www.svethardware.cz
>
>
>
>

Bezpečnostní problém: spousta PC má výchozí známé heslo v Intel AMT

Bezpečnostní problém: spousta PC má výchozí známé heslo v Intel AMT
, , aktualita
Kolem společnosti Intel se točí několik bezpečnostních problémů. Po kauzách Meltdown a Spectre je tu sice pochopitelná, ale přesto nepříjemná vlastnost v Intel AMT, která dovoluje útočníkovi trvale převzít kontrolu nad postiženým počítačem.reklama
Poslední dny plní stránky SHW informace o závažných chybách bezpečnosti v procesorech Intel (Meltdown), ale i jiných (Spectre nejen u Intelu, ale i u AMD nebo ARM). Opravy chyb mají bohužel významný dopad na výkon procesorů. To však bohužel zdaleka není všechno. U Intelu se totiž našel další závažný bezpečnostní problém (resp. praktika) v jeho technologii AMT (Active Management Technology). Nejhorší je, že na problém neplatí silná hesla a nemusí pomoct ani firewally ani jiná bezpečnostní opatření v počítači (Trusted Platform Module ani Bitlocker), tedy až na jednu výjimku, resp. jedno heslo.
 
Intel logo
 
Intel AMT dovoluje vzdálenou aktualizaci systémů, která administrátorům značně zjednodušuje práci. Není však zrovna ukázkou naprosto bezpečné technologie a nyní se ukázalo, že správci systémů mohou velmi snadno zapomenout na to, jak minimalizovat rizika při práci s ní. Je totiž náchylná na jeden velmi triviální typ útoku. Jediným menším štěstím je to, že vyžaduje fyzický přístup k počítači, nicméně samotné napadení je otázkou několika desítek sekund (stačí si např. jen odskočit na záchod ve vlaku nebo restauraci a nestřežit počítač). Útočníkovi stačí restartovat počítač, dostat se do bootovacího menu a ani nepotřebuje heslo do BIOSu, kterým konfigurace AMT není běžně chráněna. A to je právě ten hlavní problém, měla by být.
 
Stačí vyvolat Management Engine BIOS Extension (MEBx), do kterého většinou nikdo nezměnil heslo, a které je ve výchozím stavu "admin". Poté už útočníkovi jen stačí změnit heslo do AMT, povolit vzdálený přístup a pokud jsou počítače na stejné síti, snadno lze monitorovat napadený počítač. 
 
Změna hesla pro AMT je v podstatě jediný způsob, jak zabránit útoku (spolu s neustálou fyzickou kontrolou počítače nebo úplným vypnutím AMT). Nejde tedy o problém samotného Intelu, ale uživatelů a jejich nedostatečné bezpečnostní politiky spočívající v ponechání výchozího hesla podobně, jako kdyby někdo nechal výchozí heslo např. u routeru. Jenže, kdo si má pamatovat všechny technologie, které vlastně jsou v počítači a mohou být otevřené k takovému útoku pomocí výchozího hesla?
 
Intel v dokumentaci k technologii (která byla updatována v listopadu 2017) výrobcům počítačů doporučuje, aby zabezpečili AMT právě např. heslem z BIOSu a nebylo tak volně přístupné a náchylné pro tento primitivní typ útoků. Samotnou chybu objevili výzkumníci z F-Secure již v červenci 2017.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AI telemetrie, aneb nový finanční model dystopické herní budoucnosti AI telemetrie, aneb nový finanční model dystopické herní budoucnosti
Umělá inteligence může sloužit lidem, ale také slouží společnostem k tomu, aby tyto lidi co nejvíce odlehčila od peněz. Nyní se objevila studie, jak AI využít v herních systémech, jež si vytvoří hráčův otisk, aby jej použila v systému mikrotransakcí.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Herního traileru ze Cyberpunk 2077 se dočkáme možná už na E3 Herního traileru ze Cyberpunk 2077 se dočkáme možná už na E3
Nový nadějný titul Cyberpunk 2077 polského studia CD Projekt Red už je ve vývoji téměř šest let, respektive před touto dobou byl oficiálně ohlášen. Fanoušci už tak mohou očekávat něco více než kratičký trailer, jaký mohli dosud vidět. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Těžba kryptoměn by mohla v roce 2025 spotřebovat více energie než elektrovozy Těžba kryptoměn by mohla v roce 2025 spotřebovat více energie než elektrovozy
Ve světě vzrůstají obavy o dopad těžby kryptoměn na celosvětovou spotřebu elektrické energie. Objevují se hlasy, že v dohledné době bude její podíl až nepříjemně vysoký a může překonat i energii spotřebovanou elektrovozy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Vesmírná navigace využije pulzary pro autonomní řízení plavidel Vesmírná navigace využije pulzary pro autonomní řízení plavidel
Problém s vesmírnou navigací je především ten, že nelze vše v reálném čase řídit ze Země. NASA tak hledá způsoby, jak zajistit sondám v hlubokém vesmíru i autonomní řízení a k tomu mají posloužit pulzary. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Trh s PC poprvé od roku 2011 rostl Trh s PC poprvé od roku 2011 rostl
Konečně se stalo to, na co jsme dlouhou dobu čekali. Trh s PC neukázal pouze náznaky oživení, ale oproti předpokladům poprvé od roku 2011 vykázal růst. Ten se týká meziročního srovnání posledních kvartálů let 2017 a 2016. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek