www.svethardware.cz
>
>
>
>

Čínský serverový podnik s účastí AMD se dostal na černou listinu USA

Čínský serverový podnik s účastí AMD se dostal na černou listinu USA
, , aktualita
Nedávno jsme zjistili, že firma AMD dává ruce pryč od čínského podniku se společnou majetkovou účastí, který mohl v posledních letech vyrábět procesory x86 architektury Zen. Nyní je už jasné, že takový krok byl nevyhnutelný.
K oblíbeným
reklama
Spojené státy na svou černou listinu zákazu přidalo dalších pět Čínských společností, čímž jim zabránilo v přístupu k technologiím amerických firem. Jde o tzv. Entity List, který obsahuje subjekty, které představují přinejmenším riziko pro národní bezpečnost či zájmy USA. Mezi pět zmíněných firem patří konkrétně Sugon, Higon, Chengdu Haiguang Integrated Circuit, Chengdu Haiguang Microelectronics Technology a Wuxi Jiangnan Institute of Computing Technology.
 
ohlášení založení čínského podniku se společnou majetkovou účastí z roku 2016
 
Jde tak o firmu THATIC, která s AMD zajišťovala výrobu procesorů od čínské serverové firmy Higon či Hygon. Ta si nechává vyrábět procesory Dhyana (vlastní továrny nemá), čínské verze serverových EPYC. A společnost Sugon měla zájem o to, aby využila budoucí verze těchto procesorů již s architekturou Zen 2 pro vytvoření prvního čínského superpočítače dosahujícího výkonu 1 exaFLOPS, čili ta je dle aktualizovaného blacklistu také ze hry. 
 
Je třeba také poznamenat, že samotná společnost THATIC je tvořena dvěma firmami, a to Chengdu Haiguang Microelectronics Technology a Chengdu Haiguang Integrated Circuit Design, takže skoro celý přírůstek do seznamu Entity List se tak v podstatě týká firmy AMD a jejích aktivit. 
 
Dle dokumentů americké vlády jsou výše zmíněné společnosti THATIC a Hygon částěčně vlastněné firmou Sugon a právě ta je evidentně trnem v oku. Ta plus poslední jmenovaná Wuxi Jiangnan Institute of Computing Technology má představovat hrozbu pro národní bezpečnost a zahraniční politiku USA. Zvláště Sugon je známým dodavatelem vojenských technologií včetně vysoce výkonných počítačových systémů, které figurují i v seznamu TOP500. 
 
AMD samo ohlásilo, že čínské firmy architekturu Zen 2 nedostanou, ale jak to bude s aktuální výrobou procesorů Dhyana, toť otázka. AMD dosud vyhodnocuje situaci a nemůže nic říci ani o tom, zda a jak se to dotkne jeho tržeb a celkové finanční situace či smluvních závazků. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz
Grafické karty Radeon budou asi mnohem oblíbenějším cílem overclockerů z řad běžných uživatelů než procesory Ryzen 3000, protože to vypadá, že s úpravou registrů lze získat nezanedbatelný frekvenční nárůst.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU? AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU?
Pokud by si někdo myslel, že se starým křemíkovým hardwarem je to podobné jako se starým spalovacím motorem, může být vcelku v klidu. Starý křemíkový čip časem nezíská horší výkon, ale o tom však nerozhoduje sám.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS
NVIDIA se s námi podělila o benchmark, který ukazuje na výkon jejích GeForce RTX ve hře Monster Hunter: World. Ten má být díky Deep Learning Super Sampling (DLSS) o polovinu vyšší, což se v takové náročné hře bude hodit.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB? Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB?
Dvanáctijádrový procesor Ryzen 9 3900X je pochopitelně aktuálně ve středu zájmu, a to i z hlediska spotřeby a chlazení. Na spotřebu a schopnost levnějších desek jej napájet jsme se už podívali a nyní je tu chlazení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One
Projekt Hyperloop byl navržený podnikatelem a vizionářem Elonem Muskem. Jeho realizace se ujaly soukromé společnosti, jednou z nich je Virgin Hyperloop One. Ta by mohla vybudovat vysokorychlostní trať i v Severní Karolíně. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková