Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Co se ukrývá uvnitř Atari VCS? A přijde vůbec na trh?

10.10.2019, Jan Vítek, aktualita
Co se ukrývá uvnitř Atari VCS? A přijde vůbec na trh?
Herní konzole Atari VCS má navázat na slávu společnosti Atari, i když ta už v podstatě neexistuje v podobě, v jaké jsme ji znali. Sáhodlouhý vývoj VCS by se už měl chýlit ke konci, i když to vůbec není jisté. 
Společnost Atari se nyní snaží veřejnosti ukázat, že práce na konzoli Atari VCS stále probíhají a že je na co se těšit. Vypustila tak do světa nové fotografie a také informace o tom, co bude v rámci projektu probíhat dál. Ovšem server The Register v podstatě současně s tím zveřejnil zprávu, dle níž šéfarchitekt projektu VCS Rob Wyatt podal výpověď poté, co půl roku marně čekal na výplatu a dle citovaného zdroje jsou celé plány dané konzole jeden velký zmatek a VCS se tak nikdy nemusí dostat na trh. 
 
 
Ostatně bychom se ani nemohli divit vzhledem k tomu, jak její vývoj dosud probíhal. Však o konzoli od Atari zvané dříve Ataribox jsme se dozvěděli už na začátku roku 2017 a tehdy už málem mělo být upečeno. V květnu předchozího roku se pak Atari VCS dostala do předprodeje, a to velice předčasného, když ani po téměř roce a půl není v prodeji.
 
 
Dá se přitom říci, že na ní není nic moc zvláštního, však jde v podstatě o PC založené na běžném APU od AMD. Není tu žádný speciální hardware, takže Atari VCS můžeme brát jako analogii k mini PC společností ZOTAC a jiných, které každý rok chrlí na trh spoustu modelů. To v případě softwarové výbavy už asi půjde o něco jiného. 
 
 
Atari VCS tak využívá jedno velké modré  a poloprázdné PCB, na němž tak toho moc neobjevíme. Na horní straně můžeme najít samotné APU a dva sloty M.2 (oba pro SATA SSD), přičemž dvojice SO-DIMM pro DDR4 se nachází na spodní straně, kterou však kupodivu nikoho nenapadlo vyfotit.
 
Na fotografii výš je ještě vidět chlazení nainstalovaného APU, které snad bylo použito jen jako dočasné řešení pro testovací provoz, jinak bychom to mohli pokládat za opravdu špatný vtip. A to i přes to, že Atari má využít Ryzen Embedded R1505G s TDP mezi 12 a 25 W, což nic nemění na tom, že zobrazený chladič vypadá jako narychlo poskládaný z toho, co někdo vyhrabal ze zásuvky. Výdech radiálního ventilátoru neodpovídá tvaru pasivu a špatně zvolené je i žebrování pasivu.
 
 
Atari jinak počítá s tím, že uživatel bude mít přístup jak ke slotům M.2, tak k SO-DIMM, takže si může SSD i RAM upgradovat.  
 
Co se týče konečného vypuštění konzole na trh, to je aktuálně plánované na jaro příštího roku. Čili pokud Atari zabere, zvládne své VCS nabídnout už dva roky po původním spuštění předprodeje, který byl přerušen zásadní změnou v hardwarové výbavě. Dříve to totiž mělo být APU Bristol Ridge a ne Ryzen s Vegou. Nicméně zmíněný Ryzen Embedded má i tak pouze grafiku Vega 3, čili GPU vybavené jen 192 Stream procesory a oproti tomu byl i onen Bristol Ridge A10 s až 512 Stream procesory potenciálně mnohem lepší. 
 
Tak uvidíme, nicméně zpráva serveru The Register na vývoj Atari VCS nevrhá dobré světlo.