www.svethardware.cz
>
>
>
>

Core i9-10980XE: 18jádrový Cascade Lake-X v testu

Core i9-10980XE: 18jádrový Cascade Lake-X v testu
, , aktualita
Procesory Intel s čipy HCC (High Core Count) mohou mít maximálně 18 jader, takže pokud jich má tolik model Core i9-10980XE, znamená to, že se jedná o ten nejlepší procesor své řady. Co by měl nabídnout?
K oblíbeným
reklama
Intel Core i9-10980XE je tak chystaný 18jádrový Cascade Lake-X, o němž právě unikly do světa první konkrétní informace. Máme očekávat přinejmenším 4,7 GHz v případě turba a je pouze otázka, zda to je konečný takt. A rovněž se prý můžeme těšit na "agresivní ceny", což bylo víceméně zřejmé už jen z grafu, který Intel nedávno vypustil do světa. V něm slibuje oproti Skylake-X i více než dvojnásobný výkon v poměru k ceně. 
 
 
Nová řada HEDT procesorů se má skládat z 10jádrového Core i9-10900X, 12jádrového Core i9-10920X, 14jádrového i9-10940X a 18jádrového Core i9-10980XE. 
 
 
Jak je vidět, Geekbench udává maximální takt jen 3,93 GHz, ale to prostě nemůže odpovídat realitě, stejně jako základní frekvence 2,46 GHz. Jde zde ovšem o výkon, a sice 5381 bodů pro jedno jádro a vícejádrových 51514 bodů. K tomu bude vhodný nějaký kontext, který může dodat následující srovnání serveru HotHardware
 
 
Dle grafu jde o velice slušný výkon, který hladce překonává 16jádrový Threadripper 2950X a především pak 18jádrový Core i9-7980XE, původní model z rodiny Skylake-X. Napovídá to, že výkon jednoho jádra se výrazně navýší a vedle toho i výkon více jader, což ukazuje především na vyšší reálné takty.
 
Oba předchozí 18jádrové Skylake-X (Core i9-7980XE a Core i9-9980XE) jsou ovšem procesory, které přijdou na cca 2000 dolarů a i kdyby byl nový Core i9-10980XE o cca 30 % výkonnější, jak ukazuje Geekbench, jeho cena by zároveň měla být výrazně nižší. Ostatně proti němu nebudou stát staré Threadrippery, ale spíše nové 7nm modely, které slibují velice výrazný nárůst výkonu. 
 
Je ale třeba vzít v potaz, že Geekbench není znám pro svou nejlepší optimalizaci pro testy vícejádrových procesorů a co se týče slibu Intelu o dvojnásobném výkonu v poměru k ceně, ten může vycházet ze zcela jiných testů.
 
Zdroj: Momomo_US via Twitter  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek