www.svethardware.cz
>
>
>
>

Core i9-9990XE jsou pouze pro OEM, bez záruky a Intel je draží

Core i9-9990XE jsou pouze pro OEM, bez záruky a Intel je draží
, , aktualita
Intel nedávno vypustil do světa procesory Core i9-9990XE, které mají sice méně jader než ty dosud nejlepší modely pro LGA 2066, ale dohánějí to vysokými takty. Jejich zvláštnost je ale podtržena tím, jakým způsobem jsou na trhu nabízeny. 
K oblíbeným
reklama
Core i9-9990XE stojí dle svého označení na vrcholu své řady Skylake-X HCC, ale nemají nejvíce jader, čili 18, ale 14. Jejich TDP je však 255 W, díky čemuž se zvýšila základní frekvence na 4 GHz a pak tu máme turbo až 5,1 GHz. To tak dohromady představuje velice zajímavý procesor, který se bude hodit pro pracovní i herní soustavy a díky svému vysokému taktu i ve vícevláknových úlohách překonává 18jádrové modely. 
 
 
Už dříve tu byla otázka, zda se Core i9-9990XE vůbec dostane do obchodů, nebo bude k dispozici pouze na trhu pro OEM. Skutečnost je však ještě odlišná. Nejen, že tyto procesory budou pouze pro OEM, ale dostupné budou jen v rámci čtvrtletních aukcí, čili pro ty, kteří za ně zaplatí nejvíce. Intel na ně navíc neposkytuje žádnou záruku, takže veškeré ztráty dané poškozenými procesory jdou za samotným OEM výrobcem. 
 
Společnost Puget Systems jednu aukci vyhrála, a právě proto mohla dříve provést vlastní testy. Dozvídáme se, že za procesory Core i9-9990XE zaplatila o 15 procent více než za 18jádrové Core i9-9980XE, což dělá přibližně 2300 dolarů. V porovnání s rovněž 14jádrovým Core i9-9940X to pak představuje o 900 dolarů (nebo 64 %) vyšší cenu. Puget Systems nemohou sdělovat další podrobnosti o dané aukci a to ani kdy bude další, jaké jiné firmy v té předchozí uspěly a kolik kusů se prodalo. Dozvídáme se jen to, že to byl velice omezený počet.
 
Vzhledem k vysokému TDP, v jehož případě lze předpokládat, že reálná spotřeba bude hodnotu 255 W výrazně překračovat, může být problém také s chlazením. Dozvídáme se, že na to sotva stačí vodní chladič Corsair Hydro H80i se dvěma ventilátory. 
 
Omezená dostupnost, vysoká cena, nulová záruka a vysoký výdej tepla, to vše nakonec zhatilo plány Puget Systems na to, aby na nových procesorech tato firma založila novou řadu počítačů. Je otázka, jak budou tyto procesory vůbec využity. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů
Elon Musk a jeho společnost SpaceX pořádá soutěž, ve které spolu soupeří vozy pro systém Hyperloop. Pro příští ročník se Musk rozhodl, že vybuduje novou a delší testovací dráhu. Ta by měla být dlouhá deset kilometrů. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch
Origin Big O by se dal marketingovou řečí označit za ultimátní herní stanici, která v sobě kombinuje čtyři platformy, abychom se nemuseli rozhodovat, k čemu se posadíme. Máme tu tak jednak výkonné PC a k němu tři konzole. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů