reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Core i7-8809G: konečně výkonné desktopové APU s Vegou?

2.1.2018, Jan Vítek, aktualita
Core i7-8809G: konečně výkonné desktopové APU s Vegou?
Mluvit o APU ve spojení s procesorem Intel je poněkud divné, ovšem pokud má být jeho součástí také GPU Vega od firmy AMD, dá se to ještě akceptovat. Nyní jsou nové indicie mluvící o desktopových procesorech s GPU Vega i integrovaným GPU Intel. 
Opět se tak objevuje procesor Core i7-8809G, který byl tématem už v listopadu a nyní už to vypadá, že by mohlo jít o desktopový model a také je zmíněna grafická generace Vega. Co se týče otázky mobilního či desktopového procesoru, tu částečně zodpoví následující obrázek, v němž je zmíněný procesor zahrnut právě mezi nové desktopové Coffee Lake a starší Core X-Series, čili Skylake-X a Kaby Lake-X. 
 
- klikněte pro zvětšení -  
 
 
Vedle toho je tu i TDP 100 W, které mobilnímu procesoru vůbec neodpovídá, ale zde je třeba si uvědomit, že do toho bude spadat právě i GPU Vega. Ve srovnání s notebooky využívajícími samostatný procesor a grafický čip pak není TDP 100 W vůbec vysoké, však to překonává i samotná mobilní verze karty GeForce GTX 1070, natož pak GTX 1080. 

Už delší dobu je známo, že Core i7-8809G bude založeno na generaci Kaby Lake, takže není překvapivé využití čtyř fyzických jader a Hyperthreadingu pro konfiguraci 4C/8T s 8 MB L3 cache. Základní takt bude stanoven na 3,1 GHz (turbo by mělo být až 3,9 GHz), což také odpovídá procesoru, jehož pracovní frekvence se musela poněkud uskrovnit vzhledem k tomu, že se o TDP 100 W dělí s grafickým čipem. 
 
Pak tu máme podporu dvoukanálové paměti DDR4 na 2400 MHz a poté se už konečně dostáváme ke grafické výbavě. Ta čítá jednak obvyklý integrovaný Intel HD 630 a pak v podobě samostatného čipu Radeon RX Vega M GH. Vypadá to tak, že Intel tyto procesory založil na řadových Kaby Lake, jako je Core i7-7700 a ne na Kaby Lake-X, jež nemají (aktivovaný) svůj integrovaný grafický čip. Je tak pravděpodobné, že ve 2D prostředí operačního systému bude Core i7-8809G pracovat s deaktivovaným GPU Vega, které v případě potřeby zapne. Jinak by HD Graphics 630 nemělo smysl využít, i když teoreticky je ještě možné, že budeme moci kombinovat výkon HD Graphics a Vegy, což umožňuje i moderní API DirectX 12, ale v praxi se s tím zatím sotva setkáme. 
 
Specifikace samotného čipu Vega zatím nebyly moc osvětleny. Ze starších zpráv jsme se dozvěděli o 4 GB paměti HBM2 na 1024bitovém rozhraní a 800 MHz, což nám dá 204,8 GB/s srovnatelné s řadou GeForce GTX 1060 či Radeon RX 570. A právě na úrovni tohoto Radeonu by se výkon integrované Vegy mohl pohybovat, což by z výsledného procesoru vytvořilo velice zajímavé řešení pro počítač určený pro hraní v rozlišení Full HD. Pak už by zbyla jen otázka ceny a dostupnosti. 
 


reklama