www.svethardware.cz
>
>
>
>

Curiosity našel na Marsu nečekaně komplexní kus skály

Curiosity našel na Marsu nečekaně komplexní kus skály
, , aktualita
Horniny na Marsu a jejich uspořádání nám může říci mnoho o historii této sousední planety. Rover Curiosity přitom nyní na své cestě spatřil kus skály, který se NASA rozhodla prozkoumat podrobněji a měla k tomu důvod. 
K oblíbeným
reklama
Pokud se NASA při cestě s Curiosity po povrchu Marsu zastaví detailně prozkoumat nějaký kus skály, musí to mít svůj pádný důvod už jen kvůli tomu, že rover na své cestě v podstatě nic jiného než skály a písek ani nevidí. Ostatně Curiosity je na své cestě po Marsu už od roku 2012, kdy dosedl do kráteru Gale a začal šplhat na Mount Sharp, k jejímuž úpatí dospěl o dva roky později. 
 
 
Nyní se rover nachází v oblasti, kde se mají vyskytovat jílovité horniny a v dávné minulosti mělo jít o místo s jezery a potoky. Po tom všem tu zbyly jen minerální depozity a mezi nimi NASA narazila na kus, který dostal pojmenování Strathdon. 
 
 
Ukazují se zde mnohé vrstvy stlačeného sedimentu, které se postupně vlivem eroze už rozpadají a vzniklá zvlněná kresba nevypadá vůbec tak, jako zcela ploché vrstvy sedimentů, jež NASA očima Curiosity dosud spatřila. 
 
Strathdon z blízkosti 10 centimetrů - klikněte pro zvětšení - 
 
Curiosity si tak Strathdon prohlédlo z velké blízkosti a dalo dohromady velice podrobný snímek složený z několika fotografií. Závěr je zatím takový, že geologická minulost daného místa byla mnohem složitější a dynamičtější, než se dosud předpokládalo. Jde právě o zvlnění, které mohla způsobit kombinace vlivu větru a tekoucí vody. Příští rover, který bude startovat už za rok, by se pak měl zaměřit na to, zda to vše znamená i prostředí podporující život. Mars 2020, který stále ještě nedostal své jméno, doletí na Mars v únoru 2021 a NASA snad bude mít na povrchu opět dva fungující rovery. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Objevily se testy Core i9-10880H, překvapivě překonává i9-10980HK Objevily se testy Core i9-10880H, překvapivě překonává i9-10980HK
Na internetu se objevily další uniklé testy připravovaných procesorů Intelu. Tentokrát jde o mobilní 8jádro Core i9-10880H, jehož výkony jsou dokonce ještě vyšší než minulá čísla modelu Core i9-10980HK.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NZXT H1: elegantní Mini-ITX věž s vlastním zdrojem i CPU chladičem NZXT H1: elegantní Mini-ITX věž s vlastním zdrojem i CPU chladičem
Společnost NZXT si připravila SFF věžovitou skříň, která dokáže uchladit i vysoce výkonnou sestavu založenou na desce Mini ITX a má k tomu k dispozici jednak vlastní chladič procesoru a pak také zdroj. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Windows Latest: Microsoft zbaví Windows 10 živých dlaždic Windows Latest: Microsoft zbaví Windows 10 živých dlaždic
Dle Windows Latest se Microsoft chystá systémy Windows 10 zbavit tzv. živých dlaždic, čili Live Tiles. V podstatě se tak vrátí k obvyklému provedení s prostými ikonami, přičemž nedávno jsme se podívali na jejich novou sadu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Koronavirus ohrožuje dodávky pamětí, ceny komponent rostou Koronavirus ohrožuje dodávky pamětí, ceny komponent rostou
Nedávno jsme se mohli dozvědět, že ceny pamětí by mohly kvůli koronaviru spíše klesat, ovšem to se ještě nevědělo o šířícím se Covid-19 na území Jižní Koreje. Nyní už začíná ohrožovat výrobu ve firmách Samsung a SK Hynix.
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD uvádí dva nové Ryzen Embedded pro minipočítače AMD uvádí dva nové Ryzen Embedded pro minipočítače
AMD přináší na trh dva nové modely APU Ryzen Embedded R1000, a to konkrétně R1305G a R1102G. Ty jsou určeny pro slabší Mini PC a zaujmou už svou nízkou spotřebou a TDP 6 až 10 W.  
Včera, aktualita, Jan Vítek