Chystá si Intel novou platformu pro nové HEDT procesory, nebo opět přeznačený čipset?

Chystá si Intel novou platformu pro nové HEDT procesory, nebo opět přeznačený čipset?
, , aktualita
Zástupce serveru techPowerUp si všiml nesrovnalostí v označení jedné z nových desek pro HEDT procesory, kterou si připravila společnost Gigabyte. Objevuje se tak otázka, zda si Intel chystá pro další takové procesory nový čipset a o co vůbec půjde.
K oblíbeným
reklama
Jedná se konkrétně o jednu ze tří desek, které si společnost Gigabyte připravila pro prezentaci na Computexu: X299G Designare 10G. Ta totiž na svém chladiči napájecích komponent nese označení X499 Series, ovšem jinde najdeme zmínku o X299G. Tady už nám může začít svítat. 
 
 
Označení G spojené s čipovými sadami Intel jsme už nedávno párkrát viděli. To například v případě desky Asus ROG Strix B365-G, kde to značí, že byl použit čipset vyráběný opět 22nm technologií. Intel tím chtěl uvolnit výrobní kapacity 14nm linek pro procesory, takže výrobu čipsetů opět vrátil na 22nm proces. A vypadá to, že to samé se bude týkat i verze X299 pro HEDT procesory. Jak má ale do toho zapadat označení X499? 
 
Zde už můžeme jen spekulovat. Intel v poslední době dokázal recyklovat čipové sady pro 14nm procesory, ostatně se dá říci, že Z170, Z270 a Z370 jsou v podstatě ty samé čipy nehledě na jejich výrobní proces. A že na něm v jejich případě ani tak nezáleží, to ostatně Intel sám dokazuje návratem k 22nm procesu. 
 
Intel tak na jednu stranu může chystat čipovou sadu X499 Express, ale nikdo by se jistě nedivil, kdyby to byla jen stará X299 a navíc vyrobená 22nm procesem. Ale nebudeme samozřejmě Intelu křivdit, když o nových deskách a jejich sadách ještě téměř nic nevíme, nicméně další uváděné označení X299G na to prostě ukazuje, stejně jako ten fakt, že chystané HEDT v podobě Cascade Lake-X budou jen další refresh 14nm generace Skylake-X. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem
Mladý hacker Grant West souhlasil s tím, aby se jemu zabavené Bitcoiny prodaly a s jejich pomocí vyplatily prostředky zpět obětem, které hackersky napadl. Jinak by totiž ve vězení strávil ještě několik let navíc.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Včera, aktualita, Jan Vítek