Chystá si Intel novou platformu pro nové HEDT procesory, nebo opět přeznačený čipset?

Chystá si Intel novou platformu pro nové HEDT procesory, nebo opět přeznačený čipset?
, , aktualita
Zástupce serveru techPowerUp si všiml nesrovnalostí v označení jedné z nových desek pro HEDT procesory, kterou si připravila společnost Gigabyte. Objevuje se tak otázka, zda si Intel chystá pro další takové procesory nový čipset a o co vůbec půjde.
K oblíbeným
reklama
Jedná se konkrétně o jednu ze tří desek, které si společnost Gigabyte připravila pro prezentaci na Computexu: X299G Designare 10G. Ta totiž na svém chladiči napájecích komponent nese označení X499 Series, ovšem jinde najdeme zmínku o X299G. Tady už nám může začít svítat. 
 
 
Označení G spojené s čipovými sadami Intel jsme už nedávno párkrát viděli. To například v případě desky Asus ROG Strix B365-G, kde to značí, že byl použit čipset vyráběný opět 22nm technologií. Intel tím chtěl uvolnit výrobní kapacity 14nm linek pro procesory, takže výrobu čipsetů opět vrátil na 22nm proces. A vypadá to, že to samé se bude týkat i verze X299 pro HEDT procesory. Jak má ale do toho zapadat označení X499? 
 
Zde už můžeme jen spekulovat. Intel v poslední době dokázal recyklovat čipové sady pro 14nm procesory, ostatně se dá říci, že Z170, Z270 a Z370 jsou v podstatě ty samé čipy nehledě na jejich výrobní proces. A že na něm v jejich případě ani tak nezáleží, to ostatně Intel sám dokazuje návratem k 22nm procesu. 
 
Intel tak na jednu stranu může chystat čipovou sadu X499 Express, ale nikdo by se jistě nedivil, kdyby to byla jen stará X299 a navíc vyrobená 22nm procesem. Ale nebudeme samozřejmě Intelu křivdit, když o nových deskách a jejich sadách ještě téměř nic nevíme, nicméně další uváděné označení X299G na to prostě ukazuje, stejně jako ten fakt, že chystané HEDT v podobě Cascade Lake-X budou jen další refresh 14nm generace Skylake-X. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Přehled desktopových procesorů Přehled desktopových procesorů
V článku jsou zastoupeny procesory Intel a AMD do desktopových socketů. Tento přehled bude i nadále pravidelně aktualizován. Dnes přinášíme upravenou verzi obohacenou o nové procesory AMD Ryzen 3000. 
Dnes, článek, Jan Vítek, Petr Popelka98 komentářů
Studie tvrdí, že výpadek GPS by stál miliardu USD denně Studie tvrdí, že výpadek GPS by stál miliardu USD denně
Spojené státy americké zadaly studii, která měla vyhodnotit ekonomické dopady GPS systému. Hodnotil se finanční přínos i hrozba toho, co by se stalo při výpadku. Vyšlo, že výpadek by stál ekonomiku jednu miliardu USD denně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Pilotování dronů pod vlivem alkoholu se v Japonsku stává trestným Pilotování dronů pod vlivem alkoholu se v Japonsku stává trestným
Japonsko má novou legislativu, která se týká provozu dronů. Zatímco jiné země řeší především licence pro piloty, Japonsko řeší nezodpovědné létání pod vlivem alkoholu, které se nově bude trestat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Autonomní elektrotrucky Volvo Vera bez kabiny míří na silnice Autonomní elektrotrucky Volvo Vera bez kabiny míří na silnice
Automobilka Volvo nedávno představila pozoruhodná autonomní nákladní vozidla Volvo Vera. Ty jsou nejen elektrická, ale především zaujmou tím, že jsou autonomní a dokonce ani nemají kabinu pro řidiče.
15.6.2019, aktualita, Milan Šurkala
MSI ukázalo "světově první prohnutou herní skříň" MSI ukázalo "světově první prohnutou herní skříň"
Mezi dozvuky Computexu patří MEG Alchemy 700X od společnosti MSI, která si asi řekla, že když můžeme mít prohnuté displeje monitorů, proč by takové nemohly být i skříně. Jak to ale lze skloubit s úložištěm pro běžné komponenty? 
14.6.2019, aktualita, Jan Vítek9 komentářů