www.svethardware.cz
>
>
>
>

Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy

Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy
, , aktualita
Také společnost Crucial představila nová velmi rychlá SSD. Využívají M.2 2280 formátu a sběrnice PCIe s NVMe podporou. Může se chlubit rychlostí až 2000 MB/s díky vyrovnávacímu SLC bufferu.
K oblíbeným
reklama
Vedle společnosti Corsair představila své velmi rychlé SSD i společnost Crucial. I v jejím případě jde o disk formátu M.2 2280, který využívá sběrnice PCIe Gen3 x4 a podporu NVMe. Nese krátký název P1 a využívá čipy typu QLC 3D NAND od Micronu, tedy schopné uložit 4 bity na buňku. Přestože takové paměti bývají velmi pomalé; Crucial se chlubí velmi vysokými přenosovými rychlostmi. Za ty totiž může velmi rychlý buffer s čipy SLC.
 
Crucial P1 SSD
 
U 500GB verze (CT500P1SSD8) lze očekávat sekvenční zápis s hodnotou 1900 MB/s, u zápisu je to pak podstatně horších 950 MB/s. Znatelně lepší je to u 1TB varianty (CT1000P1SSD8). Čtení vylepšuje jen mírně na 2000 MB/s, nicméně zápis zvládá už s velmi pěknými 1700 MB/s. Jako poslední tu máme 2TB verzi (CT2000P1SSD8), která má stejně tak rychlé čtení s 2000 MB/s, zápis si však ještě trošku polepšil na 1750 MB/s. Pokud jde o náhodné čtení, u 500GB verze se dočkáme hodnot 90K IOPS u čtení a podstatně lepších 220K IOPS u zápisu. 1TB verze už nabídne 170K, resp. 240K IOPS, nejlépe je na tom pak 2TB verze s 250K IOPS u čtení i zápisu. Využit je řadič Silicon Motion SM2263.
 
Výdrž disků byla stanovena v uvedeném pořadí kapacit na 100 TBW, 200 TBW a 400 TBW. Každou buňku by tak dle výrobce mělo být možné přepsat 200krát. Je vidět, že výdrž QLC čipů zdaleka není tak vysoká jako u TLC a dalších technologií. I tak to ale znamená, že u 500GB disku byste denně museli zapsat 54 GB dat, abyste disk “zničili” za 5 let. Výrobce uvádí střední dobu mezi poruchami 1,5 milionu hodin. Spolu s diskem je dodáván software Acronis True Image.
 
Na Crucial P1 je poskytována dlouhá 5letá záruka. Za 500GB verzi chce výrobce 118,07 EUR včetně DPH, 1TB varianta bude za dvojnásobek, tedy 236,15 EUR. Cena 2TB verze zatím nebyla stanovena.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby
Na Autonomy Day, kde automobilka Tesla hovořila o svých autonomních technologiích, se Elon Musk vyjádřil nelichotivě i na adresu lidaru. Podle něj je tento senzor pro autonomní auta cestou k záhubě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Zaklínač 3 může díky novým nástrojům nabídnout ambiciózní modifikace Zaklínač 3 může díky novým nástrojům nabídnout ambiciózní modifikace
Pokud jde o modifikace nadšených fanoušků her, titul Zaklínač 3 na tom nikdy nebyl tak, jako třeba Skyrim ze série The Elder Scrolls. Modifikace to tak byly spíše kosmetické, ale nyní se otevírá úplně nová cesta. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla se zbavila NVIDIE, už má nasazeny vlastní AI čipy Tesla se zbavila NVIDIE, už má nasazeny vlastní AI čipy
Vypadá to, že Tesla se s konečnou platností zbaví hardwaru firmy NVIDIA pro své AI systémy pro řízení vozů. Mluvilo se o tom už minulý rok a nyní tu máme informace o čipu Tesla FSD, který má nabídnout 21násobek výkonu NVIDIA DGX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Výroční Ryzen 7 2700X potvrzen, přijde i speciální Radeon VII Výroční Ryzen 7 2700X potvrzen, přijde i speciální Radeon VII
Samotná společnost AMD už potvrdila, že se opravdu chystá oslavit své 50leté výročí i pomocí speciální edice procesorů Ryzen 7 2700X. Navíc se dozvídáme, že k nim přibudou také karty Radeon VII, ale ukázalo se konečně, v čem budou zvláštní?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
NASA chystá misi na Psyche, jeden z nejzajímavějších známých asteroidů NASA chystá misi na Psyche, jeden z nejzajímavějších známých asteroidů
Už dříve jsme se mohli dozvědět o misi Discovery, která se týká asteroidu 16 Psyche, což by mohlo být ve skutečnosti jádro protoplanety. Jde o asteroid typu M, který je tak i potenciálním zdrojem surovin v hodnotě kvadrilionů dolarů.
Včera, aktualita, Jan Vítek