www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX Crew Dragon explodoval při pozemním testu

SpaceX Crew Dragon explodoval při pozemním testu
, , aktualita
Loď Crew Dragon společnosti SpaceX, která by měla už za několik měsíců vynést na ISS první astronauty, explodovala při pozemních přípravách. Byla zcela zničena a nikdo přitom naštěstí nepřišel k újmě. 
K oblíbeným
reklama
SpaceX Crew Dragon už úspěšně prošel prvním zásadní praktickou zkouškou, při níž byl vynesen k ISS k ní se řízen na dálku připojil, než zase po týdnu přistál pomocí padáků. V létě by měl na ISS vynést první lidi na krátkou misi, čili to můžeme považovat také ještě za test, než bude tato loď uvedena do provozu. Ještě před tím ji ale čeká ještě jedna zkouška, která se bude týkat jejího záchranného raketového systému. Ten pracuje obvyklým způsobem a má za úkol odpojit loď od rakety a pomocí vlastního pohonu ji dostat pryč, aby mohla nouzově přistát. To se bude zvláště hodit v případě, že se některý z Falconů 9 rozhodne k další "neplánované rapidní demontáži". 
 
 
Právě v přípravách na tento test však takto dopadl samotný Crew Dragon, jak ukazuje video ve zdroji aktuality, které však zrovna detailní není. Je na něm vidět samotná loď na kovovém podstavci, jež prostě v jedem moment exploduje. Co se tedy stalo? 
 
V průběhu natáčení byl chystán zážeh motorů SuperDraco, které právě mají za úkol dostat loď do bezpečné vzdálenosti od rakety a firma SpaceX chtěla zjistit, zda na to mají dostatečný výkon i během tzv. Max-Q. Tento údaj značí dosažení maximálního dynamického tlaku při průletu atmosférou. Není ale jasné, zda se motory vůbec spustily, než loď explodovala.
 
SuperDraco mají být třetí nejvýkonnější motory, které bude SpaceX vyrábět a jsou určeny speciálně pro záchranné systémy. V následující fotografii můžeme vidět oranžový kouř, který byl způsoben vyhořením až dvou tun okysličovadla těchto motorů, což je N2O4.
 
 
Zatím tak není jasné, co se stalo, neboť nehoda se teprve vyšetřuje za účasti NASA. Je však zřejmé, že další testy jsou v ohrožení, respektive jejich termíny. V nejlepším případě by mohlo jít o problém spojený s pozemními systémy či prostě o chybu netýkající se bezprostředně lodi Crew Dragon. Pokud to ale bude zásadní problém, a to třeba samotných motorů SuperDraco, pak by tato loď nemusela letos vůbec startovat s lidskou posádkou. To by pak mohlo způsobit potíže i samotné NASA, která už pro příští rok nepočítá se Sojuzy. V záloze má ještě Boeing, ovšem s ním to také nevypadá nejlépe.
 
Zdroj: Extremetech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Průšvih u Applu: Apple Card se nesnese s peněženkami ani džínami Průšvih u Applu: Apple Card se nesnese s peněženkami ani džínami
Apple je občas společností netušených problémů. Nová kreditní karta Apple Card se totiž může poškodit při naprosto typickém a očekávaném použití. Např. při nošení v kožené peněžence nebo džínách.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi
Služba MoviePass nabízela svým zákazníkům jakousi debetní kartu pro placení za návštěvu kin. Jejich data včetně čísel kreditek a dat expirace ale nechal na internetu ve volně přístupné databázi bez hesla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů
Společnost Xilinx dnes představila FPGA Virtex UltraScale+ VU19P, který je postaven na 16nm procesu a skládá se z celkem 35 miliard tranzistorů. Dozvídáme se tak, že jde o světově největší čip typu FPGA. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC
Společnost Philips si připravila tři nové velké monitory, které nabízejí rozlišení 4K, vedle toho i HDR a určeny jsou především pro naše obývací pokoje. Jde o monitory jak pro herní konzole, tak pro PC či snad HTPC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy
Malých zdrojů s přiměřeným výkonem není na trhu zrovna mnoho, a tak potěší, že tu máme na výběr další. Jde o FlexGURU od FSP, které jsou modulární a nabízí výkon 250 a 300 W vhodný pro menší či úspornější sestavy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek