti pólu směřuje dle našeho pohledu přímo na nás či téměř přímo. Plazma pak můžeme pozorovat díky vysoké teplotě a rychlosti v ultrafialovém, rentgenovém a gama spektru. 
 
Astronomové nyní navrhují, aby se EHT podíval na proudy z blazaru PKS 1510-089, který je přes 4 miliardy světelných let daleko, což je ve srovnání s Messier 87 mnohem větší sousto, ostatně tato galaxie je vzdálená "jen" 54 milionů světelných let. Nicméně daný blazar je jeden z nejjasnějších a také se jeho jas velice často citelně mění. Obvykle nastávají pozorovatelné změny v jasu v rámci měsíců až dní, ale v případě PKS 1510-089 to jsou hodiny až minuty, což má dle astronomů na svědomí nejspíše složitý propletenec magnetických polí černé díry, ale rádi by se podívali na detaily. 
 
EHT
 
Návrh na sledování tohoto blazaru přednesl konkrétně Nicholas MacDonald z Institutu Maxe Plancka pro radioastronomii. Použít chce EHT ve spolupráci s radioobservatoří ALMA v Chile, která by měla značně vylepšit kvalitu celkového obrazu. EHT sice efektivně představuje teleskop pokrývající celou Zemi, jenomže je tu ten problém, že čítá jen několik zařízení, která mohou sbírat data. Mohli bychom si to představit jako velký kruhový světlocitný čip, na němž funguje jen několik buněk. Tento problém se dá výrazně kompenzovat tím, že díky rotaci Země se sledovací zařízení posouvají na jinou pozici pomyslného celoplanetárního teleskopu a vyplňují hluchá místa, což si ale pochopitelně žádá čas a tím se prodlužuje celková "závěrka". To by mohlo sledování měnícího se blazaru, jako je PKS 1510-089, velice znesnadnit. 
 
Ze zprávy však není zrovna jasné, jakým způsobem by zařízení ALMA mělo být v tomto případě využito už jen kvůli tomu, že ono samo do EHT samozřejmě patří. Skládá se však ze 66 antén, které mohou být v případě potřeby těsně vedle sebe, nebo rozprostřeny na ploše o průměru až 14 km. 
 
Mezi hlavní otázky patří to, zda je magnetické pole blazarů a potažmo jiných supermasivních černých děr chaotické, nebo naopak úhledně uspořádané a jak ovlivňuje proud hmoty, která tryská od pólů. K tomu jako obvykle poslouží počítačové modely, které se budou moci porovnat s tím, co se díky EHT opravdu ukáže. 
 
Pokud návrh projde a pokud bude počasí přát, pozorování proběhne někdy mezi letošním říjnem a zářím příštího roku. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz
Grafické karty Radeon budou asi mnohem oblíbenějším cílem overclockerů z řad běžných uživatelů než procesory Ryzen 3000, protože to vypadá, že s úpravou registrů lze získat nezanedbatelný frekvenční nárůst.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU? AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU?
Pokud by si někdo myslel, že se starým křemíkovým hardwarem je to podobné jako se starým spalovacím motorem, může být vcelku v klidu. Starý křemíkový čip časem nezíská horší výkon, ale o tom však nerozhoduje sám.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS
NVIDIA se s námi podělila o benchmark, který ukazuje na výkon jejích GeForce RTX ve hře Monster Hunter: World. Ten má být díky Deep Learning Super Sampling (DLSS) o polovinu vyšší, což se v takové náročné hře bude hodit.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB? Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB?
Dvanáctijádrový procesor Ryzen 9 3900X je pochopitelně aktuálně ve středu zájmu, a to i z hlediska spotřeby a chlazení. Na spotřebu a schopnost levnějších desek jej napájet jsme se už podívali a nyní je tu chlazení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One
Projekt Hyperloop byl navržený podnikatelem a vizionářem Elonem Muskem. Jeho realizace se ujaly soukromé společnosti, jednou z nich je Virgin Hyperloop One. Ta by mohla vybudovat vysokorychlostní trať i v Severní Karolíně. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková