www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ceny HDD v Asii kvůli Chia prudce stoupají, Seagate hlásí nárůst poptávky

Ceny HDD v Asii kvůli Chia prudce stoupají, Seagate hlásí nárůst poptávky
, , aktualita
V některých regionech Asie byla už zaznamenána prudká zvýšení cen pevných disků, což je pochopitelně spojeno s investicemi do farmaření kryptoměny Chia. Seagate také ohlásil, že sám zaznamenal výrazné zvýšení poptávky spojené s danou kryptoměnou.
K oblíbeným
reklama
Chia je nová kryptoměna, která na rozdíl od jiných staví těžbu (zde farmaření) na úložné kapacitě. Farmáři si tvoří (proces zvaný plotting) nejčastěji 100GB soubory s hashi, které si pak ukládají na aktivní úložiště a čím více jich mají, tím větší šance je i na to, že mají uložený právě takový hash, který síť Chia žádá. V takovém případě jim náleží odměna stejně jako při těžbě Etherea či jiné kryptoměny. 
 
 
Ovšem v posledních dnech nabraly věci rychlý spád. V Číně se začaly ve velkém skupovat pevné disky, což se projevilo na udávané celkové kapacitě sítě, čili kapacitě souborů s hashi, které jsou do farmaření zapojeny. Aktuálně jde již o více než 600 PB (petabajt), což je o polovinu více, než na začátku týdne. Tento růst znamená, že malí farmáři, kteří si pro Chia vyhradí takové tři terabajty, mají aktuálně šance dočkat se prvního úspěchu během cca dvou měsíců a s dalším růstem celkové kapacity se tyto šance pouze snižují. Nicméně jde pouze o šanci, čili to neznamená, že s určitou kapacitou zaručeně uspějeme do jisté doby. 
 
Chia se přitom ještě ani neobchoduje, takže nikdo neví, jakou bude mít od 3. května hodnotu, až obchodování započne. Ještě dlouho se přitom farmáři nemusí dočkat poolů, v nichž by se ti menší mohli sdružit a stejně jako při těžbě Etherea zvýšit své šance na úspěch, z nějž získají určitý podíl dle výše svého příspěvku. V tuto dobu tak stav nahrává právě velkým farmářům, kteří věří v budoucí úspěch měny a nebojí se do tohoto podniku investovat značné sumy za nové a nové disky a také za výkonný hardware, který slouží k tvorbě zmíněných plotů. 
 
Čínský server Time Finance se podíval na stav distribuce pevných disků na tamním trhu a zjistil, že někteří obchodníci s dostatečnou zásobou hotovosti tento vývoj předpokládali a předzásobili se pevnými disky, které se nyní prodávají za ceny o 30 až 67 procent vyšší než před týdnem, pokud jde o 16TB a 18TB modely. A do toho navíc dle očekávání vstupují také scalpeři, kteří využívají těžké dostupnosti zboží. 
 
Velcí farmáři mají přitom aktuálně zájem především o podnikovou třídu pevných disků, ale pokud neseženou ty, pak se pochopitelně začnou poohlížet po jiných (HDD pro NAS či dohledové systémy) a mohou skončit až u běžných disků. Zatím jde především o čínský trh, ale už se mluví také o Japonsku, kde má být situace podobná a disky se kupují i po 100 kusech. Seagate tak už dle Tom's Hardware hlásí nárůst poptávky, který má spojen právě s Chia. 
 
Uvidíme, jaký bude další vývoj, ovšem aktuálně je farmaření Chia pro běžného uživatele už nezajímavé (před měsícem ale byla situace jiná) a jak to bude dál, to nám naznačí právě začátek obchodování naplánovaný na 3. května.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google Play snižuje provize: předplatné na 15 %, e-knihy půjdou na 10 % Google Play snižuje provize: předplatné na 15 %, e-knihy půjdou na 10 %
Bitvy o provize pokračují a společnost Google se rozhodla snížit je ve svém obchodě s aplikacemi Google Play. Předplatná budou vždy za 15 %, tedy i v prvním roce. Levnější mají být i elektronické knihy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Výměnné stanice baterií NIO se stanou decentralizovanou solární elektrárnou Výměnné stanice baterií NIO se stanou decentralizovanou solární elektrárnou
Automobilka NIO chce rozšířit funkčnost svých stanic pro výměnu akumulátorů svých elektromobilů. Nově budou instalovány solární panely a síť se tak současně stane i decentralizovanou solární elektrárnou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Corsair uvedl vodní chladiče Elite AIO s 2,1" LCD na vodní pumpě Corsair uvedl vodní chladiče Elite AIO s 2,1" LCD na vodní pumpě
Corsair představil očekávanou novinku v podobě vodních chladičů Elite AIO LCD, které dostaly netradiční funkci. Jejich pumpa totiž obsahuje 2,1" displej, který je schopen zobrazit teploty, otáčky i různé obrázky.
22.10.2021, aktualita, Milan Šurkala
AMD si připravilo speciální Radeon RX 6900 XT Halo Infinite AMD si připravilo speciální Radeon RX 6900 XT Halo Infinite
Společnost AMD navázala spolupráci s vývojáři titulu Halo Infinite, z nějž vzešla také nová verze grafické karty Radeon RX 6900 XT. Jde tak o něco podobného jako Nvidia GeForce RTX 2080 Ti Cyberpunk 2077 Edition. 
22.10.2021, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Microsoft s AMD vyřešil problémy s výkonem Ryzenů pod Windows 11 Microsoft s AMD vyřešil problémy s výkonem Ryzenů pod Windows 11
Procesory Ryzen firmy AMD by na Windows 11 měly už konečně fungovat bez výkonnostního handicapu, neboť k dispozici je již jednak záplata pro samotné Windows 11 a stejně tak nový Chipset Driver Software od AMD. 
22.10.2021, aktualita, Jan Vítek4 komentáře