www.svethardware.cz
>
>
>
>

Core i9-9900T: jaký takt nabídne 8jádrový Intel s TDP 35 W?

Core i9-9900T: jaký takt nabídne 8jádrový Intel s TDP 35 W?
, , aktualita
Intel se rozhodl, že nabídku svých desktopových procesorů Coffee Lake Refresh doplní s pomocí osmijádrového modelu Core i9-9900T s TDP pouhých 35 W. Jaký takt a výkon ale může takové CPU nabídnout?
K oblíbeným
reklama
V podstatě velice slušný vzhledem k tomu, že TDP se v případě Intelu dnes vztahuje jen k jisté základní frekvenci, která z praktického hlediska nemá valný význam, a tak je na tom stejně i hodnota TDP, čili objem vydávaného tepla měřený ve wattech, který se ale víceméně rovná okamžité spotřebě. 
 
 
V základi jde o stejný křemík, který můžeme označit jako Coffee Lake Refresh, jako v případě Core i9-9900K. Možná by měl být ještě kvalitnější vzhledem k tomu, že musí umět pracovat s tak nízkou spotřebou. Zde je ale velká otázka, jaká tato spotřeba nakonec bude, protože výkonné procesory Intel s 95W TDP nemají v plné zátěži spotřebu 95 W, a to rozhodně ne kvůli tomu, že TDP je o výdeji tepla a ne o spotřebě.
 
Je to kvůli tomu, že třeba právě takový Core i9-9900K má základní takt 3,6 GHz a právě při něm by měl mít cca 95W TDP. Jenomže tzv. all-core turbo, čili turbo na všech jádrech, dělá už 1100 MHz, a vše nad 3,6 GHz už je dle toho nad rámec stanoveného TDP. My přitom očekáváme, že takový procesor nebude pracovat v celkové zátěži na 3,6 GHz, ale právě na taktu 4,7 GHz (nebo se jemu blížícím), takže dle toho nemůžeme očekávat ani splnění limitu TDP. Maximální turbo pro zátěž až dvou jader je v tomto případě 5 GHz.
 
To všechno je logické i při srovnání generací Kaby Lake a Coffee Lake Refresh. Z hlediska výrobního procesu se liší pouze v tom, že první využívá 14nm+ a druhá 14nm++, čili poslední verzi stále 14nm procesu. Kaby Lake má přitom v nabídce jako to nejlepší Core i7-7700K s taktem až 4,5 GHz a TDP 91 W a my skutečně nemůžeme čekat, že by se 14nm++ technologie tak zlepšila, aby v rámci 95W TDP nabídla dvojnásobný počet jader na podstatně vyšším taktu.
V případě Core i9-9900T jde jako obvykle o výrazné snížení základního taktu, a to v našem případě na 1,7 GHz, takže právě pro něj bude platit TDP 35 W. Vedle toho víme, že maximální turbo pro zátěž jednoho až dvou jader je 3,8 GHz, ale all-core turbo zůstává neznámé. Pohybovat by se ale mělo nad 3 GHz. Vedle toho tu stále bude 16 MB L3 cache a k tomu UHD Graphics 630 na stejných taktech jako u 9900K. Produktový kód procesoru vidíte na snímku: QQC0. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Benchmark potvdil, že Core i3 dostane Hyper-Threading Benchmark potvdil, že Core i3 dostane Hyper-Threading
Vypadá to, že v rámci konkurenčního boje s úspěšnými procesory AMD Ryzen se low-endové čipy Intel Core i3 dočkají výkonnostní vzpruhy. V 10. generaci Core by totiž měly dostat podporu Hyper-Threadingu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
G.Skill představuje 32GB moduly až pro 256GB kity RAM G.Skill představuje 32GB moduly až pro 256GB kity RAM
Pokud potřebujete hodně paměti RAM, ale jste limitováni počtem slotů, přijdou vhod moduly s vysokou kapacitou. Společnost G.Skill proto přichází s 32GB moduly a sety pamětí s celkovou kapacitou až 256 GB.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Kryptoměnu Libra opouští i Mastercard, Visa, eBay,... Kryptoměnu Libra opouští i Mastercard, Visa, eBay,...
Facebook svou kryptoměnu Libra asi opravdu jen tak neprosadí a neuvede do reálného života. Poté, co projekt opustil PayPal, oznámily podobný krok i další společnosti, navíc jde o ty nejdůležitější jako Mastercard nebo Visa.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Google Stadia využije prediktivní AI pro záporné latence Google Stadia využije prediktivní AI pro záporné latence
Mnozí předpovídají herní streamovací službě Google Stadia neúspěch, protože přenos videa přes Intenet musí zákonitě způsobovat nepřekonatelné latence v hraní. Google však tvrdí, že latence nebudou problém. Díky AI mají být dokonce záporné.
11.10.2019, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
TP-Link uvádí levné Wi-Fi 6 routery Archer AX1500 a AX3000 TP-Link uvádí levné Wi-Fi 6 routery Archer AX1500 a AX3000
TP-Link přichází s relativně levnými W-Fi routery řady Archer, které podporují nový standard Wi-Fi 6 (802.11ax). Slibují tak vysokou propustnost a maximální přenosové rychlosti až 1,5 Gbps, resp. 3,0 Gbps.
11.10.2019, aktualita, Milan Šurkala26 komentářů