www.svethardware.cz
>
>
>

Další generace Li-Ion baterií Toshiba SCiB 2× zvyšuje kapacitu

Další generace Li-Ion baterií Toshiba SCiB 2× zvyšuje kapacitu
, , aktualita
Máme zde další technologii baterií, která má významně posunout dnešní stav a vylepšit ukládání elektřiny v elektromobilech, mobilních i jiných zařízeních. Využity byly anody s titanem a můžeme se těšit i na superrychlé nabíjení.
K oblíbeným
reklama
Informace o nových přelomových bateriích se objevují snad každý týden. Někdy jde o vcelku realistické koncepty, které jen vylepšují stávající technologii (a trochu přehánějí procenta), někdy jde o úplně nový přístup. Novinka Toshiby patří spíše do první kategorie, přesto slibuje významné vylepšení kapacity i rychlosti nabíjení. Jde o Li-Ion články SCiB, jejichž první generace byla představena již v roce 2008. Nyní se představuje další generace a hlavní změnou má být odlišná forma anody. Oproti uhlíkovým anodám, které se běžně používají, totiž byla využita jiná sloučenina lithia. Konkrétně jde o oxid titanu a niobu, díky čemuž se kapacita baterií zvýšila na dvojnásobek při stejném objemu.
 
Toshiba SCiB baterie
 
Pro představu, nová generace Nissanu Leaf by tak mohla mít místo 40kWh baterie zhruba kolem dvojnásobku a její udávaný dojezd by přesahoval 700 kilometrů. Nicméně je nutné podotknout, že není Li-Ion jako Li-Ion a není úplně jasné, proti které variantě to Toshiba přesně porovnávala. Zmiňovala však použití předchozí generace SCiB pamětí právě v elektromobilech, výtazích nebo elektrárnách.
 
Výrazně vyšší hustota ale nemá být jedinou výhodou nové generace článků. Mají mít také podstatně delší životnost. Sice víme, že elektromobily od Tesly nezřídka i po 1000 nabitích stále přesahují 90 % původní kapacity, nová baterie by si tolik měla udržet i po 5000 nabíjecích cyklech.
 
Toshiba SCiB graf
 
A aby toho nebylo málo, nemá také problém s ultrarychlým nabíjením. Za pouhých 6 minut stačí nabít elektřinu pro ujetí 320 kilometrů (v kompaktní EV s 32kWh baterií), což je více než 3krát tolik ve srovnání s běžnými Li-Ion články a 2krát rychleji proti předchozí generaci SCiB. Je zde navíc výraznější jev typický pro Li-Ion baterie, kdy se ze začátku nabíjí rychleji než ke konci, když se blíží k plnému nabití. Při delším nabíjení (30 minut) se tak už nová baterie už téměř nedobije (už je dávno téměř plná). To má výhodu v tom, že i krátké nabíjení dodá velké množství energie.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google Stadia má problém: Chromecast Ultra se hodně přehřívá Google Stadia má problém: Chromecast Ultra se hodně přehřívá
Google před pár dny spustil herní streamovací službu Stadia. Někteří jsou z ní nadšeni, jiní mají naopak problémy. A vypadá to, že těch problémů bude více. Chromecast Ultra, který je součástí systému, se totiž výrazně přehřívá.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Uber bude odposlouchávat jízdu autem v zájmu bezpečnosti Uber bude odposlouchávat jízdu autem v zájmu bezpečnosti
Aby bylo více důkazů pro řešení případných incidentů mezi řidičem a pasažérem služby Uber, bude zavedena možnost nahrávání audio záznamu celé jízdy. Zatím má být k dispozici pro vybrané země.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
V-Ray a Blender's Cycles získávají podporu GeForce RTX V-Ray a Blender's Cycles získávají podporu GeForce RTX
NVIDIA se snaží podporu svého RTX hardwaru prosazovat nejen ve hrách, ale také v grafickém softwaru. Nyní přišla řada na V-Ray a Blender's Cycles od Chaos Group s příslušným urychlením renderování. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla ukázala extravagantní elektrický pickup Cybertruck Tesla ukázala extravagantní elektrický pickup Cybertruck
Před pár hodinami představila automobilka Tesla svůj dlouho připravovaný pickup Cybertruck. Tato elektrická bestie přináší hranatý design jak ze sci-fi filmu, velmi slušný dojezd a akceleraci na 60 mph za méně než 3 sekundy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Colorful si připravil Micro ATX desku s AMD X570 Colorful si připravil Micro ATX desku s AMD X570
Společnost Colorful se chystá vypustit na trh menší základní desku formátu Micro ATX, která je založena na větší desce X570 Gaming Pro V14. Jedná se o model CVN X570M GAMING Pro, jenž také nese čipovou sadu X570. 
Včera, aktualita, Jan Vítek