www.svethardware.cz
>
>
>
>

Crew Dragon firmy SpaceX neprošel padákovým testem

Crew Dragon firmy SpaceX neprošel padákovým testem
, , aktualita
Společnosti SpaceX se v posledních týdnech nevede zrovna nejlépe. Nedávno při pozemním testu motorů SuperDraco explodovala loď Crew Dragon, která byla využita pro let k ISS. Nyní se dozvídáme o padákovém testu, který také nedopadl dobře. 
K oblíbeným
reklama
Crew Dragon explodoval v dubnu přímo na zemi při chystaném testu motorů SuperDraco a tato událost se stále vyšetřuje. Existuje možnost, že je to důsledek použití té samé lodi, která na začátku tohoto roku v úspěšném testu startovala k Mezinárodní vesmírné stanici, k níž se na pár dní připojila a pak zase slétla dolů. Pokud byla nějakým způsobem poškozena při této misi a toto poškození přímo zapříčinilo explozi, byl by to pro SpaceX asi ten nejlepší závěr, neboť NASA bude stejně vždy trvat na tom, aby její astronauty vozila k ISS vždy zbrusu nová loď. 
 
 
Jenomže k této události se nyní přidal i test padáků, které by Crew Dragon v důsledku ani nemusel využívat, protože je konstruován pro přistání právě pomocí motorů SuperDraco (ty jsou rovněž součástí záchranného systému pro start). Jenomže je to opět NASA, která trvá na použití padáků, které jsou ostatně objektivně bezpečnější než použití motorů. 
 
Zástupce ředitele NASA Bill Gerstenmaier teprve nyní prozradil, že SpaceX zaznamenala problém s padáky, což se dozvídáme díky otázkám alabamského poslance Mo Brookse. 
 
Nejednalo se přitom o test spojený se startem rakety. Loď byla shazována z výšky v Delamar Dry Lake (Nevada) a šlo o zkoušku označovanou jako "single-out". To znamená, že jeden ze čtyř padáků lodi Crew Dragon záměrně nebyl otevřen a zkoumalo se, zda zbylé tři svou úlohu zvládnou i tak. Dle Gerstenmaiera však zbylé padáky "nefungovaly správně", což nebylo nijak upřesněno, ale dozvěděli jsme se ještě, že Crew Dragon byl kvůli tomu při dopadu poškozen. Zda to znamená, že spadl na zem jako hruška s vlajícími padáky nad sebou a roztříštil se, nebo dopadl jen o trochu rychleji, než měl, o tom se také můžeme jen dohadovat. 
 
Nicméně NASA a SpaceX mají kvůli tomu další záležitost k šetření, a je tu tak i další důvod k odložení dalších testů. Svým způsobem dobrá zpráva je ta, že z daného testu padáků je k dispozici mnoho dat k analýze, takže ta snad bude postupovat rychle. Pak už bude záležet na tom, zda jde o chybu padákového systému, nebo zda byl samotný test proveden špatně, což by byl pro SpaceX asi ten nejlepší závěr. 
 
V každém případě je tu další hrozba prodlev pro NASA Commercial Crew Program a vůbec bychom se nemohli divit, kdyby se nyní ještě rozšířily plány na využití ruských Sojuzů, pokud je to vůbec možné. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise
Microsoft je další společností, která se chce podílet na vývoji autonomních vozů. Své síly spojí s projektem Cruise, za kterým stojí automobilka General Motors a spolupracuje např. i s japonskou Hondou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds
Nedávno jsme se dozvěděli o velkém hacku serverů firmy SolarWinds, která pak nevědomky přibalovala ke své aplikaci Orion malware. Stejná skupina hackerů napadla i systémy společnosti Malwarebytes.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition
NVIDIA se opravdu nechystá vypustit do světa svou vlastní verzi karty GeForce RTX 3060 Founders Edition, takže tu budou pouze modely od AIB partnerů této společnosti. Můžeme se také ptát, jestli vůbec bude platit stanovená cena.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku
Intel už se chystá vrhnout na trh generaci Rocket Lake-S pro desktopy a chystá také Tiger Lake-H s osmi jádry pro notebooky, ovšem poté by se po delší době už měla na trhu sejít společná mobilní i desktopová generace, Alder Lake.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Analýza spotřeby 65W a 125W Core i7, jak se liší v praxi? Analýza spotřeby 65W a 125W Core i7, jak se liší v praxi?
Neinformovaný zákazník by z označení prodávaných procesorů mohl mít pocit, že jejich TDP bude odpovídat skutečné spotřebě, jenomže to neplatí ani u Intelu a v podstatě ani u AMD. Nyní ale bude řeč právě o Intelu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek15 komentářů