www.svethardware.cz
>
>

Čínský Innosilicon chystá vlastní GPU Fantasy One s až 32 GDDR6X

Čínský Innosilicon chystá vlastní GPU Fantasy One s až 32 GDDR6X
, , aktualita
Čínská společnost Innosilicon na akci Fantasy One GPU Product Press Conference představila svá první samostatná GPU, na nichž zaujme už jen to, že mají využít až 32 GB paměti GDDR6X. 
K oblíbeným
reklama
Dle 32 GB paměti GDDR6X by nemuselo jít o žádná ořezávátka, neboť tyto paměti vyráběné aktuálně pouze firmou Micron využívá NVIDIA ve svých nejvýkonnějších grafických kartách značky GeForce. Zde ale půjde o jistá GPU založená na architektuře BXT od Imagination a představeny byly konkrétně čtyři karty využívající jedno či dvě GPU. O BXT jsme už přitom slyšeli a víme, že se dělí na typ A a B. 
 
 
Typ A jsou GPU určená pro běžné zákazníky, čili pro grafiku a hry či nanejvýš pracovní stanice. Ve skutečnosti jsou přitom i tato GPU vícečipová a dá se mluvit o čipletovém designu. Nabídnout mají až 5 TFLOPS výkonu v single precision - FP32 (dříve se kupodivu mluvilo o 6 TFLOPS), z čehož se dnes už nikdo úžasem neposadí, ale je to dobrý začátek a jde o výkon srovnatelný s GeForce RTX 2060 na základním taktu či s vysoce přetaktovanou GeForce GTX 1060 6GB. 
 
Dále se dozvídáme o fillrate ve výši 160 GPix/s, což už je naopak velice slušná hodnota srovnatelná s GeForce RTX 3080. Karty mají dostat výstupy DisplayPort 1.4, HDMI 2.1 i analogový D-Sub a až 16 GB paměti GDDR6(X) na 128bitovém rozhraní. VideoCardz skutečně píší o GDDR6X, což vypadá trošku podivně vedle pouze 128bitového rozhraní, ale na druhou stranu se právě díky tomu budou hodit konkrétně 19Gb/s verze. V takovém případě i úzké paměťové rozhraní může nabídnout 304 GB/s, což je na kartu s výkonem 5 TFLOPS víc než dost. 
 
Velké karty se třemi ventilátory nebo pasivem pro nasazení v serverech pak patří mezi typ B a pochopitelně půjde o výkonnější verze. Dostanou dvě GPU Fantasy One spojená pomocí jistého rozhraní Innolink. Nepřekvapivě tu jde o výkon 10 TFLOPS a 320 GP/s v rámci fillrate. Nejde ale o herní karty, jako spíše o hardware určený pro streamování videa či jiné serverové záležitosti (až 32 streamů 1080p/60 či 64 v 720p/30). Právě zde se tak uplatní až 32 GB paměti GDDR6(X), i když pochopitelně rozdělených na 16 GB pro každé GPU. Spojení se systémem obstará PCIe x16 verze 4.0. 
 
Do herního světa těmto kartám pomůže podpora API OpenGL, OpenGL ES, OpenCL, Vulkan, a především pak DirectX. Více se zatím nedozvíme, ale firma už pracuje na modelech Fantasy 2 a 3 a má v plánu pro ně využít i 5nm výrobní proces. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mladý hacker dostal od Applu odměnu přes 100 tisíc USD za hacknutí Macu Mladý hacker dostal od Applu odměnu přes 100 tisíc USD za hacknutí Macu
Spousta firem má tzv. program bug bounty, kdy hackerům za poskytnutí informací o napadení může vyplatit odměnu. Mladý Ryan Pickern dostal rekordní odměnu více než 100 tisíc USD za hack Maců, který mu umožnil např. přistoupit ke kameře.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Astronomové v relativní blízkosti poprvé objevili pomalu blikající magnetar Astronomové v relativní blízkosti poprvé objevili pomalu blikající magnetar
Pokud bychom mohli vlastníma očima pozorovat neutronové hvězdy v jejich nejsilnějším spektru, byl by daný magnetar pro nás jedním z nejzářivějších objektů na obloze. Ne tedy vždy, ale jen občas, a to asi třikrát za hodinu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 3050 je a není na trhu, ceny dostupných karet jsou absurdní GeForce RTX 3050 je a není na trhu, ceny dostupných karet jsou absurdní
Nástup karet GeForce RTX 3050 na trh představoval další naději na to, že se bude prodávat produkt za slušnou cenu pro ty, kteří by si rádi zahráli i náročnější hry, ale nechtějí moc utrácet. Jaká je realita? 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Herní Chromebooky se zřejmě chystají na trh, k čemu ale budou? Herní Chromebooky se zřejmě chystají na trh, k čemu ale budou?
Označení herní Chromebook působí jako protimluv, nicméně slovo herní je dnes spojováno už se všemožným hardwarem, ať už má ve výsledku jít třeba jen o barevné LED. Jak tomu ale bude v případě Chromebooků? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
DDR4-2400 až DDR5-6200: jak škáluje výkon na Alder Lake-S? DDR4-2400 až DDR5-6200: jak škáluje výkon na Alder Lake-S?
Server Techspot se zaměřil na test pamětí DDR4 a DDR5 s efektivními takty od 2400 po 6200 MHz. Cílem bylo zjistit, jak se tato výbava podepíše na celkovém výkonu sestavy s procesorem Intel Alder Lake. 
Včera, aktualita, Jan Vítek