www.svethardware.cz
>
>
>
>

Crew Dragon firmy SpaceX neprošel padákovým testem

Crew Dragon firmy SpaceX neprošel padákovým testem
, , aktualita
Společnosti SpaceX se v posledních týdnech nevede zrovna nejlépe. Nedávno při pozemním testu motorů SuperDraco explodovala loď Crew Dragon, která byla využita pro let k ISS. Nyní se dozvídáme o padákovém testu, který také nedopadl dobře. 
K oblíbeným
reklama
Crew Dragon explodoval v dubnu přímo na zemi při chystaném testu motorů SuperDraco a tato událost se stále vyšetřuje. Existuje možnost, že je to důsledek použití té samé lodi, která na začátku tohoto roku v úspěšném testu startovala k Mezinárodní vesmírné stanici, k níž se na pár dní připojila a pak zase slétla dolů. Pokud byla nějakým způsobem poškozena při této misi a toto poškození přímo zapříčinilo explozi, byl by to pro SpaceX asi ten nejlepší závěr, neboť NASA bude stejně vždy trvat na tom, aby její astronauty vozila k ISS vždy zbrusu nová loď. 
 
 
Jenomže k této události se nyní přidal i test padáků, které by Crew Dragon v důsledku ani nemusel využívat, protože je konstruován pro přistání právě pomocí motorů SuperDraco (ty jsou rovněž součástí záchranného systému pro start). Jenomže je to opět NASA, která trvá na použití padáků, které jsou ostatně objektivně bezpečnější než použití motorů. 
 
Zástupce ředitele NASA Bill Gerstenmaier teprve nyní prozradil, že SpaceX zaznamenala problém s padáky, což se dozvídáme díky otázkám alabamského poslance Mo Brookse. 
 
Nejednalo se přitom o test spojený se startem rakety. Loď byla shazována z výšky v Delamar Dry Lake (Nevada) a šlo o zkoušku označovanou jako "single-out". To znamená, že jeden ze čtyř padáků lodi Crew Dragon záměrně nebyl otevřen a zkoumalo se, zda zbylé tři svou úlohu zvládnou i tak. Dle Gerstenmaiera však zbylé padáky "nefungovaly správně", což nebylo nijak upřesněno, ale dozvěděli jsme se ještě, že Crew Dragon byl kvůli tomu při dopadu poškozen. Zda to znamená, že spadl na zem jako hruška s vlajícími padáky nad sebou a roztříštil se, nebo dopadl jen o trochu rychleji, než měl, o tom se také můžeme jen dohadovat. 
 
Nicméně NASA a SpaceX mají kvůli tomu další záležitost k šetření, a je tu tak i další důvod k odložení dalších testů. Svým způsobem dobrá zpráva je ta, že z daného testu padáků je k dispozici mnoho dat k analýze, takže ta snad bude postupovat rychle. Pak už bude záležet na tom, zda jde o chybu padákového systému, nebo zda byl samotný test proveden špatně, což by byl pro SpaceX asi ten nejlepší závěr. 
 
V každém případě je tu další hrozba prodlev pro NASA Commercial Crew Program a vůbec bychom se nemohli divit, kdyby se nyní ještě rozšířily plány na využití ruských Sojuzů, pokud je to vůbec možné. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích
Nedočkavci už dlouho pročesávají online databáze známých benchmarků, zda v nich nezachytí testy chystaných GPU Navi od AMD. Nyní se takové čipy objevily s označením 731F:C1 a 7310:00, takže o co konkrétního jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570 Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo
Bethesda Softworks se sama zasloužila o to, že se ihned po vypuštění titulu Rage 2 na trh mohly na internetu objevit její fungující pirátské kopie. Doslova obejít Denuvo v tomto případě bylo velice snadné, a to tak nyní zmizí i ze steamové verze.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0 Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0
Můžeme očekávat, že společnost Gigabyte nebude či už není sama, která nabídne na svých starších deskách podporu moderního rozhraní PCI Express 4.0. V případě modelů Gigabyte s X470 a B450 k tomu stačí jen nový BIOS. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3 Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3
Společnost Epic na svém herním obchodu o víkendu odstartovala vůbec první svou akci Mega Sale, která pro hráče představuje velice zajímavou nabídku. Ale asi ne tak zajímavou pro firmu 2K Games, která z ní aktuálně stáhla své Borderlands 3.
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů