www.svethardware.cz
>
>
>
>

Core i9-10980XE: 18jádrový Cascade Lake-X v testu

Core i9-10980XE: 18jádrový Cascade Lake-X v testu
, , aktualita
Procesory Intel s čipy HCC (High Core Count) mohou mít maximálně 18 jader, takže pokud jich má tolik model Core i9-10980XE, znamená to, že se jedná o ten nejlepší procesor své řady. Co by měl nabídnout?
K oblíbeným
reklama
Intel Core i9-10980XE je tak chystaný 18jádrový Cascade Lake-X, o němž právě unikly do světa první konkrétní informace. Máme očekávat přinejmenším 4,7 GHz v případě turba a je pouze otázka, zda to je konečný takt. A rovněž se prý můžeme těšit na "agresivní ceny", což bylo víceméně zřejmé už jen z grafu, který Intel nedávno vypustil do světa. V něm slibuje oproti Skylake-X i více než dvojnásobný výkon v poměru k ceně. 
 
 
Nová řada HEDT procesorů se má skládat z 10jádrového Core i9-10900X, 12jádrového Core i9-10920X, 14jádrového i9-10940X a 18jádrového Core i9-10980XE. 
 
 
Jak je vidět, Geekbench udává maximální takt jen 3,93 GHz, ale to prostě nemůže odpovídat realitě, stejně jako základní frekvence 2,46 GHz. Jde zde ovšem o výkon, a sice 5381 bodů pro jedno jádro a vícejádrových 51514 bodů. K tomu bude vhodný nějaký kontext, který může dodat následující srovnání serveru HotHardware
 
 
Dle grafu jde o velice slušný výkon, který hladce překonává 16jádrový Threadripper 2950X a především pak 18jádrový Core i9-7980XE, původní model z rodiny Skylake-X. Napovídá to, že výkon jednoho jádra se výrazně navýší a vedle toho i výkon více jader, což ukazuje především na vyšší reálné takty.
 
Oba předchozí 18jádrové Skylake-X (Core i9-7980XE a Core i9-9980XE) jsou ovšem procesory, které přijdou na cca 2000 dolarů a i kdyby byl nový Core i9-10980XE o cca 30 % výkonnější, jak ukazuje Geekbench, jeho cena by zároveň měla být výrazně nižší. Ostatně proti němu nebudou stát staré Threadrippery, ale spíše nové 7nm modely, které slibují velice výrazný nárůst výkonu. 
 
Je ale třeba vzít v potaz, že Geekbench není znám pro svou nejlepší optimalizaci pro testy vícejádrových procesorů a co se týče slibu Intelu o dvojnásobném výkonu v poměru k ceně, ten může vycházet ze zcela jiných testů.
 
Zdroj: Momomo_US via Twitter  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Skříň Dune Pro z Kickstarteru přináší eleganci ve stylu Mac Pro Skříň Dune Pro z Kickstarteru přináší eleganci ve stylu Mac Pro
Na Kickstarteru se objevil zajímavý projekt počítačové skříně, která může ze všeho nejvíce připomenout počítače Apple Mac Pro. Nejde pochopitelně jen o náhodu, ale o produkt, který přímo má vypadat jako zbrusu nové Mac Pro.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Oběti podvodu s kryptoměnou OneCoin vyhrožují smrtí Oběti podvodu s kryptoměnou OneCoin vyhrožují smrtí
Jen McAdam je jednou z mnoha obětí podvodu s kryptoměnou OneCoin. Na rozdíl od mnoha jiných o tom ale veřejně mluví v podcastu na BBC, což ji začalo přinášet vyhrožování znásilněním a smrtí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného
Blizzard si v posledních dnech užívá zloby hráčů ze západu, kteří obecně podporují protesty v Hongkongu a postavili se za streamera a hráče zvaného Blitzchung. Ten vyjádřil protestujícím podporu a byl za to potrestán.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU
Server Hardwareluxx.de se nechal slyšet, že Intel dle jeho informací zrušil přípravy 10nm procesorů. Zůstaly by 14nm modely vycházející ze Skylake, které by až v roce 2022 nahradily rovnou 7nm. Intel to popírá.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE
Pokud potřebujete NAS vyšší kategorie, může vás zaujmout nový Synology RackStation RS820+ a RS820RP+. Ten pojme až čtyři 3,5" disky, má 4jádrový procesor a lze jej vybavit i 10GbE připojením.
Včera, aktualita, Milan Šurkala