www.svethardware.cz
>
>
>
>

Curiosity našel na Marsu nečekaně komplexní kus skály

Curiosity našel na Marsu nečekaně komplexní kus skály
, , aktualita
Horniny na Marsu a jejich uspořádání nám může říci mnoho o historii této sousední planety. Rover Curiosity přitom nyní na své cestě spatřil kus skály, který se NASA rozhodla prozkoumat podrobněji a měla k tomu důvod. 
K oblíbeným
reklama
Pokud se NASA při cestě s Curiosity po povrchu Marsu zastaví detailně prozkoumat nějaký kus skály, musí to mít svůj pádný důvod už jen kvůli tomu, že rover na své cestě v podstatě nic jiného než skály a písek ani nevidí. Ostatně Curiosity je na své cestě po Marsu už od roku 2012, kdy dosedl do kráteru Gale a začal šplhat na Mount Sharp, k jejímuž úpatí dospěl o dva roky později. 
 
 
Nyní se rover nachází v oblasti, kde se mají vyskytovat jílovité horniny a v dávné minulosti mělo jít o místo s jezery a potoky. Po tom všem tu zbyly jen minerální depozity a mezi nimi NASA narazila na kus, který dostal pojmenování Strathdon. 
 
 
Ukazují se zde mnohé vrstvy stlačeného sedimentu, které se postupně vlivem eroze už rozpadají a vzniklá zvlněná kresba nevypadá vůbec tak, jako zcela ploché vrstvy sedimentů, jež NASA očima Curiosity dosud spatřila. 
 
Strathdon z blízkosti 10 centimetrů - klikněte pro zvětšení - 
 
Curiosity si tak Strathdon prohlédlo z velké blízkosti a dalo dohromady velice podrobný snímek složený z několika fotografií. Závěr je zatím takový, že geologická minulost daného místa byla mnohem složitější a dynamičtější, než se dosud předpokládalo. Jde právě o zvlnění, které mohla způsobit kombinace vlivu větru a tekoucí vody. Příští rover, který bude startovat už za rok, by se pak měl zaměřit na to, zda to vše znamená i prostředí podporující život. Mars 2020, který stále ještě nedostal své jméno, doletí na Mars v únoru 2021 a NASA snad bude mít na povrchu opět dva fungující rovery. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Francouzská solární silnice je ještě větší průšvih, než se zdálo Francouzská solární silnice je ještě větší průšvih, než se zdálo
Před třemi lety Francouzi postavili kilometrovou solární silnici. Jenže už za rok vyšlo najevo, že nedává zdaleka takové množství energie, kolik bylo plánováno. Další rok ukázal, že jde o naprostou tragédii.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware
Úřady v Texasu se staly terči koordinovaného útoku vyděračským softwarem, tzv. ransomware. Od pátku jim začaly kolabovat počítače a vyděrači se začali dožadovat výkupného za odemčení zašifrovaných souborů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2 AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2
Gamescom je ideální místo pro představení herních monitorů, a tak firma AOC přijela v plné síle a zařadila do nabídky také tři novinky patřící do řady G2. Jde o rychlé panely pro FreeSync ve dvou velikostech. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX
NVIDIA využila startující Gamescom k prezentaci další vlny AAA her, které budou podporovat její technologie RTX. Můžeme se tak podívat i na videa ukazující, to co ray tracing přinese a zde je o co stát. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu
NVIDIA navázala spolupráci s Microsoftem ve snaze vylepšit jednoduchou grafiku Minecraftu pomocí technologií RTX. Sám Microsoft přitom nedávno zrušil přípravy nového grafického vylepšení této hry.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře