www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Core i7-8809G: konečně výkonné desktopové APU s Vegou?

Core i7-8809G: konečně výkonné desktopové APU s Vegou?
, , aktualita
Mluvit o APU ve spojení s procesorem Intel je poněkud divné, ovšem pokud má být jeho součástí také GPU Vega od firmy AMD, dá se to ještě akceptovat. Nyní jsou nové indicie mluvící o desktopových procesorech s GPU Vega i integrovaným GPU Intel. 
K oblíbeným
reklama
Opět se tak objevuje procesor Core i7-8809G, který byl tématem už v listopadu a nyní už to vypadá, že by mohlo jít o desktopový model a také je zmíněna grafická generace Vega. Co se týče otázky mobilního či desktopového procesoru, tu částečně zodpoví následující obrázek, v němž je zmíněný procesor zahrnut právě mezi nové desktopové Coffee Lake a starší Core X-Series, čili Skylake-X a Kaby Lake-X. 
 
- klikněte pro zvětšení -  
 
 
Vedle toho je tu i TDP 100 W, které mobilnímu procesoru vůbec neodpovídá, ale zde je třeba si uvědomit, že do toho bude spadat právě i GPU Vega. Ve srovnání s notebooky využívajícími samostatný procesor a grafický čip pak není TDP 100 W vůbec vysoké, však to překonává i samotná mobilní verze karty GeForce GTX 1070, natož pak GTX 1080. 

Už delší dobu je známo, že Core i7-8809G bude založeno na generaci Kaby Lake, takže není překvapivé využití čtyř fyzických jader a Hyperthreadingu pro konfiguraci 4C/8T s 8 MB L3 cache. Základní takt bude stanoven na 3,1 GHz (turbo by mělo být až 3,9 GHz), což také odpovídá procesoru, jehož pracovní frekvence se musela poněkud uskrovnit vzhledem k tomu, že se o TDP 100 W dělí s grafickým čipem. 
 
Pak tu máme podporu dvoukanálové paměti DDR4 na 2400 MHz a poté se už konečně dostáváme ke grafické výbavě. Ta čítá jednak obvyklý integrovaný Intel HD 630 a pak v podobě samostatného čipu Radeon RX Vega M GH. Vypadá to tak, že Intel tyto procesory založil na řadových Kaby Lake, jako je Core i7-7700 a ne na Kaby Lake-X, jež nemají (aktivovaný) svůj integrovaný grafický čip. Je tak pravděpodobné, že ve 2D prostředí operačního systému bude Core i7-8809G pracovat s deaktivovaným GPU Vega, které v případě potřeby zapne. Jinak by HD Graphics 630 nemělo smysl využít, i když teoreticky je ještě možné, že budeme moci kombinovat výkon HD Graphics a Vegy, což umožňuje i moderní API DirectX 12, ale v praxi se s tím zatím sotva setkáme. 
 
Specifikace samotného čipu Vega zatím nebyly moc osvětleny. Ze starších zpráv jsme se dozvěděli o 4 GB paměti HBM2 na 1024bitovém rozhraní a 800 MHz, což nám dá 204,8 GB/s srovnatelné s řadou GeForce GTX 1060 či Radeon RX 570. A právě na úrovni tohoto Radeonu by se výkon integrované Vegy mohl pohybovat, což by z výsledného procesoru vytvořilo velice zajímavé řešení pro počítač určený pro hraní v rozlišení Full HD. Pak už by zbyla jen otázka ceny a dostupnosti. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
"Ohnivý kruh": astronomové spatřili vzácnou galaxii z mladého vesmíru "Ohnivý kruh": astronomové spatřili vzácnou galaxii z mladého vesmíru
Galaxie obvykle známe ve tvaru koulí nebo spíše v jejich ikonické spirální podobě, ovšem velice vzdálená galaxie R5519 je označována za ohnivý kruh právě kvůli svému tvaru a celkové podobě. Jak vznikla?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Asus umožní přetaktování na deskách s B460 a H470, ovšem ne pomocí násobiče Asus umožní přetaktování na deskách s B460 a H470, ovšem ne pomocí násobiče
Asus se chlubí možnostmi přetaktování procesorů na deskách s čipovými sadami Intel B460 a H470, čili se sérií 400 určenou pro procesory Comet Lake-S. Nelze ale samozřejmě počítat s tím, co nabízí čipsety řady Z. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 9 3900XT a Ryzen 7 3800XT v prvních testech AMD Ryzen 9 3900XT a Ryzen 7 3800XT v prvních testech
AMD mohlo téměř do poslední chvíle snadno tajit nově chystané procesory Matisse, pro které můžeme použít již obvyklé označení Refresh. Málokdo by je totiž očekával a jejich případné prototypy mohly snadno zaniknout mezi již známými verzemi.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Windows 10 May 2020 Update (verze 2004) je zde s Linuxem i lepší Cortanou Windows 10 May 2020 Update (verze 2004) je zde s Linuxem i lepší Cortanou
Microsoft uvolnil novou verzi svého operačního systému Windows 10 známou jako May 2020 Update (verze 2004). Má např. linuxový subsystém WSL 2, lepší Cortanu, snazší párování Bluetooth a mnoho dalšího.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
HyperX Alloy Origins: RGB mechanika s pevným tělem HyperX Alloy Origins: RGB mechanika s pevným tělem
HyperX je již dobře známá divize společnosti Kingston, která se zaměřuje na herní produkty. Nově nám nabízí herní klávesnici Alloy Origins s firemními mechanickými tlačítky HyperX Aqua. My se nyní podíváme na její verzi s tlačítky Tactile.
Dnes, recenze, Jan Vítek