www.svethardware.cz
>
>

British Airways dostaly rekordní pokutu 183 mil. liber za únik dat

British Airways dostaly rekordní pokutu 183 mil. liber za únik dat
, , aktualita
Aerolinky British Airways dostaly nevídanou pokutu ve výši 183 milionů liber. Za vše může nedostatečná ochrana dat svých uživatelů v souvislosti s GDPR. V tomto případě bylo poškozených okolo půl milionu.
K oblíbeným
reklama
Obrovský skandál Facebooku s Cambridge Analytica znamenal pro sociální síť pokutu směšných 500 tisíc liber. Takové štěstí ale neměly aerolinky British Airways. Únik dat v jejich případě už spadal pod působnost GDPR, kde lze uložit naprosto odlišné částky, konkrétně až ve výši 4 % celosvětových příjmů společnosti. V případě aerolinek to bylo zhruba 1,5 % příjmů, konkrétně 183,39 milionů liber, což je zhruba 367krát více než v případě Facebooku, který byl dosud rekordmanem. Kdyby byla společnosti napařena maximální možná pokuta, částka by se hodně blížila polovině miliardy liber. Jenže, co se vlastně stalo?
 
Letadlo British Airways
 
Podle Information Commissioner's Office (ICO), kterému šéfuje Elizabeth Denham (tu mimochodem známe z vyšetřování sociální sítě TikTok), byly webové stránky letecké společnosti napadeny hackery, což bylo reportováno 6. září 2018. Zákazníci byli během hackerského útoku přesměrováváni na falešné stránky hackerů a ti tak při nákupu letenek získali přihlašovací jména, hesla, skutečná jména, detaily o letenkách, adresy a kompletní údaje o platebních kartách. Hovoří se o tom, že takto sbírali data už od června 2018 a celkově bylo napadeno přes 500 tisíc lidí. British Airways sice tvrdí 380 tisíc, ale obě čísla jsou děsivě vysoká.
 
Alex Cruz, šéf aerolinek, se nechal slyšet, že je rozhodnutí ICO překvapen a zklamán. Nyní má 28 dní na odvolání. Podle společnosti British Airways po nahlášení incidentu firma rychle zasáhla a situaci napravila, přičemž údajně nemá žádné důkazy o napadení účtů lidí, jejichž data unikla. S tím ale někteří lidé, kterým byly tyto údaje ukradeny a později zaznamenali pokusy o zneužití svých platebních karet, nesouhlasí.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti
Známý leaker vystupující jako wjm47196 přinesl zprávu, že má osobně již potvrzené kapacity pamětí výkonných GeForce RTX nové generace, které využijí široké paměťové sběrnice. Má jít o 24, 20 a 10 GB, což si zcela jistě zaslouží vysvětlení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie
Koronavirová pandemie se podepsala i na Mozille, která už nějakou dobu mění obchodní strategii. COVID-19 si ale vyžádal urgentní reakci a obchodní model se musí změnit rychleji a výrazněji. Prvním krokem je propuštění 250 zaměstnanců.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci
Společnost Nuvia byla založena třemi bývalými pracovníky firmy Apple teprve loni a jak napovídá její vlastní název i označení prvního procesoru, jejím cílem je vytvořit zcela nový procesorový design. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování
Síť seizmometrů měřících zemětřesení a varujících před ním je hodně drahá a Google ji chce velmi zlevnit a rozšířit. Stačit k tomu budou vestavěné akcelerometry v telefonech s operačním systémem Android.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Gigabyte uvádí G34WQC: 34" ultraširokoúhlý herní monitor Gigabyte uvádí G34WQC: 34" ultraširokoúhlý herní monitor
S herními monitory, které disponují 34palcovými prohnutými obrazovkami s poměrem stran 21:9 se v poslední době roztrhl pytel. Svůj model nedávno představilo i Xiaomi a nyní tu máme novinku od Gigabyte. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář