reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Chystat se má NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti, jaká bude?

, , aktualita
Chystat se má NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti, jaká bude?
Nic z toho ještě není potvrzeno, ale VideoCardz se odkazují na dva zdroje, které mluví o kartě GeForce GTX 1660 Ti. Je nakonec jedno, zda se ta bude jmenovat takto, nebo GeForce GTX 1160, důležité je, co nabídne.
Akorát před Vánocemi se začalo mluvit o nových GeForce bez podpory ray tracingu a my se mohli hned ptát, jakým způsobem by tyto karty měly zapadnout do současné nabídky. Ta čítá už RTX 2060, 2070, 2080 a 2080 Ti s cenami od 349 dolarů. Jensen Huang nám přitom už potvrdil tu očekávanou věc, že karty Pascal vyšší kategorie už jsou v podstatě pryč a GTX 1060 to čeká během několika týdnů, což by znamenalo, že mezi reálnými cenami 4 až 10 tisíc by NVIDIA neměla v nabídce nic. Nyní to opět vypadá, že si je toho vědoma a onou kartou, která to místo vyplní, bude GeForce GTX 1660 Ti či přinejmenším ona. 
 
 
Na to ukazuje i tento obrázek, který nemá pocházet z Photoshopu kreativního redaktora a dle VideoCardz jde o originál. Nicméně stále to můžeme brát jako nepotvrzené informace a zvláště v případě NVIDIE, která tak ráda do poslední chvíle mlží. 
 
Lze tak očekávat, že karty s podporou ray tracingu (a možná i DLSS?) skončí na úrovni RTX 2060, a to čistě kvůli už nedostatečnému výkonu. Asi nikdo by nechtěl kartu s podporou ray tracingu, který by nestačil ani na Full HD, takže tu máme naši 1660 Ti, jejíž označení zní z hlediska návaznosti trošku podivně, ale zaměřme se raději na to, co ta slibuje. 
 
Můžeme se bavit o cenách kolem 250 USD a skutečně nelze čekat, že nová karta bude ve výkonu CUDA jader ohrožovat novou RTX 2060 či starou GTX 1070 Ti. O čem by se tedy dalo uvažovat? Spíše o výkonu na úrovni GTX 1070, který má zařídit nová třída GPU Turing, a sice TU11x namísto TU10x. GeForce GTX 1660 Ti má nést konkrétně GPU TU116 vyráběné 12nm procesem FFN firmy TSMC a pokud má nabídnout 1536 CUDA jader a 6 GB paměti GDDR6 na 192bitovém rozhraní, dá se skutečně uvažovat o výkonu srovnatelném s GTX 1070. 
 
Nešlo by tak pouze o osekané Turingy, ale přímo o nové čipy bez jader RT a případně i Tensor, to se ještě uvidí. RTX 2060 je přitom založena na osekaném TU106, což je ale i tak čip o velikosti 445 mm2. TU116 by tak nesl o třetinu méně jader CUDA a žádné čipy RT, takže by měl být svou velikostí asi poloviční v závislosti na tom, jak to bude s jádry Tensor. Tak či tak by s cenou 250 dolarů neměl být problém a dnešní GTX 1060 by mohly dostat nástupce se stejnou cenou a výkonem na úrovni GTX 1070, jak by se ostatně slušelo, což je i otázka taktů. To jsou ale pouze mé fabulace založené na údajích od serveru VideoCardz


reklama
reklama
reklama
reklama