reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Bývalá prezidentka Intelu si založila firmu vyrábějící SoC ARM

7.2.2018, Jan Vítek, aktualita
Bývalá prezidentka Intelu si založila firmu vyrábějící SoC ARM
Renée James odešla z pozice prezidentky Intelu v roce 2015, když probíhala velká reorganizace firmy. Založila si společnost Ampere, která však dosud fungovala spíše skrytě, ale nyní se o ní už dozvíme více. 
Ampere je tak startup založený bývalou prezidentkou Intelu, který je zaměřen na trh s procesory ARM. Zajímavý je přitom design, který se Renée James snaží přivést na trh. Minulý rok komunikační společnost Macom akvizovala firmu Applied Micro Circuits Corp (AMCC) a hledala kupce pro rodinu SoC X-Gene, kterou tím také získala. Kupec se našel, a sice Carlyle Group a od toho příslušné duševní vlastnictví evidentně získala společnost Ampere, která na trh přinese SoC X-Gene 3. Zde máme diagram tohoto čipu.
 
 
Jde tak o velké SoC skládající se především z 32 jader ARM v8 na taktu až 3 GHz, která mají po 32kB datové i instrukční L1 cache a po dvojicích pak sdílí po 256 kB L2 cache a celkově maj ještě k dispozici 32 MB L3 cache. S paměťmi DDR4-2667 komunikují pomocí osmikanálového kontroleru, maximem je 16 modulů DIMM a kapacita 1 TB RAM na patici. Vedle toho tu máme také 42 linek PCIe 3.0, čtyři SATA 6 Gbps a také USB či RGMII. To rozhodně nevypadá na ořezávátko, ale na vcelku slušně vybavený a výkonný serverový čip. 
 
Společnost Ampere navíc získala i další podporu od Carlyle Group, a to 250 najatých pracovníků, kteří budou na projektu dělat. Cílem je dostat na trh verzi pracující na taktu až 3,3 GHz s TDP 125W a cenou 950 USD, což nevypadá jako špatná nabídka. 
 
 
Nicméně je tu i konkurence, a to nejen ze strany AMD a Intelu s jejich x86 serverovými procesory, ale spíše ze strany firem jako Qualcomm. Připomenout si můžeme její procesory Falkor, které budou vyráběny 10nm procesem a nabídnou rovnou 48 jader ARM. A pak tu máme ještě firmu Cray, která má své procesory ThunderX2 založené také na ARMv8 v počtu až 54. 
 


reklama