www.svethardware.cz
>
>
>
>

Čina by mohla dle bývalého šéfinženýra Lenova zablokovat koupi firmy Arm

Čina by mohla dle bývalého šéfinženýra Lenova zablokovat koupi firmy Arm
, , aktualita
NVIDIA se již se společností SoftBank dohodla na akvizici firmy Arm, která by se měla za cenu 40 miliard dolarů stát výraznou posilou portfolia NVIDIE a cestou k dalšímu rozvoji. To ale ještě nemusí dopadnout. 
K oblíbeným
reklama
Akvizici totiž ještě musí schválit příslušné úřady ve Velké Británii, Číně, EU a USA, přičemž my můžeme očekávat, že jejich souhlas bude podmíněn mnohými podmínkami. Tomu se už věnoval Jensen Huang, který se již zavázal dále rozvíjet domovské sídlo firmy Arm v Cambridge a udělat z něj přímo světové středisko pro výzkum a vývoj umělé inteligence. Dále lze očekávat, že NVIDIA bude muset dodržovat určité podmínky, které jí neumožní, aby firmu Arm zcela pozřela nebo aby přestala volně nabízet její technologie k využití v rámci licencí. 
 
 
Nicméně Ni Guangnan, bývalý šéfinženýr společnosti Lenovo, je toho názoru, že celou akvizici může zcela zablokovat Čína a není ani těžké uhodnout, proč by to měla dělat. Jde pochopitelně o celkové vztahy Číny a USA, které aktuálně nejsou zrovna vřelé. Americká vláda dokázala svými tahy odříznout Huawei od nejlepších dostupných technologií, čímž jej donutila hrát druhou ligu a nedávno se zaměřila také na společnost SMIC, výrobce čipů, který byl hlavní nadějí firmy Huawei na to, že bude mít k dispozici alespoň trošku slušný výrobní proces. 
 
Zkrátka a dobře, snaha o akvizici firmy Arm NVIDIÍ by mohla uváznout v čínsko-americké obchodní válce, kterou Američané vedou i proto, že chtějí odříznout čínskou armádu od nejvyspělejších technologií. 
 
Dle Guangnana se čínská strana bude snažit argumentovat tím, že spojením NVIDIE a Armu by vznikl jakýsi monopol, ovšem pravým důvod bude skryt v obavách o to, že Arm ve vlastnictví americké firmy bude podléhat regulacím americké vlády, která by tak mohla zakázat vývoz technologií Armu do Číny. Takové obavy ostatně ani nejsou moc přitažené za vlasy vzhledem k tomu, jaká opatření americká vláda letos přijala.
 
Nicméně právě to by mohly řešit regulátory stanovené podmínky akvizice, ale v sázce je tu mnohem víc, než představoval pouhý Huawei či SMIC. Technologie firmy Arm si licencuje přes 200 čínských firem, které vyrábějí miliony a miliony čipů. Lze ale říci, že by případné odříznutí Číny od Armu poškodilo i celosvětový trh s elektronikou, spotřebiči a zkrátka se vším, kde se dají najít čipy firmy Arm a takových produktů je nepočítaně. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Lepší než dabing: Cyberpunk 2077 synchronizuje řeč s pohyby úst v 10 jazycích Lepší než dabing: Cyberpunk 2077 synchronizuje řeč s pohyby úst v 10 jazycích
Cyberpunk 2077 měl sice dorazit už na jaře, ale nakonec tvůrci stihnou ještě letošní podzim, takže tato hra rozhodně nebude kandidát na titul s nejvícekrát odloženým nástupem na trh, na to jsou tu jiné. Navíc se ukazuje, že technicky bude opravdu na výši.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
OSIRIS-REx úspěšně letmo přistál na asteroidu Bennu pro sběr vzorků OSIRIS-REx úspěšně letmo přistál na asteroidu Bennu pro sběr vzorků
Americké NASA se nyní povedlo to, co minulý rok předvedla japonská JAXA. Tentokrát ale nejde o sondu Hayabusa2 u asteroidu Ryugu, ale o OSIRIS-REx a asteroid Bennu. Úkol byl ale stejný, sebrat vzorky pro odeslání na Zemi. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA si u Nokie objednala 4G LTE pro Měsíc NASA si u Nokie objednala 4G LTE pro Měsíc
Americká NASA myslí i na to, aby měli návštěvníci Měsíce i komfortní přístup k datům, a tak si v rámci iniciativy Tipping Point objednala u Nokie lunární síť využívající technologii 4G LTE. Bude stoprocentní pokrytí?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD GPU v procesorech Samsung: na Exynos 9925 si ještě počkáme AMD GPU v procesorech Samsung: na Exynos 9925 si ještě počkáme
Před dvěma měsíci se objevily zprávy, že Samsung bude více spolupracovat se společnostmi AMD i ARM. Její nové procesory Exynos by tak měly v budoucnu obsahovat grafické čipy od AMD, prvním takovým má být Exynos 9925.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Sony PS5 bude ladit své chlazení dle konkrétních her Sony PS5 bude ladit své chlazení dle konkrétních her
Ten samý inženýr, který nedávno předvedl, jak se rozebírá konzole PlayStation, uvedl i jednu zajímavost o jejím chlazení. To má být totiž laděno na základě toho, jaká konkrétní hra právě na konzoli běží.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek