www.svethardware.cz
>
>
>
>

Čína bude mít letos již cca 22% podíl na odbytu firem vyrábějících čipy

Čína bude mít letos již cca 22% podíl na odbytu firem vyrábějících čipy
, , aktualita
Na poli výroby počítačových čipů nyní probíhá tvrdý boj, v němž Čína zatím tahá za kratší konec, zatímco vláda USA zase tahá za nitky a uprostřed jsou světoví výrobci čipů na zakázku jako TSMC, SMIC, GloFo a další. 
K oblíbeným
reklama
V tomto případě se budeme věnovat pouze tématu tzv. pure-play foundry, čili firmám, které vydělávají pouze na zakázkové výrobě čipů pro ostatní společnosti, které se zase v tomto světě označují jako fabless, pokud tedy nemají ani jednu vlastní továrnu pro dané účely. Mezi takové tak nepatří Samsung a už vůbec ne Intel, nýbrž společnosti jako TSMC, UMC a GlobalFoundries. 
 
 
Čína má nyní velký zájem na tom, aby právě na tomto trhu prudce expandovala, a to především kvůli obchodní válce s USA, která znamená i odříznutí vybraných firem od technologií amerických firem. A nejde přitom o samotný Huawei, ale také právě o firmy vyrábějící čipy, jak nedávno ukázalo zařazení SMIC na černou listinu. O to více se Čína musí snažit o rozvoj svých firem vyrábějících čipy, což bude bez osvědčených výrobních zařízení amerických firem obtížné. Bude jejich služby potřebovat právě i pro uspokojení potřeb vlastních výrobců. 
 
Jak ukazují data z nové zprávy McClean Report od IC Insights (viz graf), trh pro firmy vyrábějících čipy na zakázku v Číně za deset let vzrostl z podílu jen 5 procent na letošních 22 procent. Oněch 22 procent je sice jen předpoklad pro konec tohoto roku, ale je zřejmé, že realita se od něj moc lišit nemůže. Odbyt čipů na Čínském trhu tak vytrvale roste, a to na úkor všech ostatních regionů s výjimkou Japonska. 
 
 
Co se týče jednotlivých společností, na čínském trhu jednoznačně vede TSMC s rostoucím podílem, i když po ukončení výroby pro Huawei se pozice této firmy zřejmě oslabí. Na druhou stranu, ostatní výrobci nebudou moci TSMC nahradit, protože jednoduše nemohou nabídnout potřebné výrobní procesy a zvláště pak nový 5nm. 
 
Dvojkou je právě výše zmíněná čínská firma SMIC, třetí rovněž čínská Huahong Group, pak je to tchaj-wanská UMC, americká GlobalFoundries a nakonec je ve výčtu XMC opět z Číny. Celkem jde o trh, který letos dosáhne téměř 15 miliard dolarů. 
 
Další vývoj je ale nejistý, neboť opatření americké vlády postihly právě firmy TSMC a SMIC, které se na čínském trhu s čipy podílejí celkem 77 procenty. Takže uvidíme někdy za rok, jak byl danými opatřeními nakonec ovlivněn a co ty udělaly s odbytem zmíněných firem.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xbox Game Bar pro Windows 10 nyní ukáže, které aplikace zpomalují systém Xbox Game Bar pro Windows 10 nyní ukáže, které aplikace zpomalují systém
Microsoft dnes vydal nový widget pro Xbox Game Bar, který zobrazuje procesy využívající CPU, GPU a RAM. Uživatel může snadno ukončit ostatní aplikace bez opouštění hry. Další funkce potom prozradí, zda je počítač připraven na DirectX 12 Ultimate.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Google přichází se službou VPN v balíku Google One Google přichází se službou VPN v balíku Google One
Společnost Google přichází s novou službou pro své zákazníky. V rámci nejvyšší verze svého balíčku Google One zpřístupňuje uživatelům službu VPN pro zařízení s Androidem. Služba ale nebude dostupná všude.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže
Společnost Apple zveřejnila své finanční výsledky. Nebyly sice zrovna špatné, ale bylo zde několik závažných propadů. Vrásky na čele způsobila především Čína, ale moc radosti nebylo ani z prodejů iPhonů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Spotify má 320 milionů aktivních uživatelů, o 29 % více než před rokem Spotify má 320 milionů aktivních uživatelů, o 29 % více než před rokem
Streamovací služba Spotify může částečně slavit. Počet posluchačů se mezi ročně opět výrazně zvýšil, a to o 29 % na nynějších 320 milionů lidí. Bohužel ohledně ziskovosti to už není tak moc slavné.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel Rocket Lake na Z590 proti Comet Lake, jak si vede? Intel Rocket Lake na Z590 proti Comet Lake, jak si vede?
Na světlo světa se dostaly testy nového osmijádrového procesoru generace Intel Rocket Lake-S, takže my si můžeme výsledky už srovnat s tím, co předvádí aktuální generace Comet Lake-S. Vypadá to na výrazné zvýšení výkonu na takt? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář