Boeing 737 MAX 8 má zase problém, vadný čip může poslat letadlo k zemi

Boeing 737 MAX 8 má zase problém, vadný čip může poslat letadlo k zemi
, , aktualita
Boeing 737 MAX 8 je prokleté letadlo. Výrobce se už chystal na to, že mu FAA povolí znovu vzlétnout, ale vypadá to, že si ještě skoro rok počkáme. Zjistilo se, že by chyba v malém čipu mohla poslat letadlo k zemi.
K oblíbeným
reklama
Výrobce letadel Boeing nemá moc dobré časy. Může si za to ale sám. Snažil se šetřit na bezpečnostní výbavě svých letadel 737 MAX 8, očesal záložní prvky a výsledkem byly dvě smrtelné nehody, které si vyžádaly životy téměř 350 lidí. Vyšetřování FAA nyní mělo zhodnotit opravy softwaru těchto letadel a případně je vyslat opět do vzduchu, místo toho ale dostal Boeing opět pěkně studenou sprchu. Letadla se totiž mohou sama rozhodnout letět k zemi i z dalšího důvodu, a proto byl start letadel opět odložen.
 
Boeing 737 MAX 8
 
autor: acefitt from Calgary, Alberta, Canada [CC BY 2.0]
 
V případě prvních dvou nehod za to mohl systém MCAS, který studuje a upravuje náklon letadla. Ten nesmí být příliš velký, protože by letadlo mohlo ztratit vztlak a spadnout. Proto při detekci příliš velkého úhlu letadlo samo začne úhel snižovat a rovnat se. Zásadní problém je v tom, že letadlo má jen dva senzory AOA (angle of attack), které měří tento úhel a systém MCAS pak dokonce dokáže být oblbnut nesprávnými daty jednoho z nich. A to se stalo osudným při výše zmíněných dvou nehodách. Jedno z čidel hlásilo příliš velký úhel, což ale nebyla pravda. Letadlo se tak snažilo zamířit níž a srovnat se, ve skutečnosti ale ze srovnané pozice začalo mířit k zemi. Ani zásahy pilotů už nedokázaly zabránit nehodě. Nyní by toto mělo být opraveno, nicméně FAA zjistila, že podobný problém může způsobit ještě něco jiného.
 
V letadle je totiž mnoho různých procesorů a je zde i jeden takový, jehož nesprávná funkce opět může způsobit, že se letadlo rozhodne samo zamířit "čumákem" k zemi (tentokrát to ale podle všeho nesouvisí s AOA senzory a MCAS systémem). Více detailů neznáme, ale Boeing tvrdí, že se to dá vyřešit softwarovou aktualizací. Naopak FAA tvrdí, že jde přímo o chybu procesoru a bude vyžadovat hardwarové zásahy. A dokud si FAA nebude jistá, že jsou letadla bezpečná, nepustí je do vzduchu.
 
Prozatím to vypadá, že si záležitost vyžádá další 4 měsíce odkladu a letadla se tak neobjeví ve vzduchu v prosinci, ale patrně až v dubnu 2020. FAA totiž chtěla všechny opravy zkontrolovat, v případě pozitivního výsledku pak letadla pustit do vzduchu, ale až poté, co bude provedeno řádné zaškolení pilotů, což bylo naplánováno na konec letošního roku. Tak se ale asi nestane.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple vysvětluje kontroverzní výměny akumulátorů jen v autorizovaném servisu Apple vysvětluje kontroverzní výměny akumulátorů jen v autorizovaném servisu
Apple před týdnem rozhněval velkou spoustu lidí, když začal vyžadovat případné výměny akumulátorů jen v autorizovaných servisech, naštěstí telefony jsou i bez toho nadále funkční. Nyní svůj krok a postoj vysvětluje.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020 NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020
Stejně tak, jak před pěti desítkami let přinesli Američané kousky Měsíce zpět na Zem, hodlají totéž provést s horninami z Marsu. Podíl na projektu by měla mít už nyní připravovaná mise Mars 2020.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
16.8.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů