Boeing 737 MAX 8 má zase problém, vadný čip může poslat letadlo k zemi

Boeing 737 MAX 8 má zase problém, vadný čip může poslat letadlo k zemi
, , aktualita
Boeing 737 MAX 8 je prokleté letadlo. Výrobce se už chystal na to, že mu FAA povolí znovu vzlétnout, ale vypadá to, že si ještě skoro rok počkáme. Zjistilo se, že by chyba v malém čipu mohla poslat letadlo k zemi.
K oblíbeným
reklama
Výrobce letadel Boeing nemá moc dobré časy. Může si za to ale sám. Snažil se šetřit na bezpečnostní výbavě svých letadel 737 MAX 8, očesal záložní prvky a výsledkem byly dvě smrtelné nehody, které si vyžádaly životy téměř 350 lidí. Vyšetřování FAA nyní mělo zhodnotit opravy softwaru těchto letadel a případně je vyslat opět do vzduchu, místo toho ale dostal Boeing opět pěkně studenou sprchu. Letadla se totiž mohou sama rozhodnout letět k zemi i z dalšího důvodu, a proto byl start letadel opět odložen.
 
Boeing 737 MAX 8
 
autor: acefitt from Calgary, Alberta, Canada [CC BY 2.0]
 
V případě prvních dvou nehod za to mohl systém MCAS, který studuje a upravuje náklon letadla. Ten nesmí být příliš velký, protože by letadlo mohlo ztratit vztlak a spadnout. Proto při detekci příliš velkého úhlu letadlo samo začne úhel snižovat a rovnat se. Zásadní problém je v tom, že letadlo má jen dva senzory AOA (angle of attack), které měří tento úhel a systém MCAS pak dokonce dokáže být oblbnut nesprávnými daty jednoho z nich. A to se stalo osudným při výše zmíněných dvou nehodách. Jedno z čidel hlásilo příliš velký úhel, což ale nebyla pravda. Letadlo se tak snažilo zamířit níž a srovnat se, ve skutečnosti ale ze srovnané pozice začalo mířit k zemi. Ani zásahy pilotů už nedokázaly zabránit nehodě. Nyní by toto mělo být opraveno, nicméně FAA zjistila, že podobný problém může způsobit ještě něco jiného.
 
V letadle je totiž mnoho různých procesorů a je zde i jeden takový, jehož nesprávná funkce opět může způsobit, že se letadlo rozhodne samo zamířit "čumákem" k zemi (tentokrát to ale podle všeho nesouvisí s AOA senzory a MCAS systémem). Více detailů neznáme, ale Boeing tvrdí, že se to dá vyřešit softwarovou aktualizací. Naopak FAA tvrdí, že jde přímo o chybu procesoru a bude vyžadovat hardwarové zásahy. A dokud si FAA nebude jistá, že jsou letadla bezpečná, nepustí je do vzduchu.
 
Prozatím to vypadá, že si záležitost vyžádá další 4 měsíce odkladu a letadla se tak neobjeví ve vzduchu v prosinci, ale patrně až v dubnu 2020. FAA totiž chtěla všechny opravy zkontrolovat, v případě pozitivního výsledku pak letadla pustit do vzduchu, ale až poté, co bude provedeno řádné zaškolení pilotů, což bylo naplánováno na konec letošního roku. Tak se ale asi nestane.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Účty WhatsAppu lidí z Kašmíru ruší kvůli neaktivitě, nemají totiž Internet Účty WhatsAppu lidí z Kašmíru ruší kvůli neaktivitě, nemají totiž Internet
Odebrání autonomie Kašmíru v Indii má důsledky i na zdejší online život. Vláda zde totiž vypnula internet, aby se lidé nemohli radikalizovat na sociálních sítích, což v důsledku ruší  lidem účty na nich kvůli neaktivitě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420 Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420
Nedostatek 14nm procesorů od Intelu se dá řešit třeba i tím, že se odvolá ukončení výroby stařičkých 22nm procesorů. Intel tak do hry vrací více než 6 let staré Pentium G3420, které se bude opět vyrábět.
Včera, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane
Soudní proces mezi Elonem Muskem a záchranářem Vernem Unsworthem skončil. Tweet s nařčením z pedofilie soud neshledal takovým, aby Unsworth vyhrál a s tím i získal až 190 mil. USD, které žádal jako odškodnění.
7.12.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů