Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chystá si Intel novou platformu pro nové HEDT procesory, nebo opět přeznačený čipset?

3.6.2019, Jan Vítek, aktualita
Chystá si Intel novou platformu pro nové HEDT procesory, nebo opět přeznačený čipset?
Zástupce serveru techPowerUp si všiml nesrovnalostí v označení jedné z nových desek pro HEDT procesory, kterou si připravila společnost Gigabyte. Objevuje se tak otázka, zda si Intel chystá pro další takové procesory nový čipset a o co vůbec půjde.
Jedná se konkrétně o jednu ze tří desek, které si společnost Gigabyte připravila pro prezentaci na Computexu: X299G Designare 10G. Ta totiž na svém chladiči napájecích komponent nese označení X499 Series, ovšem jinde najdeme zmínku o X299G. Tady už nám může začít svítat. 
 
 
Označení G spojené s čipovými sadami Intel jsme už nedávno párkrát viděli. To například v případě desky Asus ROG Strix B365-G, kde to značí, že byl použit čipset vyráběný opět 22nm technologií. Intel tím chtěl uvolnit výrobní kapacity 14nm linek pro procesory, takže výrobu čipsetů opět vrátil na 22nm proces. A vypadá to, že to samé se bude týkat i verze X299 pro HEDT procesory. Jak má ale do toho zapadat označení X499? 
 
Zde už můžeme jen spekulovat. Intel v poslední době dokázal recyklovat čipové sady pro 14nm procesory, ostatně se dá říci, že Z170, Z270 a Z370 jsou v podstatě ty samé čipy nehledě na jejich výrobní proces. A že na něm v jejich případě ani tak nezáleží, to ostatně Intel sám dokazuje návratem k 22nm procesu. 
 
Intel tak na jednu stranu může chystat čipovou sadu X499 Express, ale nikdo by se jistě nedivil, kdyby to byla jen stará X299 a navíc vyrobená 22nm procesem. Ale nebudeme samozřejmě Intelu křivdit, když o nových deskách a jejich sadách ještě téměř nic nevíme, nicméně další uváděné označení X299G na to prostě ukazuje, stejně jako ten fakt, že chystané HEDT v podobě Cascade Lake-X budou jen další refresh 14nm generace Skylake-X.