www.svethardware.cz
>
>
>
>

Core i9-9900T: jaký takt nabídne 8jádrový Intel s TDP 35 W?

Core i9-9900T: jaký takt nabídne 8jádrový Intel s TDP 35 W?
, , aktualita
Intel se rozhodl, že nabídku svých desktopových procesorů Coffee Lake Refresh doplní s pomocí osmijádrového modelu Core i9-9900T s TDP pouhých 35 W. Jaký takt a výkon ale může takové CPU nabídnout?
K oblíbeným
reklama
V podstatě velice slušný vzhledem k tomu, že TDP se v případě Intelu dnes vztahuje jen k jisté základní frekvenci, která z praktického hlediska nemá valný význam, a tak je na tom stejně i hodnota TDP, čili objem vydávaného tepla měřený ve wattech, který se ale víceméně rovná okamžité spotřebě. 
 
 
V základi jde o stejný křemík, který můžeme označit jako Coffee Lake Refresh, jako v případě Core i9-9900K. Možná by měl být ještě kvalitnější vzhledem k tomu, že musí umět pracovat s tak nízkou spotřebou. Zde je ale velká otázka, jaká tato spotřeba nakonec bude, protože výkonné procesory Intel s 95W TDP nemají v plné zátěži spotřebu 95 W, a to rozhodně ne kvůli tomu, že TDP je o výdeji tepla a ne o spotřebě.
 
Je to kvůli tomu, že třeba právě takový Core i9-9900K má základní takt 3,6 GHz a právě při něm by měl mít cca 95W TDP. Jenomže tzv. all-core turbo, čili turbo na všech jádrech, dělá už 1100 MHz, a vše nad 3,6 GHz už je dle toho nad rámec stanoveného TDP. My přitom očekáváme, že takový procesor nebude pracovat v celkové zátěži na 3,6 GHz, ale právě na taktu 4,7 GHz (nebo se jemu blížícím), takže dle toho nemůžeme očekávat ani splnění limitu TDP. Maximální turbo pro zátěž až dvou jader je v tomto případě 5 GHz.
 
To všechno je logické i při srovnání generací Kaby Lake a Coffee Lake Refresh. Z hlediska výrobního procesu se liší pouze v tom, že první využívá 14nm+ a druhá 14nm++, čili poslední verzi stále 14nm procesu. Kaby Lake má přitom v nabídce jako to nejlepší Core i7-7700K s taktem až 4,5 GHz a TDP 91 W a my skutečně nemůžeme čekat, že by se 14nm++ technologie tak zlepšila, aby v rámci 95W TDP nabídla dvojnásobný počet jader na podstatně vyšším taktu.
V případě Core i9-9900T jde jako obvykle o výrazné snížení základního taktu, a to v našem případě na 1,7 GHz, takže právě pro něj bude platit TDP 35 W. Vedle toho víme, že maximální turbo pro zátěž jednoho až dvou jader je 3,8 GHz, ale all-core turbo zůstává neznámé. Pohybovat by se ale mělo nad 3 GHz. Vedle toho tu stále bude 16 MB L3 cache a k tomu UHD Graphics 630 na stejných taktech jako u 9900K. Produktový kód procesoru vidíte na snímku: QQC0. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA vypustila první Creator Ready Drivers: více výkonu pro práci NVIDIA vypustila první Creator Ready Drivers: více výkonu pro práci
NVIDIA už dlouho nabízí své Game Ready Driver, které vždy ve své nové verzi reagují na nabídku nejdůležitějších herních novinek. Nyní tu máme Creator Ready Driver a je jasné, že půjde o stejnou věc, jen ne pro hry, ale pro jiné aplikace. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Facebook ohlásil nový Oculus Rift S pro PC, přijde na jaře Facebook ohlásil nový Oculus Rift S pro PC, přijde na jaře
Na GDC byl představen další model headsetu Oculus Rift, který dostal prosté označení S. Jde o přímého následovníka původního modelu Oculus Rift, který stále vyžaduje kabely, ale nabízí vyšší rozlišení a schopnost se sám orientovat v prostoru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel GT2 Gen11 v detailech, aneb 64 EU v mainstreamu Intel GT2 Gen11 v detailech, aneb 64 EU v mainstreamu
Intel se odhodlal po řadě let zásadním způsobem vylepšit své běžné integrované grafické čipy. Chystá si 11. generaci grafické architektury a pro běžné GT2 to bude znamenat především jednu věc. Počet jednotek EU se navýší z 24 na 64. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GPU Intelu dostala nové Graphics Command Centre GPU Intelu dostala nové Graphics Command Centre
Intel se také účastní GDC a je připraven se s námi podělit o své inovace v oblasti PC grafiky. Dozvíme se tak o Graphics Command Centre, které bude sloužit nastavení grafiky ve hrách či o komunitě The Odyssey nebo programu GameDev Boost.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Deepcool představil svou technologii proti úniku kapaliny z vodních chladičů Deepcool představil svou technologii proti úniku kapaliny z vodních chladičů
Společnosti Deepcool se povedlo patentovat svou technologii, která má zabránit úniku chladicího média z uzavřených okruhů vodních chladičů, a tak už se odhodlala ji i blíže představit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek