www.svethardware.cz
>
>
>
>

Counterpoint: AMD bude letos pro TSMC největším odběratelem 7nm čipů

Counterpoint: AMD bude letos pro TSMC největším odběratelem 7nm čipů
, , aktualita
Výsledky prodejů firmy AMD i Sony a Microsoftu v případě nových konzolí ukazují, že AMD má už nyní u TSMC zamluvenou velice slušnou kapacitu na 7nm linkách. Dle CounterPoint research má být letos dokonce nejvyšší ze všech zákazníků. 
K oblíbeným
reklama
Counterpoint Research konkrétně uvádí, že podíl firmy AMD na výrobě pomocí procesů 7nm třídy v TSMC má dosáhnout 27 procent. Podívat se můžeme i na celý koláčový graf s tím, že nejde pouze o 7nm proces N7, ale také vylepšený N7+ s EUV nebo odvozený 6nm N6. 
 
 
Ovšem podíl firmy AMD není ani tak překvapivý jako spíše podíl firmy NVIDIA, která je v grafu na druhém místě s 21 procenty. AMD přitom pomocí 7nm procesu nechává vyrábět veškeré čiplety Zen 2 a Zen 3, APU generací Renoir, Lucienne i Cezanne, APU pro konzole PS5 a XBOX Series S/X a ještě alespoň GPU RDNA a RDNA 2 a akcelerátorová GPU. Zato v případě NVIDIE víme hlavně o tom, že na 7nm procesu firmy TSMC staví své čipy A100 pro moderní grafické akcelerátory, což jsou sice velké čipy, ale i tak je to poněkud omezená produktová skladba na to, aby NVIDIA měla tak vysoký podíl. Může jít samozřejmě ještě o další produkty třeba pro automotive, ale nelze si také nevzpomenout na zprávu z minulého roku, dle níž chce NVIDIA právě letos vyrábět čipy RTX 3000 právě i na 7nm procesu TSMC. 
 
Counterpoint Research totiž ve své zprávě mluví tak, že teprve půjde o podíly platné pro tento rok a my jsme teprve na jeho začátku, čili znamená to snad, že se dočkáme dalších 7nm GPU od firmy NVIDIA? To se samozřejmě od Counterpointu nedozvíme a o jeho číslech můžeme také pochybovat. Ostatně o Apple se také dříve psalo, že má zarezervovanou 5nm kapacitu firmy TSMC z 80 procent, čemuž následující graf také zrovna neodpovídá. 
 
 
Vidíme tu pouze 53 procent pro Apple, zhruba čtvrtinu má Qualcomm a o zbylou čtvrtinu se postaraly firmy Samsung, Mediatek, AMD, NVIDIA a další. Ovšem TSMC do výroby neustále investuje a rozšiřuje ji, takže co platilo před měsícem, může být nyní už jinak. 
 
Intel tu ovšem nikde zásadním způsobem nefiguruje. Využívat má menší podíl na 7nm a odvozených linkách, ale zásadní význam by mohlo mít leda masové využití 5nm linek a v jejich případě zpráva od Counterpoint firmu Intel vůbec nezmiňuje. Ale to je v souladu s informacemi o tom, že Intel se ještě při jednání s firmou TSMC o ničem nerozhodl, ale už by to nemělo dlouho trvat, což nám během týdne či dvou prozradí snad sám nový CEO Pat Gelsinger.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala