Chystá si Intel novou platformu pro nové HEDT procesory, nebo opět přeznačený čipset?

Chystá si Intel novou platformu pro nové HEDT procesory, nebo opět přeznačený čipset?
, , aktualita
Zástupce serveru techPowerUp si všiml nesrovnalostí v označení jedné z nových desek pro HEDT procesory, kterou si připravila společnost Gigabyte. Objevuje se tak otázka, zda si Intel chystá pro další takové procesory nový čipset a o co vůbec půjde.
K oblíbeným
reklama
Jedná se konkrétně o jednu ze tří desek, které si společnost Gigabyte připravila pro prezentaci na Computexu: X299G Designare 10G. Ta totiž na svém chladiči napájecích komponent nese označení X499 Series, ovšem jinde najdeme zmínku o X299G. Tady už nám může začít svítat. 
 
 
Označení G spojené s čipovými sadami Intel jsme už nedávno párkrát viděli. To například v případě desky Asus ROG Strix B365-G, kde to značí, že byl použit čipset vyráběný opět 22nm technologií. Intel tím chtěl uvolnit výrobní kapacity 14nm linek pro procesory, takže výrobu čipsetů opět vrátil na 22nm proces. A vypadá to, že to samé se bude týkat i verze X299 pro HEDT procesory. Jak má ale do toho zapadat označení X499? 
 
Zde už můžeme jen spekulovat. Intel v poslední době dokázal recyklovat čipové sady pro 14nm procesory, ostatně se dá říci, že Z170, Z270 a Z370 jsou v podstatě ty samé čipy nehledě na jejich výrobní proces. A že na něm v jejich případě ani tak nezáleží, to ostatně Intel sám dokazuje návratem k 22nm procesu. 
 
Intel tak na jednu stranu může chystat čipovou sadu X499 Express, ale nikdo by se jistě nedivil, kdyby to byla jen stará X299 a navíc vyrobená 22nm procesem. Ale nebudeme samozřejmě Intelu křivdit, když o nových deskách a jejich sadách ještě téměř nic nevíme, nicméně další uváděné označení X299G na to prostě ukazuje, stejně jako ten fakt, že chystané HEDT v podobě Cascade Lake-X budou jen další refresh 14nm generace Skylake-X. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
BBC varuje před deepfakes, vytvořila umělé video s Borisem Johnsonem BBC varuje před deepfakes, vytvořila umělé video s Borisem Johnsonem
Deepfakes jsou čím dál tím větším problémem. Varuje před nimi stabice BBC, která se podílela na tvorbě falešného videa s Borisem Johnsonem a Jeremy Corbynem. Ukazuje, že je stále snazší udělat věrohodný podvrh.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink
Satelity Starlink jsou malé a skladné, a tak si jich jeden Falcon 9 může vzít na palubu celou kopu, čili šedesát. Nyní se přitom podařilo další takovou várku dostat na oběžnou dráhu a učinit další krok ke zprovoznění připravované sítě.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Noctua uvádí na trh nové ventilátory a příslušenství řady Chromax Noctua uvádí na trh nové ventilátory a příslušenství řady Chromax
Noctua nedávno dostala na trh nové procesorové chladiče Chromax Black a nyní je doplňují ventilátory a příslušenství Chromax. Máme tu konkrétně modely NF-A20, NF-A12x15, NF-A9, NF-A9x14 či NF-A8.
Včera, aktualita, Jan Vítek
InWin 925: mohutný tower se silným chlazením pro E-ATX InWin 925: mohutný tower se silným chlazením pro E-ATX
InWin si připravuje pod prostým označením 925 velkou skříň formátu Full Tower, která je tak určena pro výkonné PC sestavy. Sama nabídne krom potřebného místa mohutné tělo z broušeného hliníku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou
Acer na trh přináší monitor Predator CG437K P, který je určen pro ty nejnáročnější hráče. O tom ostatně svědčí už jeho úhlopříčka, ale vedle ní je tu i řada velice zajímavých specifikací a bohatá výbava.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář