www.svethardware.cz
>
>
>

Bývalá prezidentka Intelu si založila firmu vyrábějící SoC ARM

Bývalá prezidentka Intelu si založila firmu vyrábějící SoC ARM
, , aktualita
Renée James odešla z pozice prezidentky Intelu v roce 2015, když probíhala velká reorganizace firmy. Založila si společnost Ampere, která však dosud fungovala spíše skrytě, ale nyní se o ní už dozvíme více. 
K oblíbeným
reklama
Ampere je tak startup založený bývalou prezidentkou Intelu, který je zaměřen na trh s procesory ARM. Zajímavý je přitom design, který se Renée James snaží přivést na trh. Minulý rok komunikační společnost Macom akvizovala firmu Applied Micro Circuits Corp (AMCC) a hledala kupce pro rodinu SoC X-Gene, kterou tím také získala. Kupec se našel, a sice Carlyle Group a od toho příslušné duševní vlastnictví evidentně získala společnost Ampere, která na trh přinese SoC X-Gene 3. Zde máme diagram tohoto čipu.
 
 
Jde tak o velké SoC skládající se především z 32 jader ARM v8 na taktu až 3 GHz, která mají po 32kB datové i instrukční L1 cache a po dvojicích pak sdílí po 256 kB L2 cache a celkově maj ještě k dispozici 32 MB L3 cache. S paměťmi DDR4-2667 komunikují pomocí osmikanálového kontroleru, maximem je 16 modulů DIMM a kapacita 1 TB RAM na patici. Vedle toho tu máme také 42 linek PCIe 3.0, čtyři SATA 6 Gbps a také USB či RGMII. To rozhodně nevypadá na ořezávátko, ale na vcelku slušně vybavený a výkonný serverový čip. 
 
Společnost Ampere navíc získala i další podporu od Carlyle Group, a to 250 najatých pracovníků, kteří budou na projektu dělat. Cílem je dostat na trh verzi pracující na taktu až 3,3 GHz s TDP 125W a cenou 950 USD, což nevypadá jako špatná nabídka. 
 
 
Nicméně je tu i konkurence, a to nejen ze strany AMD a Intelu s jejich x86 serverovými procesory, ale spíše ze strany firem jako Qualcomm. Připomenout si můžeme její procesory Falkor, které budou vyráběny 10nm procesem a nabídnou rovnou 48 jader ARM. A pak tu máme ještě firmu Cray, která má své procesory ThunderX2 založené také na ARMv8 v počtu až 54. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Překvapením Nvidia GTC 2021 bude i soutěž o GeForce RTX 3090 Překvapením Nvidia GTC 2021 bude i soutěž o GeForce RTX 3090
Zítra bude spuštěna virtuální konference GTC 2021 společnosti Nvidia z kuchyně Jensena Huanga. Ten slíbil i nějaká ta překvapení a jedním z nich budou i schované poklady v rámci prezentace včetně GeForce RTX 3090.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Prodeje PC překvapivě stoupají. I přes nedostatek komponentů Prodeje PC překvapivě stoupají. I přes nedostatek komponentů
Podle nejnovějších dat IDC zažil celosvětový trh s počítači výrazný meziroční růst. I přes pokračující nedostatek komponentů se mělo v 1. čtvrtletí 2021 prodat o polovinu více počítačů než vloni.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Časopis Playbox začne s prodejem fotek a dalších děl jako NFT Časopis Playbox začne s prodejem fotek a dalších děl jako NFT
K módě prodeje NFT se přidává další velký hráč. Bude jím časopis Playboy, který po 67 letech přešel do čistě digitální formy a nyní chce začít prodávat kolekci svých děl, na kterých se podíleli i známí umělci.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Neuralink Elona Muska ukázal video makaka, jak hraje Pong svou myslí Neuralink Elona Muska ukázal video makaka, jak hraje Pong svou myslí
Společnost Neuralink Elona Muska se snaží vyvinout rozhraní, které umožní přenášet signály z mozku do různých zařízení. Má pomoci např. paralyzovaným lidem znovu ovládat své končetiny. Prozatím ale umožňuje opicím hrát hru Pong.
9.4.2021, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Překvapení roku: Samsung údajně přinese OLED TV s panely od LG Překvapení roku: Samsung údajně přinese OLED TV s panely od LG
Samsung Electronics podle nejnovějších spekulací jedná s LG Display o nákupu OLED panelů pro své televizory. Důvodem k tomuto překvapivému rozhodnutí by měla být rostoucí cena LCD panelů, které Samsung dosud upřednostňoval.
9.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik