reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Desky s AMD B550 se začínají objevovat v obchodech, zaslouží si pozornost

26.5.2020, Jan Vítek, aktualita
Desky s AMD B550 se začínají objevovat v obchodech, zaslouží si pozornost
AMD již brzy umožní výrobcům základních desek, aby dostali na trh své modely s čipsetem B550, přičemž ty se již objevují v nabídkách zahraničních obchodů, kde jejich cena začíná na 100 dolarech. 
Pokud se někdo chystá v nejbližší době postavit si počítač na platformě AMD Ryzen, pak výběr základní desky s čipovou sadou B550 by mohl dávat zdaleka největší smysl, pokud jde o rozumný výběr za rozumné peníze. Tato střední třída totiž stejně jako nejvyšší umožní přetaktování procesoru a obecně nepřichází o nic opravdu důležitého, i když to si samozřejmě bude nakonec posuzovat každý sám, takže zde budeme mluvit spíše rámcově. 
 
 
Když se podíváme na moderní čipové sady AMD, pak aktuálně je na výběr pouze jedna, a to X570 na deskách, které u nás začínají na ceně přes 4000 Kč s daní. Žádná další čipová sada nemá od AMD garantovánu kompatibilitu s budoucími procesory Ryzen 4000, i když na druhou stranu bude výrobcům umožněno, aby je podporovali i na starších deskách. Kdo ale chce mít jistotu, bude volit X570, anebo právě některou z nových B550 a ne X470 či B450. 
 
 
Dále tu máme samozřejmě podporu rozhraní PCIe 4.0, ovšem pouze v rámci procesorů Ryzen 3000 a na ně přímo napojené karty či SSD. Samotný čipset B550 bude jednak na procesor napojen pomocí čtyř linek PCIe 3.0 a sám bude pochopitelně také distribuovat linky verze 3.0. To ovšem znamená, že desky s B550 umožní i tak využít moderní grafickou kartu s PCIe 4.0 a stejně tak hlavní SSD s tímto rozhraním, což zvládla už i řada modelů s X470 a B450, než to AMD znemožnilo, aby se vyhnulo případným problémům s nekompatibilitou. Nedá se tak očekávat, že forma podpory PCIe 4.0 na deskách s B550 nějak výrazně ovlivní jejich cenu, natož pak cenu samotného čipsetu. 
 
Pokud tedy někdo má zájem o nový počítač s využitím aktuální nabídky a chce využít Ryzen 3000, aniž by pak byť jen uvažoval o upgradu s tím, že případně si stejně pořídí zcela nový hardware, pak desky s X470 a B450 pochopitelně nejsou špatná volba. Jestliže ale chceme mít možnost svou sestavu později vylepšit a cílíme na co nejlepší poměr výbavy/výkonu a ceny, desky s B550 se jeví jako jediná rozumná volba. 
 
Krom toho ještě v září očekáváme desky s A520, ovšem ty dle Digitimes kupodivu nemají podporovat procesory Ryzen 4000, ovšem osobně očekávám, že jde spíše o chybnou informaci a ve skutečnosti tento čipsetový low-end podporu nových CPU přinese.
 
Do karet nám bohužel aktuálně nehraje kurz koruny, který ovšem negativně ovlivňuje především ceny procesorů a grafických karet, přičemž základních desek se tolik nedotkl. Očekávat tak snad můžeme ceny desek s B550 od cca 3000 Kč, i když tu budou pochopitelně i výrazně dražší modely, jako je třeba výše zobrazená Taichi od ASRock se 16fázovým napájením. Nebo například Asus nabídne na modelech ROG i rozhraní WiFi 6, Gigabyte pak i tři M.2 pro PCIe 4.0 a dále se dočkáme i verzí s rychlým 2,5Gb/s Ethernetem, čili cenový rozsah bude jistě i v rámci B550 značný. Ovšem to je jen a jen dobře a díky tomu se ukazuje, že výrobci desek po nevýrazných prvních generacích pro procesory Ryzeny už berou AMD opravdu vážně. 


reklama