www.svethardware.cz
>
>
>
>

Control dokáže zabrat i 18 GB paměti na kartě

Control dokáže zabrat i 18 GB paměti na kartě
, , aktualita
Hra Control od Remedy si možná neprávem vysloužila označení "nový Crysis", a to kvůli tomu, jaké nároky na hardware může mít. Dle testů serveru TweakTown si totiž dokáže říci i o neuvěřitelných 18 GB paměti na grafické kartě. 
K oblíbeným
reklama
My už jsme se podívali na to, jak titul Control běží na kartách firem AMD a NVIDIA, ovšem v případě testů od TweakTown jde o poněkud speciální případ. Nutno upozornit, že tato hra může využít technologie RTX a navíc může pracovat ve velice vysokém rozlišení, a to až 8K. A pokud takové rozlišení skutečně využijeme a Control spustíme pod DirectX 12 se zapnutým ray tracingem, může si vzít oněch 18 GB paměti na grafické kartě. 
 
 
To tak znamená, že z hlediska kapacity paměti dokáže tuto hru uspokojit jen jedna jediná existující karta, a sice NVIDIA TITAN RTX, která má k dispozici 24 GB paměti, ostatně i čistě herní hi-end v podobě GeForce RTX 2080 Ti má nedostatečných 11 GB paměti. Nicméně zaslouží si Control dle toho označení "nový Crysis" jako hra, která je extrémně náročná na hardware? 
 
Server TweakTown využil pro své testy jednak monitor Dell UP3218K s nativním rozlišením 8K a pak 4K monitor ASUS PG35VQ, přičemž měl k dispozici právě i TITAN RTX, který byl jako jediný schopen hru provozovat v rozlišení 8K. Jenomže jde také o to, že 8K představuje čtyřnásobný počet pixelů v porovnání se 4K a dnešní karty na něco takového těžko najdou výkon, a to navíc ještě se zapnutým ray tracingem. 
 
Test si bohužel vůbec nevšímá výsledného výkonu, takže nezmiňuje dosažený počet snímků za sekundu a řeší pouze využitou kapacitu VRAM, čili operační paměti grafické karty.
 
 
Ovšem i to je zajímavé srovnání, neboť se ukazuje, že ve 4K i s vypnutými technologiemi RTX bude hra potřebovat kartu s 8 GB paměti a pokud RTX zapneme, dostane se dokonce na 8100 MB, což je tedy ještě pod hranicí 8 GB (či správně GiB). 
 
Pokud si zapneme rozlišení 8K, dostaneme se na 14600 MB bez RTX a oněch zmíněných 18500 MB s RTX (cca 18 GiB), na což může sedět z dnešní nabídky právě pouze a jen TITAN RTX či případně ještě Radeon VII bez RTX, neboť ten nabízí 16 GB paměti. 
 
Jde ovšem o to, zda je vůbec zapotřebí takový test řešit, neboť ani TITAN RTX v ceně 2500 dolarů nemůže stačit na to, aby hru uspokojivě rozpohyboval v rozlišení 8K. Je to zřejmé z provedených testů, v nichž pod DX11 i DX12 ani GeForce RTX 2080 Ti nestačí na 60 FPS ve 4K/Ultra HD a taková RTX 2080 Super bude sotva stačit na to, abychom si Control v takovém rozlišení zahráli s náznakem plynulosti. 
 
Takže potřeba až 18 GB paměti sice vypadá hrozivě, ale co na tom, když hraní v 8K bude stejně zcela mimo výkonnostní rámec dnešních karet. V každém případě Control prostě je náročný titul, ale o tom už dávno víme. 
 
Zdroj: TweakTown


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Aktualizace KB4532693: další problematický update schovává profily Aktualizace KB4532693: další problematický update schovává profily
Microsoftu se povedlo vytvořit další problematickou aktualizaci pro Windows 10, KB4532693. Ta totiž může rozbít uživatelské profily a schovat jim všechna nastavení včetně ikonek na ploše. A nemusí to být jediný problém.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Corsair připravil Scimitar RGB Elite: herní myš s tuctem tlačítek pro palec Corsair připravil Scimitar RGB Elite: herní myš s tuctem tlačítek pro palec
Myši s celou "klávesnicí" pro palec jsme už mohli na trhu vidět a typicky jde o modely určené pro hry typu MOBA či MMO. Nyní přichází na trh Corsair Scimitar RGB Elite, který nabídne díky tomu celkem 17 programovatelných tlačítek. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Už nyní se prodávají celá plata procesorů Comet Lake-S Už nyní se prodávají celá plata procesorů Comet Lake-S
Ve skutečnosti tu máme fotografie více procesorů patřících do generace Intel Comet Lake-S. Máme tu jednak Core i9-10900 s 10 jádry a pak také řadu 6jádrových modelů. Ještě stále ale nejde o finální verze. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Připravuje NVIDIA zvláštní edici karet pro Cyberpunk 2077? Připravuje NVIDIA zvláštní edici karet pro Cyberpunk 2077?
Během víkendu proběhla zajímavá výměna Tweetů mezi oficiálním účtem hry Cyberpunk 2077 a NVIDIA GeForce. Můžeme z toho vyčíst, že se snad chystá speciální verze herních karet právě pro tuto hru. Anebo také ne.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Zhrzený bývalý řidič autonomních vozů Waymo záměrně způsobil nehodu Zhrzený bývalý řidič autonomních vozů Waymo záměrně způsobil nehodu
Jeden z bývalých řidičů autonomních aut Waymo byl vyhozen za problémy s bezpečností. A očividně právem, protože si svou frustraci vybil pomstou a tím, že později přinutil autonomní vůz společnosti nabourat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře