www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX Crew Dragon explodoval při pozemním testu

SpaceX Crew Dragon explodoval při pozemním testu
, , aktualita
Loď Crew Dragon společnosti SpaceX, která by měla už za několik měsíců vynést na ISS první astronauty, explodovala při pozemních přípravách. Byla zcela zničena a nikdo přitom naštěstí nepřišel k újmě. 
K oblíbeným
reklama
SpaceX Crew Dragon už úspěšně prošel prvním zásadní praktickou zkouškou, při níž byl vynesen k ISS k ní se řízen na dálku připojil, než zase po týdnu přistál pomocí padáků. V létě by měl na ISS vynést první lidi na krátkou misi, čili to můžeme považovat také ještě za test, než bude tato loď uvedena do provozu. Ještě před tím ji ale čeká ještě jedna zkouška, která se bude týkat jejího záchranného raketového systému. Ten pracuje obvyklým způsobem a má za úkol odpojit loď od rakety a pomocí vlastního pohonu ji dostat pryč, aby mohla nouzově přistát. To se bude zvláště hodit v případě, že se některý z Falconů 9 rozhodne k další "neplánované rapidní demontáži". 
 
 
Právě v přípravách na tento test však takto dopadl samotný Crew Dragon, jak ukazuje video ve zdroji aktuality, které však zrovna detailní není. Je na něm vidět samotná loď na kovovém podstavci, jež prostě v jedem moment exploduje. Co se tedy stalo? 
 
V průběhu natáčení byl chystán zážeh motorů SuperDraco, které právě mají za úkol dostat loď do bezpečné vzdálenosti od rakety a firma SpaceX chtěla zjistit, zda na to mají dostatečný výkon i během tzv. Max-Q. Tento údaj značí dosažení maximálního dynamického tlaku při průletu atmosférou. Není ale jasné, zda se motory vůbec spustily, než loď explodovala.
 
SuperDraco mají být třetí nejvýkonnější motory, které bude SpaceX vyrábět a jsou určeny speciálně pro záchranné systémy. V následující fotografii můžeme vidět oranžový kouř, který byl způsoben vyhořením až dvou tun okysličovadla těchto motorů, což je N2O4.
 
 
Zatím tak není jasné, co se stalo, neboť nehoda se teprve vyšetřuje za účasti NASA. Je však zřejmé, že další testy jsou v ohrožení, respektive jejich termíny. V nejlepším případě by mohlo jít o problém spojený s pozemními systémy či prostě o chybu netýkající se bezprostředně lodi Crew Dragon. Pokud to ale bude zásadní problém, a to třeba samotných motorů SuperDraco, pak by tato loď nemusela letos vůbec startovat s lidskou posádkou. To by pak mohlo způsobit potíže i samotné NASA, která už pro příští rok nepočítá se Sojuzy. V záloze má ještě Boeing, ovšem s ním to také nevypadá nejlépe.
 
Zdroj: Extremetech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Přehled desktopových grafických čipů Přehled desktopových grafických čipů
Přinášíme komplexní přehled grafických čipů a modelů grafických karet společností ATI/AMD a NVIDIA, který průběžně doplňujeme o nové modely, abyste tak měli k dispozici i aktuální informace. Doplněno o nové Radeon RX 5500 XT a 5600 XT.
Dnes, článek, Jan Vítek, Michal Huspeka104 komentářů
Internet Explorer má vážnou zero-day chybu, oprava neexistuje Internet Explorer má vážnou zero-day chybu, oprava neexistuje
Microsoft varuje, že internetový prohlížeč Internet Explorer trpí na vážnou zero-day chybu. Ta je tedy už v praxi zneužívána, ale prozatím na ni neexistuje oprava. Jde o podobný problém, který měla před pár dny i Mozilla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sapphire po zlevnění RTX 2060 zrychluje svůj Radeon RX 5600 XT Sapphire po zlevnění RTX 2060 zrychluje svůj Radeon RX 5600 XT
AMD a jeho AIB partner Sapphire našlo vskutku rychlou odpověď na to, že NVIDIA výrazně zlevnila karty RTX 2060, které si ze své ceny umazaly 50 dolarů. Sapphire cenu nechává, ale přidává na výkonu karet RX 5600 XT.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
SpaceX zvládla test přerušeného startu lodi Dragon, cesta k ISS je volná SpaceX zvládla test přerušeného startu lodi Dragon, cesta k ISS je volná
Společnost SpaceX čekala jedna hlavní závěrečná zkouška před tím, než jí NASA umožní létat s lidmi na Mezinárodní vesmírnou stanici. My se nyní můžeme podívat, jak se tento test povedl při startu rakety Falcon 9.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD
Společnost Alphabet, pod níž spadá i Google, je čtvrtou americkou společností, která dosáhla na hodnotu jednoho bilionu USD. Doplňuje tak předchozí trojici v podobě Applu, Amazonu a společnosti Microsoft.
18.1.2020, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů