www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Dell hlásí, že nedostatek CPU Intel negativně ovlivní jeho tržby

Dell hlásí, že nedostatek CPU Intel negativně ovlivní jeho tržby
, , aktualita
Intel se nedávno písemně omluvil svým partnerům a zákazníkům za nepříjemnosti, které vyvolal pokračující nedostatek jeho procesorů. Ten v případě společnosti Dell přitom zasáhne i do jejích tržeb. 
K oblíbeným
reklama
Je to už dlouhodobě paradoxní situace, která ukazuje na obrovskou setrvačnost, jakou má PC trh. Intel se už přibližně rok a půl pere s neschopností uspokojit poptávku po svých procesorech, což bylo částečně způsobeno i tím, jak záplaty novodobých chyb těchto procesorů přinesly nižší výkon, jenž začal chybět zvláště v serverovém a podnikovém prostředí. Intel dokázal výrazně zvýšit výrobní kapacitu 14nm linek, a to jak oproti minulému roku, tak v letošním druhém pololetí oproti prvnímu, ale stále to nestačí. 
 
Intel tak má máslo na hlavě kvůli všemožným chybám, jejichž rozmanitost už ani nelze pořádně sledovat, začíná zaostávat za nabídkou AMD, ale stále může prodat vše, co sjede z jeho 14nm linek, takže z hlediska tržeb láme rekordy. Nedá se přitom říci, že by podíl firmy AMD díky tomu rostl výrazně lépe než v předchozích letech, jakkoliv kvalitní a v mnoha ohledech dostupná je jeho nabídka. 
 
 
Omluva Intelu byla zveřejněna nedávno a nyní se ukazuje, že skutečně bylo za co se omlouvat. Dell, jeden z největších světových výrobců počítačů, totiž pocítí nedostatek procesorů Intel i na svých tržbách, což tak znamená, že nebude moci prodat tolik počítačů, kolik by chtěl a především mohl. 
 
Ostatně možná že nyní v Dellu sami litují toho, že se už dříve nerozhodli vytvořit silnější portfolio založené na procesorech AMD. Však řada notebooků XPS zcela postrádá procesory i grafiky AMD a desktopy Inspiron nabízí jen letitá APU Stoney Ridge a celkově u Dellu zcela jasně převládá Intel. Nabídka této firmy by si tak možná zasloužila celkovou obrodu, ale do toho jí nebudeme mluvit. 
 
To hlavní nyní je, že Dell musel upravit svůj finanční výhled, a to z hlediska předpokládaných tržeb za aktuální rok. Prodej počítačů se přitom podílí na jeho celkových tržbách přibližně z poloviny, však také jde o světově třetího největšího výrobce PC. Firma tak počítá s tím, že za fiskální rok 2020 utrží mezi 91,5 až 92,2 miliardami dolarů, zatímco starší odhad zněl 92,7 až 94,2 miliard a jde to právě na vrub zpožděným dodávkám procesorů Intel. Zklamání investorů pak dobře ilustroval více než pětiprocentní pokles hodnoty akcií Dellu
 
Zdroj: Reuters


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii" Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"
Astronomům se povedlo díky sledování hvězd v cizí galaxii určit hmotnost tamní černé díry, která se ukázala jako dosud největší, jakou se podařilo najít. Hubble se vedle toho podíval na známý Hoagův objekt.
Včera, aktualita, Jan Vítek
G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech
Server Techspot si vyzkoušel mobilní grafiku v procesoru Core i7-1065G7 generace Ice Lake. Jedná se o třídu G11 Iris Plus, která představuje to nejlepší, co Intel mezi iGPU dosud vyrobil. Jak se ukáže ve hrách?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků
Služba Uber zveřejnila svou bezpečnostní zprávu za uplynulé dva roky. Bohužel nebylo vše bez problémů a jen v USA se objevily tisíce případů sexuálních útoků, desítky úmrtí při nehodách a několik vražd.
Včera, aktualita, Milan Šurkala