www.svethardware.cz
>
>
>
>

Čínský serverový podnik s účastí AMD se dostal na černou listinu USA

Čínský serverový podnik s účastí AMD se dostal na černou listinu USA
, , aktualita
Nedávno jsme zjistili, že firma AMD dává ruce pryč od čínského podniku se společnou majetkovou účastí, který mohl v posledních letech vyrábět procesory x86 architektury Zen. Nyní je už jasné, že takový krok byl nevyhnutelný.
K oblíbeným
reklama
Spojené státy na svou černou listinu zákazu přidalo dalších pět Čínských společností, čímž jim zabránilo v přístupu k technologiím amerických firem. Jde o tzv. Entity List, který obsahuje subjekty, které představují přinejmenším riziko pro národní bezpečnost či zájmy USA. Mezi pět zmíněných firem patří konkrétně Sugon, Higon, Chengdu Haiguang Integrated Circuit, Chengdu Haiguang Microelectronics Technology a Wuxi Jiangnan Institute of Computing Technology.
 
ohlášení založení čínského podniku se společnou majetkovou účastí z roku 2016
 
Jde tak o firmu THATIC, která s AMD zajišťovala výrobu procesorů od čínské serverové firmy Higon či Hygon. Ta si nechává vyrábět procesory Dhyana (vlastní továrny nemá), čínské verze serverových EPYC. A společnost Sugon měla zájem o to, aby využila budoucí verze těchto procesorů již s architekturou Zen 2 pro vytvoření prvního čínského superpočítače dosahujícího výkonu 1 exaFLOPS, čili ta je dle aktualizovaného blacklistu také ze hry. 
 
Je třeba také poznamenat, že samotná společnost THATIC je tvořena dvěma firmami, a to Chengdu Haiguang Microelectronics Technology a Chengdu Haiguang Integrated Circuit Design, takže skoro celý přírůstek do seznamu Entity List se tak v podstatě týká firmy AMD a jejích aktivit. 
 
Dle dokumentů americké vlády jsou výše zmíněné společnosti THATIC a Hygon částěčně vlastněné firmou Sugon a právě ta je evidentně trnem v oku. Ta plus poslední jmenovaná Wuxi Jiangnan Institute of Computing Technology má představovat hrozbu pro národní bezpečnost a zahraniční politiku USA. Zvláště Sugon je známým dodavatelem vojenských technologií včetně vysoce výkonných počítačových systémů, které figurují i v seznamu TOP500. 
 
AMD samo ohlásilo, že čínské firmy architekturu Zen 2 nedostanou, ale jak to bude s aktuální výrobou procesorů Dhyana, toť otázka. AMD dosud vyhodnocuje situaci a nemůže nic říci ani o tom, zda a jak se to dotkne jeho tržeb a celkové finanční situace či smluvních závazků. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Aktualizace KB4517389: k rozbitému menu Start se přidává BSOD Aktualizace KB4517389: k rozbitému menu Start se přidává BSOD

S aktualizacemi Windows 10 už to opravdu přestává být legrace. Kumulativní update KB4517389 mnohým rozbil menu Start a nyní se zjistilo, že stojí i za zvýšeným množstvím BSOD, kritických pádů systému. 

Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Životnost SSD může být problém aneb Tesly ničí samy sebe Životnost SSD může být problém aneb Tesly ničí samy sebe
Většina SSD disků má takovou přepisovací životnost, že se ke smrti disků z tohoto důvodu většina uživatelů ani nepřiblíží. Problémy však mají uživatelů vozů Tesla. Tam totiž kvůli přepisování odchází čipy v multimediálním systému.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Hackeři se přes VPN dostali na servery Avastu, ten je zarazil Hackeři se přes VPN dostali na servery Avastu, ten je zarazil
Český výrobce antivirů Avast se přiznal, že se do jeho počítačové sítě dostali hackeři. Využili k tomu kompromitování přihlašovacích údajů do dočasného VPN účtu a získali zde vysoká administrátorská práva.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Japonsko pomůže NASA vybudovat lunární vesmírnou stanici Lunar Gateway Japonsko pomůže NASA vybudovat lunární vesmírnou stanici Lunar Gateway
NASA v rámci svého programu Artemis kromě partnerství s americkými soukromými společnostmi navazuje spolupráci i se zahraničními kosmickými agenturami. S realizací vesmírné stanice u Měsíce pomůže například Japonsko. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Gigabyte ukázal desku s TRX40 pro Threadripper 3000 Gigabyte ukázal desku s TRX40 pro Threadripper 3000
Už zanedlouho budou moci výrobci desek oficiálně představit své nové modely pro procesory Threadripper, ovšem zatím to mohou být pouze náznaky, uniklé informace a jednotlivé snímky. Jeden takový tu máme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek