reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Dell hlásí, že nedostatek CPU Intel negativně ovlivní jeho tržby

, , aktualita
Dell hlásí, že nedostatek CPU Intel negativně ovlivní jeho tržby
Intel se nedávno písemně omluvil svým partnerům a zákazníkům za nepříjemnosti, které vyvolal pokračující nedostatek jeho procesorů. Ten v případě společnosti Dell přitom zasáhne i do jejích tržeb. 
Dell hlásí, že nedostatek CPU Intel negativně ovlivní jeho tržby
Je to už dlouhodobě paradoxní situace, která ukazuje na obrovskou setrvačnost, jakou má PC trh. Intel se už přibližně rok a půl pere s neschopností uspokojit poptávku po svých procesorech, což bylo částečně způsobeno i tím, jak záplaty novodobých chyb těchto procesorů přinesly nižší výkon, jenž začal chybět zvláště v serverovém a podnikovém prostředí. Intel dokázal výrazně zvýšit výrobní kapacitu 14nm linek, a to jak oproti minulému roku, tak v letošním druhém pololetí oproti prvnímu, ale stále to nestačí. 
 
Intel tak má máslo na hlavě kvůli všemožným chybám, jejichž rozmanitost už ani nelze pořádně sledovat, začíná zaostávat za nabídkou AMD, ale stále může prodat vše, co sjede z jeho 14nm linek, takže z hlediska tržeb láme rekordy. Nedá se přitom říci, že by podíl firmy AMD díky tomu rostl výrazně lépe než v předchozích letech, jakkoliv kvalitní a v mnoha ohledech dostupná je jeho nabídka. 
 
 
Omluva Intelu byla zveřejněna nedávno a nyní se ukazuje, že skutečně bylo za co se omlouvat. Dell, jeden z největších světových výrobců počítačů, totiž pocítí nedostatek procesorů Intel i na svých tržbách, což tak znamená, že nebude moci prodat tolik počítačů, kolik by chtěl a především mohl. 
 
Ostatně možná že nyní v Dellu sami litují toho, že se už dříve nerozhodli vytvořit silnější portfolio založené na procesorech AMD. Však řada notebooků XPS zcela postrádá procesory i grafiky AMD a desktopy Inspiron nabízí jen letitá APU Stoney Ridge a celkově u Dellu zcela jasně převládá Intel. Nabídka této firmy by si tak možná zasloužila celkovou obrodu, ale do toho jí nebudeme mluvit. 
 
To hlavní nyní je, že Dell musel upravit svůj finanční výhled, a to z hlediska předpokládaných tržeb za aktuální rok. Prodej počítačů se přitom podílí na jeho celkových tržbách přibližně z poloviny, však také jde o světově třetího největšího výrobce PC. Firma tak počítá s tím, že za fiskální rok 2020 utrží mezi 91,5 až 92,2 miliardami dolarů, zatímco starší odhad zněl 92,7 až 94,2 miliard a jde to právě na vrub zpožděným dodávkám procesorů Intel. Zklamání investorů pak dobře ilustroval více než pětiprocentní pokles hodnoty akcií Dellu
 
Zdroj: Reuters


reklama
reklama
reklama