reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ceny GeForce GTX 1080 Ti rostou a dodávky jsou prý nestálé

6.11.2018, Jan Vítek, aktualita
Ceny GeForce GTX 1080 Ti rostou a dodávky jsou prý nestálé
Nástupem generace GeForce RTX 2000 přišla i paradoxní situace, kterou asi málokdo čekal. V očích mnoha zákazníků rázem stoupla atraktivita starších karet s čipy Pascal a nyní se to může ukazovat přímo na trhu. 
Mnoho lidí čekalo s nákupem karty na to, co předvede NVIDIA a její nová generace modelů s čipy Turing. O jejich schopnostech se téměř do poslední chvíle nic nevědělo, a to v podstatě ani to, o jakou generaci půjde, čili zda to vůbec bude Turing. Z prezentace NVIDIE jsme mohli být na jednu stranu nadšeni, že se někdo odhodlal konečně přinést grafickou revoluci a dostal ray tracing do grafiky vykreslované v reálném čase. Toto nadšení ale brzy vystřídaly otázky a pochyby, když se ukázalo, že prezentované hry běžely na naprostém hi-endu jen v 1080p a že v případě klasických her bez podpory RTX lze od nových GeForce očekávat přinejlepším stejný poměr výkonu a ceny jako od starých. 
 
 
Mnozí hráči to vyhodnotili tak, že si raději pořídí kartu ze starší generace, než aby čekali na to, až se na trh dostanou nové GeForce za slíbené ceny a v dostatečném výběru. Ostatně GTX 1080 Ti se daly a stále dají pořídit výrazně levněji než nové RTX 2080, ale je otázka, jak dlouho tento stav bude trvat. 
 
Samotná NVIDIA k celé věci nijak nepřispěla, když nám dosud nedala uspokojivé informace o tom, jaký reálný výkon od her s ray tracingem můžeme očekávat. Těch ostatně zatím nebude mnoho. Lepší je to s anti-aliasingem DLSS, což je zatím jediný opravdový trumf nové generace, který dokáže posunout výkon RTX 2000 podstatně výš. 
 
 
Nyní nás GamersNexus informuje, že dle více jeho zdrojů začíná být karet GeForce GTX 1080 Ti nedostatek. NVIDIA přitom uvedla, že staré Pascaly budou ještě řadu měsíců prodávány vedle nových Turingů, ale takto to vypadá, že zásoby přece jen začínají docházet a osobně bych se vůbec nedivil, kdyby to bylo notně podpořeno velkým zájmem ze strany těch lidí, které nabídka Turingů nenadchla a ti raději koupili starší kartu. 
 
Je však jasné, že se zhoršující se dostupností tu nebude jiná volba, pokud ceny půjdou nahoru. V západních obchodech už jsou ostatně RTX 2080 výrazně levnější než GTX 1080 Ti a obvykle bývá jen otázka času, než se takový stav přelije i do našich obchodů. 
 


reklama