www.svethardware.cz
>
>
>
>

Core i9-10980XE: 18jádrový Cascade Lake-X v testu

Core i9-10980XE: 18jádrový Cascade Lake-X v testu
, , aktualita
Procesory Intel s čipy HCC (High Core Count) mohou mít maximálně 18 jader, takže pokud jich má tolik model Core i9-10980XE, znamená to, že se jedná o ten nejlepší procesor své řady. Co by měl nabídnout?
K oblíbeným
reklama
Intel Core i9-10980XE je tak chystaný 18jádrový Cascade Lake-X, o němž právě unikly do světa první konkrétní informace. Máme očekávat přinejmenším 4,7 GHz v případě turba a je pouze otázka, zda to je konečný takt. A rovněž se prý můžeme těšit na "agresivní ceny", což bylo víceméně zřejmé už jen z grafu, který Intel nedávno vypustil do světa. V něm slibuje oproti Skylake-X i více než dvojnásobný výkon v poměru k ceně. 
 
 
Nová řada HEDT procesorů se má skládat z 10jádrového Core i9-10900X, 12jádrového Core i9-10920X, 14jádrového i9-10940X a 18jádrového Core i9-10980XE. 
 
 
Jak je vidět, Geekbench udává maximální takt jen 3,93 GHz, ale to prostě nemůže odpovídat realitě, stejně jako základní frekvence 2,46 GHz. Jde zde ovšem o výkon, a sice 5381 bodů pro jedno jádro a vícejádrových 51514 bodů. K tomu bude vhodný nějaký kontext, který může dodat následující srovnání serveru HotHardware
 
 
Dle grafu jde o velice slušný výkon, který hladce překonává 16jádrový Threadripper 2950X a především pak 18jádrový Core i9-7980XE, původní model z rodiny Skylake-X. Napovídá to, že výkon jednoho jádra se výrazně navýší a vedle toho i výkon více jader, což ukazuje především na vyšší reálné takty.
 
Oba předchozí 18jádrové Skylake-X (Core i9-7980XE a Core i9-9980XE) jsou ovšem procesory, které přijdou na cca 2000 dolarů a i kdyby byl nový Core i9-10980XE o cca 30 % výkonnější, jak ukazuje Geekbench, jeho cena by zároveň měla být výrazně nižší. Ostatně proti němu nebudou stát staré Threadrippery, ale spíše nové 7nm modely, které slibují velice výrazný nárůst výkonu. 
 
Je ale třeba vzít v potaz, že Geekbench není znám pro svou nejlepší optimalizaci pro testy vícejádrových procesorů a co se týče slibu Intelu o dvojnásobném výkonu v poměru k ceně, ten může vycházet ze zcela jiných testů.
 
Zdroj: Momomo_US via Twitter  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung, Kioxia, WDC a ostatní: jaké NAND Flash si chystají? Samsung, Kioxia, WDC a ostatní: jaké NAND Flash si chystají?
V dnešní zprávě společnosti TrendForce se také dočteme o tom, jaké plány mají největší světoví výrobci elektronických pamětí typu NAND Flash. Podívejme se tak na to, jaké další generace se chystají. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TrendForce: poptávka po NAND Flash silně roste díky datovým centrům TrendForce: poptávka po NAND Flash silně roste díky datovým centrům
Ještě během zimy přicházely zprávy o tom, jak se můžeme chystat na prudké zvyšování cen pamětí NAND Flash a ušetřeny nebudou ani DRAM. Koronavirus však tyto predikce zdánlivě rozcupoval a nyní můžeme být zvědaví na to, jaká je realita.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
HyperX nabízí nové poloprůhledné klávesy pro ještě svítivější klávesnice HyperX nabízí nové poloprůhledné klávesy pro ještě svítivější klávesnice
Mechanické klávesnice dnes již běžně nabízí podsvícení, a to rovnou RGB se světelnou diodou pod každou klávesou zvlášť. Jde přitom o výbavu, která není každému po chuti, přičemž HyperX nyní cílí především na ty, kterým vyhovuje.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
QNAP TS-431KX: 4diskový NAS přináší podporu 10GbE QNAP TS-431KX: 4diskový NAS přináší podporu 10GbE
Společnost QNAP přichází na trh s novým NASem TS-431KX. Ten přináší pozice pro 4 disky a zaujme především podporou síťového rozhraní 10GbE. Díky tomu slibuje přenosové rychlosti přesahující 1100 MB/s.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Desky s AMD B550 se začínají objevovat v obchodech, zaslouží si pozornost Desky s AMD B550 se začínají objevovat v obchodech, zaslouží si pozornost
AMD již brzy umožní výrobcům základních desek, aby dostali na trh své modely s čipsetem B550, přičemž ty se již objevují v nabídkách zahraničních obchodů, kde jejich cena začíná na 100 dolarech. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek