www.svethardware.cz
>
>

British Airways dostaly rekordní pokutu 183 mil. liber za únik dat

British Airways dostaly rekordní pokutu 183 mil. liber za únik dat
, , aktualita
Aerolinky British Airways dostaly nevídanou pokutu ve výši 183 milionů liber. Za vše může nedostatečná ochrana dat svých uživatelů v souvislosti s GDPR. V tomto případě bylo poškozených okolo půl milionu.
K oblíbeným
reklama
Obrovský skandál Facebooku s Cambridge Analytica znamenal pro sociální síť pokutu směšných 500 tisíc liber. Takové štěstí ale neměly aerolinky British Airways. Únik dat v jejich případě už spadal pod působnost GDPR, kde lze uložit naprosto odlišné částky, konkrétně až ve výši 4 % celosvětových příjmů společnosti. V případě aerolinek to bylo zhruba 1,5 % příjmů, konkrétně 183,39 milionů liber, což je zhruba 367krát více než v případě Facebooku, který byl dosud rekordmanem. Kdyby byla společnosti napařena maximální možná pokuta, částka by se hodně blížila polovině miliardy liber. Jenže, co se vlastně stalo?
 
Letadlo British Airways
 
Podle Information Commissioner's Office (ICO), kterému šéfuje Elizabeth Denham (tu mimochodem známe z vyšetřování sociální sítě TikTok), byly webové stránky letecké společnosti napadeny hackery, což bylo reportováno 6. září 2018. Zákazníci byli během hackerského útoku přesměrováváni na falešné stránky hackerů a ti tak při nákupu letenek získali přihlašovací jména, hesla, skutečná jména, detaily o letenkách, adresy a kompletní údaje o platebních kartách. Hovoří se o tom, že takto sbírali data už od června 2018 a celkově bylo napadeno přes 500 tisíc lidí. British Airways sice tvrdí 380 tisíc, ale obě čísla jsou děsivě vysoká.
 
Alex Cruz, šéf aerolinek, se nechal slyšet, že je rozhodnutí ICO překvapen a zklamán. Nyní má 28 dní na odvolání. Podle společnosti British Airways po nahlášení incidentu firma rychle zasáhla a situaci napravila, přičemž údajně nemá žádné důkazy o napadení účtů lidí, jejichž data unikla. S tím ale někteří lidé, kterým byly tyto údaje ukradeny a později zaznamenali pokusy o zneužití svých platebních karet, nesouhlasí.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz
Grafické karty Radeon budou asi mnohem oblíbenějším cílem overclockerů z řad běžných uživatelů než procesory Ryzen 3000, protože to vypadá, že s úpravou registrů lze získat nezanedbatelný frekvenční nárůst.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU? AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU?
Pokud by si někdo myslel, že se starým křemíkovým hardwarem je to podobné jako se starým spalovacím motorem, může být vcelku v klidu. Starý křemíkový čip časem nezíská horší výkon, ale o tom však nerozhoduje sám.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS
NVIDIA se s námi podělila o benchmark, který ukazuje na výkon jejích GeForce RTX ve hře Monster Hunter: World. Ten má být díky Deep Learning Super Sampling (DLSS) o polovinu vyšší, což se v takové náročné hře bude hodit.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB? Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB?
Dvanáctijádrový procesor Ryzen 9 3900X je pochopitelně aktuálně ve středu zájmu, a to i z hlediska spotřeby a chlazení. Na spotřebu a schopnost levnějších desek jej napájet jsme se už podívali a nyní je tu chlazení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One
Projekt Hyperloop byl navržený podnikatelem a vizionářem Elonem Muskem. Jeho realizace se ujaly soukromé společnosti, jednou z nich je Virgin Hyperloop One. Ta by mohla vybudovat vysokorychlostní trať i v Severní Karolíně. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková