www.svethardware.cz
>
>
>
>

Crew Dragon firmy SpaceX neprošel padákovým testem

Crew Dragon firmy SpaceX neprošel padákovým testem
, , aktualita
Společnosti SpaceX se v posledních týdnech nevede zrovna nejlépe. Nedávno při pozemním testu motorů SuperDraco explodovala loď Crew Dragon, která byla využita pro let k ISS. Nyní se dozvídáme o padákovém testu, který také nedopadl dobře. 
K oblíbeným
reklama
Crew Dragon explodoval v dubnu přímo na zemi při chystaném testu motorů SuperDraco a tato událost se stále vyšetřuje. Existuje možnost, že je to důsledek použití té samé lodi, která na začátku tohoto roku v úspěšném testu startovala k Mezinárodní vesmírné stanici, k níž se na pár dní připojila a pak zase slétla dolů. Pokud byla nějakým způsobem poškozena při této misi a toto poškození přímo zapříčinilo explozi, byl by to pro SpaceX asi ten nejlepší závěr, neboť NASA bude stejně vždy trvat na tom, aby její astronauty vozila k ISS vždy zbrusu nová loď. 
 
 
Jenomže k této události se nyní přidal i test padáků, které by Crew Dragon v důsledku ani nemusel využívat, protože je konstruován pro přistání právě pomocí motorů SuperDraco (ty jsou rovněž součástí záchranného systému pro start). Jenomže je to opět NASA, která trvá na použití padáků, které jsou ostatně objektivně bezpečnější než použití motorů. 
 
Zástupce ředitele NASA Bill Gerstenmaier teprve nyní prozradil, že SpaceX zaznamenala problém s padáky, což se dozvídáme díky otázkám alabamského poslance Mo Brookse. 
 
Nejednalo se přitom o test spojený se startem rakety. Loď byla shazována z výšky v Delamar Dry Lake (Nevada) a šlo o zkoušku označovanou jako "single-out". To znamená, že jeden ze čtyř padáků lodi Crew Dragon záměrně nebyl otevřen a zkoumalo se, zda zbylé tři svou úlohu zvládnou i tak. Dle Gerstenmaiera však zbylé padáky "nefungovaly správně", což nebylo nijak upřesněno, ale dozvěděli jsme se ještě, že Crew Dragon byl kvůli tomu při dopadu poškozen. Zda to znamená, že spadl na zem jako hruška s vlajícími padáky nad sebou a roztříštil se, nebo dopadl jen o trochu rychleji, než měl, o tom se také můžeme jen dohadovat. 
 
Nicméně NASA a SpaceX mají kvůli tomu další záležitost k šetření, a je tu tak i další důvod k odložení dalších testů. Svým způsobem dobrá zpráva je ta, že z daného testu padáků je k dispozici mnoho dat k analýze, takže ta snad bude postupovat rychle. Pak už bude záležet na tom, zda jde o chybu padákového systému, nebo zda byl samotný test proveden špatně, což by byl pro SpaceX asi ten nejlepší závěr. 
 
V každém případě je tu další hrozba prodlev pro NASA Commercial Crew Program a vůbec bychom se nemohli divit, kdyby se nyní ještě rozšířily plány na využití ruských Sojuzů, pokud je to vůbec možné. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity
Zástupce firmy Google, který má přímo na starosti platformu Stadia, byl ochoten odpovídat na všetečné otázky lidí na fórech Reddit. My jsme se tak dozvěděli i to, že bychom dle jeho představ neměli o službě mluvit jako o Netflixu pro hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017 Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017
V září roku 2017 se začala odkrývat kauza, která se týkala amerických úvěrových registrů obsahujících informace o téměř polovině obyvatelů USA a její už tak od počátku obludné rozměry časem ještě narostly. Jaké je vyústění?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V
Na trh musí teprve ještě dorazit slíbená karta GeForce RTX 2080 SUPER, která už je ale na cestě, protože byla vyzkoušena v prvních testech. A není překvapivé, že to je zrovna benchmark z Final Fantasy XV.
Dnes, aktualita, Jan Vítek