www.svethardware.cz
>
>
>

Denuvo a další testy: zpomaluje hry?

Denuvo a další testy: zpomaluje hry?
, , aktualita
Denuvo bylo už dříve testováno na to, zda dokáže výrazně srazit výkon našeho hardwaru ve hrách, aby se to projevilo na výsledné snímkovací frekvenci. Nyní tu máme další test, takže jak dopadl tentokrát?
reklama
Na testy DRM Denuvo a jeho dopad na výkon her jsme se už jednou podívali a ukázalo se, že ten může být značný, ale také téměř žádný. Z toho plyne, že velice záleží na konkrétní implementaci, a tedy na tom, jak Denuvo či jinou ochranu do svého titulu zapracují samotní vývojáři. Nicméně i dle toho platí, že právě DRM může mít výrazný negativní dopad na výkon a to poznají na svém herním zážitku a v podstatě i na účtech za energii právě ti poctiví hráči, kteří si za hru zaplatí. Deaktivované či vypreparované DRM je znak pirátských verzí her, takže ti nepoctiví na tom mohou být paradoxně lépe. I z tohoto důvodu se vyplatí podporovat herní společnosti, které DRM odmítají, neboť tím sloužíme i sami sobě, však to celé není pouze o výkonu, ale i o tom, zda nám bude i v budoucnu umožněno si dříve zakoupené tituly zahrát. Však si představte tu herní apokalypsu, kdyby najednou padl Steam. To samozřejmě zatím nehrozí, ale nic tu není nastálo. 
 
 
Nové testy má na svědomí stejně jako ty staré youtubovský kanál Overlord Gaming, který v nich nevyužil pirátské verze, které na tom ostatně s deaktivací DRM mohou být všelijak, ale oficiální verze her, které už byly časem zbaveny ochrany samotnými vývojáři, takže lze předpokládat, že to bylo provedeno správně. 
 
 
Výsledky z videa byly serverem Extremetech vytáhnuty do přehledné tabulky, takže se můžeme podívat, jak se ochrana projevila ve hrách Dishonored 2, Death of the Outsider, Lords of the Fallen a Bulletstorm. Testován byl jednak výkon s ohledem na snímky za sekundu (FPS či ms), ale také doba načítání, kde samozřejmě platí, že menší hodnota je lepší. 
 
 
V případě Dishonored 2 není dopad Denuva na výkon tak velký, ale to neplatí pro časy načítání, však 73 a 40 sekund, to už je pořádný rozdíl. 
 
Ve hře Death of the Outsider máme pouze maximální frame time, čili vykreslení toho nejpomalejšího framu, které se smrsklo ze 137 na 58 ms, což představuje 7,3 vs. 17,2 FPS. V Lords of the Fallen pak vzrostl výkon z 54 na 70 FPS bez Denuva a podrobnější testy tu máme v Bulletstorm, kde se zlepšil čas načítání i minimální FPS. 
 
Lze tak říci, že ve všech čtyřech hrách mělo Denuvo negativní dopad na výkon, a to leckdy velice velký. Málokoho přitom může zajímat, že Denuvo sníží o pár FPS průměrnou snímkovací frekvenci. Pokud ale máme čekat mnohem déle na načítání úrovní a potýkat se s výraznými poklesy FPS i na pouhé jednotky, je to už daleko horší a o to víc pak naštve fakt, že je příčinou něco, co k samotné hře vůbec nepřispívá a pouze nám užírá ze systémových zdrojů. Prostě a jednoduše FCK DRM.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Sapphire připravuje Radeon RX 570 se 16 GB paměti, proč? Sapphire připravuje Radeon RX 570 se 16 GB paměti, proč?
Karta formátu Radeon RX 570 se 16 GB paměti na palubě je hezky česky řečeno slušný overkill. Nejde o oficiální SKU nabídnuté společností AMD, ale jen počin samotného Sapphire. Jaký má smysl? Bude se těžit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel přestane nabízet Core+, sady CPU a Optane Intel přestane nabízet Core+, sady CPU a Optane
Intel se rozhodl, že přestane nabízet sady procesorů Core s paměťovými zařízeními Optane, které byly známy jako Core+. Uplyne však ještě řada měsíců, než Core+ z nabídky zmizí. Důvod je ale nepřekvapivý, malý zájem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sluneční systém: pořádek, který vznikl z chaosu Sluneční systém: pořádek, který vznikl z chaosu
Sluneční soustavu bereme jako neměnné uspořádání planet, planetek či pásů asteroidů, do nějž občas z vnějších částí zavítají komety. Tento pořádek ale musel vzniknout, a to z chaosu, který byl větší, než si řada lidí myslí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí RAM v tomto čtvrtletí výrazně klesnou, říká TrendForce Ceny pamětí RAM v tomto čtvrtletí výrazně klesnou, říká TrendForce
Už v minulém roce se mluvilo o tom, že výrobci pamětí RAM omezují investice ve snaze nenavyšovat budoucí výrobu ve snaze udržet ceny na vyšších úrovních. To se ale nemůže projevit hned jako náhlý pokles poptávky a s ním půjdou dolů i ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CERN chce postavit obří urychlovač FCC dlouhý 100 km CERN chce postavit obří urychlovač FCC dlouhý 100 km
I když Velký hadronový urychlovač LHC je v provozu "jen" 9 let, CERN už plánuje výstavbu nového, mnohem většího. Ten nese název Future Circular Collider (FCC) a bude mít na délku neuvěřitelných 100 km.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář