Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram

Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram
, , aktualita
Už se můžeme spolehnout na to, že zbrusu nová čipová sada AMD X570 bude potřebovat výkonnější chlazení, než na jaké jsme si za poslední roky zvykli. Čím se nám ale za to odmění, to ukáže diagram od ChipHell. 
K oblíbeným
reklama
AMD X570 je ostře sledovaný čipset nejen kvůli tomu, že bude základem pro nové desky nejvyšších kategorií pro Ryzen 3000 a očekávají se od něj nové technologie, ale i proto, že jeho vývoj už AMD nesvěřilo firmě ASMedia a namísto toho si jej vytvořilo samo. My jsme se včera věnovali právě chlazení čipsetu X570, neboť je zřejmé, že ten bude na řadě desek využívat ventilátor. Nyní je řada na jeho funkce. 
 
Zatím nemáme k dispozici oficiální diagram, ale obrázek, který pochází ze serveru ChipHell a vypadá velice informovaně. To až tak, že se na něm dočteme o přesných typech použitých kontrolerů pro audio, USB, síť či rozhraní PS/2. Ale začněme popořádku. 
 
 
Velká otázka byla ta, jakým způsobem bude nasazeno rozhraní PCIe 4.0. To má dvojnásobnou propustnost na linku v porovnání s verzí 3.0 a v posledních letech se diskutovalo o tom, že velkým problémem je docílení spolehlivého propojení s delšími datovými cestami. Čili pak nebylo jasné, zda bude možné PCIe 4.0 využít na všech slotech, nebo bude vyhrazeno pouze pro první slot PCIe x16, čili grafickou kartu. 
 
Tento diagram ukazuje, že PCIe 4.0 bude téměř všude a že ho využije X570 i pro spojení s procesorem, které tak bude mít dvojnásobnou propustnost než na X470 a X370 a dále pro novou verzi budou připraveny i kratší sloty PCIe. Na druhou stranu vidíme také to, že sloty M.2 mají stále mít 32 Gb/s, a to jak připojeny na CPU, tak na PCH, což odpovídá stále 4 linkám PCIe 3.0. Zde je otázka, zda v budoucnu nebude možné přepnout na verzi 4.0, která by umožnila připojit i SSD, která zvládnou více než propustnost 4 GB/s. Teď to ale není aktuální, protože to by se taková SSD nejdříve musela někde zjevit. 
 
Vypadá to také, že vyšší spotřeba čipsetu a potřeba jeho chlazení jde právě na vrub rozhraní PCIe 4.0, které asi prostě potřebuje více šťávy, aby zajistilo spolehlivou komunikaci. Jiný důvod totiž z uvedeného diagramu není patrný, protože jinak výbava vypadá standardně. Máme tu běžný počet šesti portů SATA 6 Gb/s (další by mohlo nést CPU), dva USB 3.1 Gen2, čtyři USB 3.1 Gen1 (aka USB 3.0, další čtyři nabídne CPU), čtyři USB 2.0 a pak další možné porty tohoto typu prostřednictvím kontrolerů jako ASM1143. 
 
Sny o rychlejším Ethernetu trošku hatí stále 1Gb/s kontroler Killer E2500, ale tento výběr stejně jako ve všech ostatních podobných případech bude záviset na výrobcích konkrétních desek, což tak platí i o audio a zde zmíněný Realtek ALC1220, také již dobře známý. Stejně tak se dočkáme sdílených prostředků, jak ukazují "switche" v diagramu mezi PCIe x4, M.2 a SATA napojenými na X570. Jde jak o PCIe linky, tak o SATA linky. 
 
Hlavní a v podstatě jedinou podstatnou novinkou tak zůstává PCIe 4.0, díky němuž budeme moci do systému zapojit dvě grafické karty a dosáhnout u každé stejně rychlého spojení s CPU, jako by každá byla připojena 16 linkami PCIe 3.0. Rychlejší spojení s čipsetem se také může hodit, zvláště dnes v době vysokorychlostních SSD. 
 
Samotný X570 by měl mít k dispozici 16 linek PCIe 4.0 pro sloty, kontrolery či Wi-Fi s Bluetooth. Nakonec se ze zprávy dozvíme, že TDP čipsetu X570 bude alespoň 15 W, což je tak trojnásobek oproti 5W X470 a pádný důvod pro aktivní chlazení. 
 
Zdroj: ChipHell


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: srpen 2019 Doporučené PC sestavy: srpen 2019
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek60 komentářů
Na hořící solární panely Tesly si stěžuje i Amazon Na hořící solární panely Tesly si stěžuje i Amazon
Tohle opravdu nebyl pro Teslu moc dobrý týden, zejména co se týče její energetické divize. Nejprve za hořící solární panely Teslu zažaloval Walmart, nyní své znepokojení vyjádřila i společnost Amazon.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem
Mladý hacker Grant West souhlasil s tím, aby se jemu zabavené Bitcoiny prodaly a s jejich pomocí vyplatily prostředky zpět obětem, které hackersky napadl. Jinak by totiž ve vězení strávil ještě několik let navíc.
24.8.2019, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
23.8.2019, aktualita, Jan Vítek12 komentářů
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
23.8.2019, aktualita, Jan Vítek3 komentáře