www.svethardware.cz
>
>
>
>

Curiosity našel na Marsu nečekaně komplexní kus skály

Curiosity našel na Marsu nečekaně komplexní kus skály
, , aktualita
Horniny na Marsu a jejich uspořádání nám může říci mnoho o historii této sousední planety. Rover Curiosity přitom nyní na své cestě spatřil kus skály, který se NASA rozhodla prozkoumat podrobněji a měla k tomu důvod. 
K oblíbeným
reklama
Pokud se NASA při cestě s Curiosity po povrchu Marsu zastaví detailně prozkoumat nějaký kus skály, musí to mít svůj pádný důvod už jen kvůli tomu, že rover na své cestě v podstatě nic jiného než skály a písek ani nevidí. Ostatně Curiosity je na své cestě po Marsu už od roku 2012, kdy dosedl do kráteru Gale a začal šplhat na Mount Sharp, k jejímuž úpatí dospěl o dva roky později. 
 
 
Nyní se rover nachází v oblasti, kde se mají vyskytovat jílovité horniny a v dávné minulosti mělo jít o místo s jezery a potoky. Po tom všem tu zbyly jen minerální depozity a mezi nimi NASA narazila na kus, který dostal pojmenování Strathdon. 
 
 
Ukazují se zde mnohé vrstvy stlačeného sedimentu, které se postupně vlivem eroze už rozpadají a vzniklá zvlněná kresba nevypadá vůbec tak, jako zcela ploché vrstvy sedimentů, jež NASA očima Curiosity dosud spatřila. 
 
Strathdon z blízkosti 10 centimetrů - klikněte pro zvětšení - 
 
Curiosity si tak Strathdon prohlédlo z velké blízkosti a dalo dohromady velice podrobný snímek složený z několika fotografií. Závěr je zatím takový, že geologická minulost daného místa byla mnohem složitější a dynamičtější, než se dosud předpokládalo. Jde právě o zvlnění, které mohla způsobit kombinace vlivu větru a tekoucí vody. Příští rover, který bude startovat už za rok, by se pak měl zaměřit na to, zda to vše znamená i prostředí podporující život. Mars 2020, který stále ještě nedostal své jméno, doletí na Mars v únoru 2021 a NASA snad bude mít na povrchu opět dva fungující rovery. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung investuje 11 miliard dolarů do panelů QD-OLED Samsung investuje 11 miliard dolarů do panelů QD-OLED
Panely typu OLED se bohužel doposud navzdory očekávání před řadou let moc nerozšířily a nevypadá to, že by to brzy mělo být lepší. Nicméně v případě panelů QD-OLED by to mohlo být lepší, ale o co jde?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Larian zastavuje práci na Divinity: Fallen Heroes, na co se soustředí? Larian zastavuje práci na Divinity: Fallen Heroes, na co se soustředí?
Larian Studios můžeme vidět jako novodobé Black Isle a právě i díky němu je žánr cRPG stále živý a zdravý. Nicméně to si asi nebudou myslet lidé, kteří čekali na Divinity: Fallen Heroes chystané už na příští měsíc.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Threadripper 3000: jak se budou jmenovat a které lze očekávat? Threadripper 3000: jak se budou jmenovat a které lze očekávat?
Dle nejnovějších informací můžeme soudit, že AMD se s nástupem Threadripperů třetí generace možná odhodlá udělat tlustou čáru mezi ní a předchozími dvěma. Nyní se můžeme zaměřit na jednotlivé modely. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Specifikace PCI Express Gen 6.0 mají být dokončeny v roce 2021 Specifikace PCI Express Gen 6.0 mají být dokončeny v roce 2021
Vývoj rozhraní PCI Express v posledních letech znatelně nabral na obrátkách a vypadá to, že ty ani v příštích letech jen tak neklesnou. Však tu ještě pořádně ani nemáme PCI Express 4.0 a už se pomalu chystá verze 6.0. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Internet Archive nově nabízí 2500 klasických her pro DOS Internet Archive nově nabízí 2500 klasických her pro DOS
Internet Archive právě do své nabídky zařadil velké potěšení pro příznivce klasických her pro DOS. Přímo v prohlížeči si jich můžeme zahrát na 2.500 a ve většině případů jsou k dispozici i manuály. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře