www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel chystá na podzim další 14nm generaci Core X HEDT

Intel chystá na podzim další 14nm generaci Core X HEDT
, , aktualita
Intel možná už formálně představil 10nm procesory, ale jeho 14nm proces ani zdaleka nekončí. Dokazuje to i na podzim ohlášená 3. generace procesorů Core X HEDT, čili Cascade Lake-X, která využije proces označovaný jako 14nm++. 
K oblíbeným
reklama
Intel svou další generaci HEDT procesorů ohlásil během svého keynote na Computexu a my zatím víme, že půjde stále o 14nm procesory, a sice Cascade Lake-X, které nabídnou především tři věci: podporu rychlejších pamětí DDR4, ještě vyšší takty a také vylepšené turbo. Intel sám se zatím o moc detailů o dalších Core X pro high-end desktopy nepodělil, ovšem leccos se dá i odvodit. 
 
 
Nelze třeba očekávat, že se nějak výrazně změní architektura a výbava chystaných procesorů. Stále tu bude jako základ platforma s paticí LGA 2066 a stále půjde o procesory HCC (High Core Count), které končí na 18 jádrech a 36 vláknech. Ostatně kdyby si Intel chystal HEDT procesory s více jádry, jistě by už to dávno troubil do světa. Zde půjde především o to, jak vymačkat ze 14nm++ procesu maximum a pak ještě něco navíc. 
 
Mezi HEDT procesory bychom mohli počítat i 28jádrový Xeon W-3175X, ovšem ten patří mezi zcela jinou skupinu XCC (eXtreme Core Count) procesorů, je určen pro LGA 3647 a sám přijde na 3000 dolarů, respektive v našich obchodech zpravidla přes 110.000 Kč. Za to už si můžeme pořídit tři běžné domácí sestavy nebo jednu celou pracovní stanici. Ale zpět k tématu.
 
Chystané Cascade Lake-X budou určeny už pro paměti DDR4-2933 namísto DDR4-2666 a co se týče taktů a turba, o nich se pořádně dozvíme asi až při oficiálním uvedení na trh. Jinak můžeme s největší pravděpodobností očekávat také stejnou výbavu ohledně celkové cache, linek PCIe i podobná TDP. Ostatně právě TDP v případě nevychází z maximálních taktů, takže postačí, aby si Intel pohrál s all-core boost a max. boost a může TDP nechat na stejné úrovni, když i základní takt zůstane stejný. 
 
Intel sám ještě prozradil, že se chystá nabídnout procesory s vyšším turbem napříč více jádry, takže to vypadá, že reálná spotřeba procesorů v zátěži opravdu poroste a s ní i potřeba chlazení. Vedle toho se chystají i nové procesory Xeon-W, které zařídí, aby zmíněný Xeon W-3175X nebyl jediným dostupným procesorem pro LGA 3647. Očekáváme tak další a spíše slabší modely pro tuto patici, ale o tom už víme. Nastane tak velice zajímavá situace, kdy takové AMD už nabídne i 12jádrové modely pro běžnou patici AM4 a Intel zase bude mít v portfoliu i 8jádrové Xeon-W, které z hlediska platformy patří o dvě třídy výš. 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware
Úřady v Texasu se staly terči koordinovaného útoku vyděračským softwarem, tzv. ransomware. Od pátku jim začaly kolabovat počítače a vyděrači se začali dožadovat výkupného za odemčení zašifrovaných souborů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2 AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2
Gamescom je ideální místo pro představení herních monitorů, a tak firma AOC přijela v plné síle a zařadila do nabídky také tři novinky patřící do řady G2. Jde o rychlé panely pro FreeSync ve dvou velikostech. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX
NVIDIA využila startující Gamescom k prezentaci další vlny AAA her, které budou podporovat její technologie RTX. Můžeme se tak podívat i na videa ukazující, to co ray tracing přinese a zde je o co stát. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu
NVIDIA navázala spolupráci s Microsoftem ve snaze vylepšit jednoduchou grafiku Minecraftu pomocí technologií RTX. Sám Microsoft přitom nedávno zrušil přípravy nového grafického vylepšení této hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
DRAMeXchange: ceny pamětí DRAM klesají, NAND se drží DRAMeXchange: ceny pamětí DRAM klesají, NAND se drží
Ceny pamětí DRAM jsou dlouhodobě na sestupu a vypadá to, že můžeme ještě počítat s jejich zlevňováním. Dolů by šla i cena NAND Flash, pokud by se Toshibě nestala nepříjemnost s výpadkem proudu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře