www.svethardware.cz
>
>
>
>

Apple si rezervoval 80% výrobní kapacity 5nm procesu u TSMC

Apple si rezervoval 80% výrobní kapacity 5nm procesu u TSMC
, , aktualita
Apple ve velkém přechází na 5nm procesory. Používá je v iPhonech a nově díky Apple M1 už i v počítačích. Není divu, že v příštím roce budou procesory Apple tvořit 80% kapacity 5nm výrobního procesu u TSMC.
K oblíbeným
reklama
Apple si sice navrhuje své vlastní procesory, ale nechává si je vyrábět u externích partnerů. Tím je v dnešní době TSMC. A Apple, jako opravdu velká a velmi vlivná společnost, byla schopná si u TSMC zajistit výraznou většinu výrobní kapacity s 5nm procesem. Pro rok 2021 je to stěží uvěřitelných 80 %. O zbytek se tak bude muset poprat např. Qualcomm, MediaTek nebo Broadcom. Kam se vejde AMD, to zatím těžko říci, nicméně tam stejně nelze předpokládat, že by se 5nm Ryzeny objevily dříve než na samotném konci příštího roku (ostatně nové Ryzeny 5000 se teprve dostávají pomalu na trh a AMD mezi nimi jistě nechá alespoň cca rok mezeru).
 
Apple M1
 
Dostatečná kapacita pro 5nm čipy je pro Apple velmi důležitá, protože většina produktů využívá nebo bude využívat procesory na něm postavené. Nyní to máme především nové iPhony 12 s Apple A14 (plus iPad Air s A14X), nicméně objevil se také procesor Apple M1, který je upravenou variantou pro počítače Mac mini, menší a levnější verze 13" MacBook Pro a MacBook Air. Ve výrobě tak sice dnes máme stále spoustu produktů, které využívají 7nm procesory nebo čipy od Intelu, to by se ale v roce 2021 mělo významně změnit. 5nm procesory by měly dostat nové iPady Pro, které nyní používají 7nm A12Z, s novými procesory se počítá také pro iMacy. Pochopitelně nezůstanou pozadu ani nové iPhony, které by měly přijít s procesory Apple A15 Bionic.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD představilo kartu Radeon RX 6700 XT, jaký má výkon? AMD představilo kartu Radeon RX 6700 XT, jaký má výkon?
Společnost AMD se konečně odhodlala alespoň představit další grafickou kartu z řady Radeonů RX 6000. Jedná se o model Radeon RX 6700 XT, čili nástupce dobře známého RX 5700 XT s čipem Navi 10. Tentokrát to bude Navi 22. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
DJI FPV: ovládejte dron z pohledu první osoby s rychlostí až 140 km/h DJI FPV: ovládejte dron z pohledu první osoby s rychlostí až 140 km/h
DJI uvedlo nový dron FPV. Ten nabízí možnost ovládání dronu pomocí brýlí FPV Goggles V2 s velmi nízkými latencemi. Působivá je také maximální rychlost stroje, která může dosahovat až 140 km/h.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Vnitřní Mongolsko zakázalo těžbu kryptoměn Vnitřní Mongolsko zakázalo těžbu kryptoměn
V oblasti Vnitřního Mongolska už nebude možné legálním způsobem těžit kryptoměny, o čemž nedávno rozhodla vláda tohoto autonomního regionu Čínské lidové republiky. Těžaři se tak budou muset přesunout jinam. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TSMC má dle analytiků ještě letos zdvojnásobit kapacitu 5nm procesu TSMC má dle analytiků ještě letos zdvojnásobit kapacitu 5nm procesu
Obecně by se dalo očekávat, že nástup nových pokročilejších procesů bude stále pomalejší, ale tak tomu není a dá se říci, že je to do velké míry zásluha již konečně dostupné technologie EUVL. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Programátor rozběhal těžbu Etherea na Apple M1, nemá to však smysl Programátor rozběhal těžbu Etherea na Apple M1, nemá to však smysl
Těžba kryptoměn je dnes lákavá pro mnoho lidí stejně jako obchodování s nimi. Programátor Yifan Gu zkusil, zda by něco takového bylo možné i na novém procesoru Apple M1. A možné to opravdu je.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala