www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Crew Dragon s astronauty má příští týden zelenou, proběhl statický zážeh

Crew Dragon s astronauty má příští týden zelenou, proběhl statický zážeh
, , aktualita
Společnost SpaceX Elona Muska a kosmická agentura NASA se společně připravují na start rakety Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon určenou pro lidskou posádkou. Na palubě Crew Dragon poprvé k ISS zamíří dva astronauti. 
K oblíbeným
reklama
Očekávaná mise Demo-2 s kosmickou lodí Crew Dragon od SpaceX a dvěma astronauty jménem Robert Behnken a Douglas Hurley bude odstartována ze startovací rampy 39A z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě ve středu 27. května ve 22:33 hodin středoevropského letního času. Tento okamžik bude pro NASA velmi významným, protože má za úkol obnovit lety amerických astronautů do vesmíru z půdy USA. Od ukončení programu s raketoplány v roce 2011 museli astronauti NASA využívat k transportu na Mezinárodní vesmírnou stanici ruských lodí Sojuz. 
 
 
Vypadá to, že start proběhne navzdory epidemii onemocnění covid-19 i navzdory dalším zádrhelům, mezi které se může řadit například rezignace pomocného ředitele NASA pro lety s lidskou posádkou. NASA i společnost SpaceX prohlásily, že byla provedena úspěšná kontrola připravenosti ke startu. Byla provedena důkladná revize všech systémů a zvážení rizik, středeční start má tak zelenou. 
 
Na raketě Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon na startovací rampě 39A byl proveden i úspěšný statický zážeh motorů prvního stupně rakety. Statický zážeh byl součástí závěrečné série testů, které bylo třeba před startem úspěšně provést. Tým astronautů musí ještě v sobotu 23. května vykonat generálku, při níž se budou simulovat aktivity potřebné pro středeční start. V pondělí 25. května pak musí vykonat závěrečnou kompletní kontrolu, která bude zahrnovat například i data z testu statického zážehu. 
 
 
Pokud vše půjde podle plánu, Crew Dragon s posádkou dvou astronautů poprvé odstartuje s cílem dopravit kosmonauty k Mezinárodní vesmírné stanici. Již minulý rok proběhla mise Demo-1, kdy měl Crew Dragon za úkol doletět k ISS, tento úspěšný let byl ale bez lidské posádky. 
 
Zdroje:  engadget.comspace.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SSD Kingston DC450R a DC500R nyní s kapacitou až 7,68 TB SSD Kingston DC450R a DC500R nyní s kapacitou až 7,68 TB
Kingston aktualizoval dvě řady svých podnikových 2,5" SATA SSD disků, DC450R a DC500R. Obě dvě jsou určeny do datových center a nově budou k dispozici i s opravdu velmi vysokou kapacitou 7,68 TB.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Crew Dragon odstartoval, astronauti míří na Mezinárodní vesmírnou stanici Crew Dragon odstartoval, astronauti míří na Mezinárodní vesmírnou stanici
NASA a SpaceX se rozhodly dnes opět zkusit štěstí a nečekat na neděli, kdy by se počasí mělo už výrazně zlepšit. Šance na dobré počasí v momentě plánovaného startu jsou přitom zhruba 50 na 50. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Video: prototyp Starship od SpaceX explodoval po testu motorů Video: prototyp Starship od SpaceX explodoval po testu motorů
Společnost SpaceX Elona Muska v pátek testovala ve svém texaském středisku další prototyp Starship. Zkouška se bohužel nepodařila podle představ, prototyp SN4 totiž explodoval při testu motorů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů
Donald Trump útočí zpět, podepsal výkonné nařízení proti sociálním sítím Donald Trump útočí zpět, podepsal výkonné nařízení proti sociálním sítím
Před pár dny Twitter pořádně naštval amerického prezidenta Donalda Trumpa, neboť si dovolil označit jeho příspěvek za zavádějící a nabídl jiné informace. Trump to nenechal jen tak a podepsal výkonné nařízení, který sociálním sítím trochu zavaří.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Výplata z Tesly pro Elona Muska: může koupit akcie, které nemůže prodat Výplata z Tesly pro Elona Muska: může koupit akcie, které nemůže prodat
Muskovi se to podařilo. Dosáhl na první z 12 stupňů, které ho opravňují k výplatě za své působení v automobilce Tesla. Nyní má právo na odkup 1,69 milionu akcií Tesla za pouhých $350 za jednu akcii. Má to ale háček.
29.5.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář