www.svethardware.cz
>
>
>
>

CEO Microsoftu označil prodej HoloLens armádě za zásadové rozhodnutí

CEO Microsoftu označil prodej HoloLens armádě za zásadové rozhodnutí
, , aktualita
Zaměstnanci Microsoftu minulý týden poslaly dopis svému výkonnému řediteli, v němž protestovali proti spolupráci s armádou a jejímu využití brýlí HoloLens 2 při tréninku vojáků. Nyní jsme se už dočkali Nadellova komentáře. 
K oblíbeným
reklama
Brýle HoloLens 2 se tak mají stát hi-tech výbavou pro americké vojáky při jejich tréninku, což se některým zaměstnancům Microsoftu nelíbí, a ti tak začali protestovat se slovy, že nikdy nesouhlasili s vývojem vybavení pro armádu. Nicméně to není poprvé, co Microsoft s armádou USA spolupracuje a dalo by se říci, že pokud jde o využití VR brýlí, to nepůsobí tak strašné jako vývoj AI pro zabijácké drony. O umělou inteligenci však jde v případě HoloLens také, i když v jiné aplikaci. 
 
 
Zaměstnanci Microsoftu tak měli evidentně problém především s tím, že HoloLens 2 se měl uplatnit také v poli jako IVAS, aneb Integrated Visual Augmentation System. Takový systém má dle popisu kontraktu posloužit ke zvýšení schopnosti vojáků zabíjet díky lepší detekci nepřátel. Lze si tak představit, že brýle vojákovi prostě zvýrazní podezřelé postavy nebo upozorní na pohyb v zorném poli. 
 
Pro Microsoft to nejspíše znamená vůbec první případ, kdy se jeho spolupráce s armádou rozrostla i na zařízení, která mají v podstatě přinášet smrt, ovšem Satya Nadella takovou věc odmítá. 
 
V interview pro CNN Business nám Nadella uvádí, že "bylo provedeno zásadové rozhodnutí neodepírat technologie institucím, které jsme si sami zvolili v demokratickém procesu, aby chránily naši svobodu". Uvedl také, že rozhodnutí bylo veřejné a nebrání se následovnému dialogu. 
 
S tím ale asi nebudou souhlasit mnozí z více než 250 zaměstnanců, kteří podepsali původní veřejný dopis adresovaný Nadellovi a kterým jde i o to, že ve skutečnosti nemají přehled o tom, jak budou využity jimi vyvíjené technologie. Dosud se mluvilo o tom, jak technologie HoloLens pomůže architektům, designérům či lékařům, uplatní se ve výuce a prostě v samých bohulibých činnostech, ale o vojácích, válce a zabíjení se nemluvilo vůbec. Inženýři tak dle svých slov ztratili možnost se rozhodovat o tom, zda se budou chtít na vývoji takových zařízení podílet a především o to jim jde, alespoň do budoucna. Oppenheimer by mohl vyprávět. 
 
Nyní můžeme čekat, jakou reakci Nadellova odpověď vyvolá, protože americká veřejnost rozhodně není tak jednotná, aby všichni automaticky souhlasili s tím, že zvolené vedení využívá armádu primárně či pouze a jen pro ochranu pracně vydobyté svobody. 
 
Zdroj: Microsoft Workers 4 Good via Twitter, CNN


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání
Očekávaná streamovací herní platforma Google Stadia je konečně zde. Na internetu se už objevují první zkušenosti a jak se dalo čekat, najdeme zde pozitivní překvapení i negativní komentáře na chybějící vlastnosti.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Asus uvedl PCE-AX3000, PCIe Wi-Fi síťovku s 3000 Mbps Asus uvedl PCE-AX3000, PCIe Wi-Fi síťovku s 3000 Mbps
Pokud chcete, aby váš desktop využíval nejrychlejší Wi-Fi 6 (802.11ax), budete muset patrně sáhnout po adekvátní síťové kartě. Takovou představuje společnost Asus. Její model PCE-AX3000 Wi-Fi 6 podporuje s rychlostí až 3 Gbps.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon? Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon?
Server TechSpot provedl test s procesorem Ryzen 9 3950X, který byl otestován na různých deskách s čipsety X570 a především pak s B450. Ty můžeme brát jako minimum pro takový procesor, ale to ovlivní jeho výkon? 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger
V New Jersey se u čerpací stanice Wawa vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger. To není úplně běžné, neboť dosud se při nabíjení obvykle vznítily elektromobily, ale ne nabíječky. Naštěstí se nic vážného nestalo.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Valve chystá nový Half-Life, odhalí jej ve čtvrtek Valve chystá nový Half-Life, odhalí jej ve čtvrtek
Mnozí už ani nedoufali, že by společnost Valve vyslyšela prosby a nářky volající po pokračování série Half-Life. Nyní ale mohou zase trnout nad tím, co se z této nadlouho přerušené série stane.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře