Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Cooler Master ukázal obří 57" zahnutý Mini-LED "8K" monitor GP57ZS

10.6.2024, Milan Šurkala, aktualita
Cooler Master ukázal obří 57" zahnutý Mini-LED "8K" monitor GP57ZS
Společnost Cooler Master má ve výrobním programu už i monitory a jednou z připravovaných novinek je GP57ZS. Ten má mít obří 57" obrazovku s výrazným zakřivením. Zajímavostí je také vysoké rozlišení.
Cooler Master připravuje nový herní monitor GP57ZS. Ten ještě není oficiálně představen, společnost ale připravila teaser a ukázala také prototyp na veletrhu Computex 2024. Jde o monitor s VA panelem a podsvícením pomocí Mini-LED s 2304 zónami pro lokální podsvícení. V podstatě jde o dva UHD 4K monitory vedle sebe, takže na šířku tu máme UHD 8K rozlišení (7680 pixelů), na výšku je to ale pak "jen" 2160 pixelů. Má tedy ultra-širokoúhlý poměr stran 32:9. Společnost říká, že novinka bude mít 120Hz obnovovací frekvenci pochopitelně i s funkcemi pro synchronizaci obrazu. Zde připomeňme, že konkurenční Acer Predator Z57 má také 120Hz frekvenci při stejném rozlišení, zatímco Samsung Odyssey OLED G9 si troufne dokonce na 240 Hz, jenže ten má nižší rozlišení 5K (5120×1440 pixelů). Výrazné je zakřivení s hodnotou 1000R.
 
Na monitoru je port USB-C s 90W Power Delivery, podporou přenosu dat a DP-Alt, dále tu mají být dva porty HDMI a spousta dalších. Nechybí možnost využití funkcí KVM Switch, PiP a PbP. Mnohé může potěšit také světelné efekty na zadní straně monitoru. Kdy bude novinka oficiálně představena, to ještě nevíme, prozatím je k dispozici akorát krátký teaser, který ukazuje i vhodné použití pro monitor. Tím mohou být např. letecké simulátory.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.