www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel chystá na podzim další 14nm generaci Core X HEDT

Intel chystá na podzim další 14nm generaci Core X HEDT
, , aktualita
Intel možná už formálně představil 10nm procesory, ale jeho 14nm proces ani zdaleka nekončí. Dokazuje to i na podzim ohlášená 3. generace procesorů Core X HEDT, čili Cascade Lake-X, která využije proces označovaný jako 14nm++. 
K oblíbeným
reklama
Intel svou další generaci HEDT procesorů ohlásil během svého keynote na Computexu a my zatím víme, že půjde stále o 14nm procesory, a sice Cascade Lake-X, které nabídnou především tři věci: podporu rychlejších pamětí DDR4, ještě vyšší takty a také vylepšené turbo. Intel sám se zatím o moc detailů o dalších Core X pro high-end desktopy nepodělil, ovšem leccos se dá i odvodit. 
 
 
Nelze třeba očekávat, že se nějak výrazně změní architektura a výbava chystaných procesorů. Stále tu bude jako základ platforma s paticí LGA 2066 a stále půjde o procesory HCC (High Core Count), které končí na 18 jádrech a 36 vláknech. Ostatně kdyby si Intel chystal HEDT procesory s více jádry, jistě by už to dávno troubil do světa. Zde půjde především o to, jak vymačkat ze 14nm++ procesu maximum a pak ještě něco navíc. 
 
Mezi HEDT procesory bychom mohli počítat i 28jádrový Xeon W-3175X, ovšem ten patří mezi zcela jinou skupinu XCC (eXtreme Core Count) procesorů, je určen pro LGA 3647 a sám přijde na 3000 dolarů, respektive v našich obchodech zpravidla přes 110.000 Kč. Za to už si můžeme pořídit tři běžné domácí sestavy nebo jednu celou pracovní stanici. Ale zpět k tématu.
 
Chystané Cascade Lake-X budou určeny už pro paměti DDR4-2933 namísto DDR4-2666 a co se týče taktů a turba, o nich se pořádně dozvíme asi až při oficiálním uvedení na trh. Jinak můžeme s největší pravděpodobností očekávat také stejnou výbavu ohledně celkové cache, linek PCIe i podobná TDP. Ostatně právě TDP v případě nevychází z maximálních taktů, takže postačí, aby si Intel pohrál s all-core boost a max. boost a může TDP nechat na stejné úrovni, když i základní takt zůstane stejný. 
 
Intel sám ještě prozradil, že se chystá nabídnout procesory s vyšším turbem napříč více jádry, takže to vypadá, že reálná spotřeba procesorů v zátěži opravdu poroste a s ní i potřeba chlazení. Vedle toho se chystají i nové procesory Xeon-W, které zařídí, aby zmíněný Xeon W-3175X nebyl jediným dostupným procesorem pro LGA 3647. Očekáváme tak další a spíše slabší modely pro tuto patici, ale o tom už víme. Nastane tak velice zajímavá situace, kdy takové AMD už nabídne i 12jádrové modely pro běžnou patici AM4 a Intel zase bude mít v portfoliu i 8jádrové Xeon-W, které z hlediska platformy patří o dvě třídy výš. 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft uvádí Secure-core PC, prevenci proti infekcím firmwaru Microsoft uvádí Secure-core PC, prevenci proti infekcím firmwaru
Společnost Microsoft spustila novou iniciativu Secure-core PC, která by měla zajišťovat vyšší bezpečnost počítačů. Má zajistit to, že operační systém naběhne s ověřeným firmwarem, který nebyl napaden malwarem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NordVPN potvrdilo napadení "svého" datového centra NordVPN potvrdilo napadení "svého" datového centra
Oblíbená aplikace NordVPN zaznamenala v minulém roce nepříjemnou událost. Jedno z datových center bylo napadeno a útočníci se dostali k TLS klíčům, což mohlo mít velmi vážné důsledky na bezpečnost.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty? Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty?
Během příštích dvou týdnů bude představena či rovnou i vypuštěna na trh řada nových produktů a my se nyní v krátkosti podíváme na to, co to bude a kdy to bude. Jde o produkty firem AMD, NVIDIA i Intel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici? Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici?
Aktualizováno: NVIDIA by snad již dnes měla vypustit na trh přinejmenším novou GeForce GTX 1660 Super, která by měla lépe zachytit nástup nových Radeonů, i když není zrovna jasné, co můžeme od AMD čekat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota
Velká Británie, respektive přesněji londýnská společnost Spacebit, se chystá vypustit na Měsíc chodícího robota, který bude chodit v pavoučím stylu. Namísto osmi končetin však bude mít čtyři, což jej řadí spíše vedle Spider Mastermind.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře