reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Další super baterie? Asfalt prý zrychlí nabíjení 20násobně

6.10.2017, Milan Šurkala, aktualita
Další super baterie? Asfalt prý zrychlí nabíjení 20násobně
Máme to tu zase, objevila se další přelomová technologie baterií. Přidává trochu asfaltu, což má až 20násobně urychlit nabíjení baterie. To ale není vše a dokáže při stejné hmotnosti uložit více elektrické energie. 
Je tomu jen pár dní, co jsme vás informovali o nových bateriích od Toshiby a už tu máme další, údajně mnohem přelomovější baterie. Mají je na svědomí vědci z Rice University. Je zde tradičně využito lithium, ale spousta věcí je jinak. Anody jsou vyrobeny z asfaltu a uhlíkových nanotrubiček, na něž bylo naneseno kovové lithium, což dle autorů zázračně zlepšilo vlastnosti baterií. 
 
Asfaltové baterie
 
Hlavním přínosem má být výrazně rychlejší nabíjení, hovoří se o 10 až 20násobku. Baterie, která se normálně nabíjí dvě hodiny, by mohla být nabita za něco málo přes 5 minut. Při testu byli vědci schopni uložit 943 Wh energie v jednom kilogramu baterií, což je fantastické číslo. Je to zhruba 4krát více než u nejlepších Li-Ion baterií. Taková Tesla Model S by pak při stejné hmotnosti baterií mohla uchovat okolo 400 kWh energie a mít dojezd téměř 2000 kilometrů. Nevíme zatím ale, jaký objem tento kilogram zabírá.
 
Další neocenitelnou výhodou je to, že se zde netvoří dendrity, které u článků mohou způsobovat zkrat a následně třeba i požár. Hovoří se také o jednodušší výrobě nového typu baterie. Jako u drtivé většiny těchto objevů je zde ale hlavní otázkou kdy a zda se vůbec tyto články někdy objeví i v reálu a ne jen vědeckých časopisech. 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama