www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel chystá na podzim další 14nm generaci Core X HEDT

Intel chystá na podzim další 14nm generaci Core X HEDT
, , aktualita
Intel možná už formálně představil 10nm procesory, ale jeho 14nm proces ani zdaleka nekončí. Dokazuje to i na podzim ohlášená 3. generace procesorů Core X HEDT, čili Cascade Lake-X, která využije proces označovaný jako 14nm++. 
K oblíbeným
reklama
Intel svou další generaci HEDT procesorů ohlásil během svého keynote na Computexu a my zatím víme, že půjde stále o 14nm procesory, a sice Cascade Lake-X, které nabídnou především tři věci: podporu rychlejších pamětí DDR4, ještě vyšší takty a také vylepšené turbo. Intel sám se zatím o moc detailů o dalších Core X pro high-end desktopy nepodělil, ovšem leccos se dá i odvodit. 
 
 
Nelze třeba očekávat, že se nějak výrazně změní architektura a výbava chystaných procesorů. Stále tu bude jako základ platforma s paticí LGA 2066 a stále půjde o procesory HCC (High Core Count), které končí na 18 jádrech a 36 vláknech. Ostatně kdyby si Intel chystal HEDT procesory s více jádry, jistě by už to dávno troubil do světa. Zde půjde především o to, jak vymačkat ze 14nm++ procesu maximum a pak ještě něco navíc. 
 
Mezi HEDT procesory bychom mohli počítat i 28jádrový Xeon W-3175X, ovšem ten patří mezi zcela jinou skupinu XCC (eXtreme Core Count) procesorů, je určen pro LGA 3647 a sám přijde na 3000 dolarů, respektive v našich obchodech zpravidla přes 110.000 Kč. Za to už si můžeme pořídit tři běžné domácí sestavy nebo jednu celou pracovní stanici. Ale zpět k tématu.
 
Chystané Cascade Lake-X budou určeny už pro paměti DDR4-2933 namísto DDR4-2666 a co se týče taktů a turba, o nich se pořádně dozvíme asi až při oficiálním uvedení na trh. Jinak můžeme s největší pravděpodobností očekávat také stejnou výbavu ohledně celkové cache, linek PCIe i podobná TDP. Ostatně právě TDP v případě nevychází z maximálních taktů, takže postačí, aby si Intel pohrál s all-core boost a max. boost a může TDP nechat na stejné úrovni, když i základní takt zůstane stejný. 
 
Intel sám ještě prozradil, že se chystá nabídnout procesory s vyšším turbem napříč více jádry, takže to vypadá, že reálná spotřeba procesorů v zátěži opravdu poroste a s ní i potřeba chlazení. Vedle toho se chystají i nové procesory Xeon-W, které zařídí, aby zmíněný Xeon W-3175X nebyl jediným dostupným procesorem pro LGA 3647. Očekáváme tak další a spíše slabší modely pro tuto patici, ale o tom už víme. Nastane tak velice zajímavá situace, kdy takové AMD už nabídne i 12jádrové modely pro běžnou patici AM4 a Intel zase bude mít v portfoliu i 8jádrové Xeon-W, které z hlediska platformy patří o dvě třídy výš. 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Přehled desktopových procesorů Přehled desktopových procesorů
V článku jsou zastoupeny procesory Intel a AMD do desktopových socketů. Tento přehled bude i nadále pravidelně aktualizován. Dnes přinášíme upravenou verzi obohacenou o nové procesory AMD Ryzen 3000. 
Dnes, článek, Jan Vítek, Petr Popelka98 komentářů
Studie tvrdí, že výpadek GPS by stál miliardu USD denně Studie tvrdí, že výpadek GPS by stál miliardu USD denně
Spojené státy americké zadaly studii, která měla vyhodnotit ekonomické dopady GPS systému. Hodnotil se finanční přínos i hrozba toho, co by se stalo při výpadku. Vyšlo, že výpadek by stál ekonomiku jednu miliardu USD denně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Pilotování dronů pod vlivem alkoholu se v Japonsku stává trestným Pilotování dronů pod vlivem alkoholu se v Japonsku stává trestným
Japonsko má novou legislativu, která se týká provozu dronů. Zatímco jiné země řeší především licence pro piloty, Japonsko řeší nezodpovědné létání pod vlivem alkoholu, které se nově bude trestat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Autonomní elektrotrucky Volvo Vera bez kabiny míří na silnice Autonomní elektrotrucky Volvo Vera bez kabiny míří na silnice
Automobilka Volvo nedávno představila pozoruhodná autonomní nákladní vozidla Volvo Vera. Ty jsou nejen elektrická, ale především zaujmou tím, že jsou autonomní a dokonce ani nemají kabinu pro řidiče.
15.6.2019, aktualita, Milan Šurkala
MSI ukázalo "světově první prohnutou herní skříň" MSI ukázalo "světově první prohnutou herní skříň"
Mezi dozvuky Computexu patří MEG Alchemy 700X od společnosti MSI, která si asi řekla, že když můžeme mít prohnuté displeje monitorů, proč by takové nemohly být i skříně. Jak to ale lze skloubit s úložištěm pro běžné komponenty? 
14.6.2019, aktualita, Jan Vítek9 komentářů