reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ceny křemíkových waferů jsou na cestě vzhůru kvůli poptávce

15.11.2017, Jan Vítek, aktualita
Ceny křemíkových waferů jsou na cestě vzhůru kvůli poptávce
V podstatě celý hardwarový průmysl ovlivňuje cena křemíkových waferů, na jejichž základě se vyrábějí počítačové čipy. Ta přitom stoupá a v tomto kvartále to bude meziročně o 20 procent v případě 300mm verzí. Co můžeme očekávat?
Ve světle nákladů na výrobní technologie se trošku pozapomíná na to, že všechny ty litografie včetně nejnovější EUV (Extreme Ultraviolet Lithography), která se konečně dostává na výsluní, tu je onen nezbytný základ v podobě tenkých plátů vysoce čistého křemíku, jež zoveme wafery. 


A jde právě o největší používanou velikost, čili wafery s průměrem 300 mm, jež měly být sice už před lety překonány 450mm křemíkovými pláty, ale k tomu nedošlo a asi už ani nedojde. Oproti tomu hardwarový vapourware v podobě technologie EUV nakonec opravdu překonal své porodní potíže a firma ASML, holandská společnost vyrábějící výrobní zařízení se zdroji extrémního ultrafialového záření, tak mohla už pro tento rok ohlásit nárůst tržeb o 25 procent a v příštím roce to bude ještě pro ni podstatně lepší. 

Přední firmy si tak na EUV brousí zuby a to mimo jiné přispívá ke zvyšování zájmu právě o velké 300mm wafery, což už nyní zvyšuje jejich cenu, která se v tomto čtvrletí meziročně zvýší o 20 procent. Nastává tak analogická situace k tomu, co se v posledním období dělo s paměťmi DRAM, jejichž cena se rozhodně nesnižuje a stále spíše mírně roste. 


Zmíněný 20% nárůst cen velkých waferů zmiňuje jak jihokorejská společnost SK Siltron, tak japonské SUMCO. Obě tyto společnosti se tak mohou těšit na vyšší tržby, neboť si mohou díky vyššímu zájmu zvyšovat i prodejní ceny. A jako obvykle, společnosti odbírající nejvíce waferů mohou získat lepší ceny než menší výrobci. SUMCO tak předpokládá, že od dob celosvětové finanční krize v roce 2008 ji čeká nejlepší období a firma už ohlásila, že i v příštím roce chce zvýšit cenu waferů o dalších 20 procent a v roce 2019 budou ceny také růst. 

Dle CEO firmy SUMCO je celosvětová poptávka po 300mm waferech asi 5,6 milionů kusů za měsíc a v roce 2020 už to má být alespoň 6,6 milionů. Firma na to chce reagovat pomalým zvýšováním produkce těchto waferů až o 110.000 kusů měsíčně do roku 2019 a něco podobného chystají i jiné společnosti jako německý Siltronic (v tomto případě o 70.000 kusů). 

Celkově lze očekávat, že na tomto provázaném trhu budou jiní výrobci reagovat podobně. Budou se tak těšit ze zvyšujících se cen waferů, na něž budou reagovat vlažným zvyšováním jejich produkce, však pochopitelně nemají zájem na tom, aby prudkým zvýšením výroby obrátili směr vývoje cen. reklama