www.svethardware.cz
>
>
>

Detekovány byly čtyři další gravitační vlny včetně dosud nejmohutnější

Detekovány byly čtyři další gravitační vlny včetně dosud nejmohutnější
, , aktualita
Co jiného než zařízení LIGO a Virgo mohou figurovat v dnešní zprávě z vesmíru, která se bude po delší době týkat zachycených gravitačních vln. Jejich seznam se nyní rozšiřuje o další čtyři, takže už jsme ve výsledku na jedenácti. 
reklama
První gravitační vlny byly zachyceny zařízením LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) v roce 2015 a od té doby už se téměř staly běžnou věcí, i když někteří měli za to, že jich bude LIGO a Virgo detekovat víc. Každopádně nyní jsme na 11 a jak se dobře ví, gravitační vlny byly předpovězeny už Einsteinem a jde o jev vznikající srážkou velice hmotných objektů, jako jsou černé díry nebo neutronové hvězdy. 
 
 
Dle dostupných dat pochází celkem deset zachycených gravitačních vln ze srážek černých děr o hmotnosti srovnatelné s hvězdami a pouze jedna tak má mít původ ve srážce neutronových hvězd. A pokud jde o ony čtyři nejnovější případy, mezi nimi vykukuje především jeden, který se týká srážky černých děr ve vzdálenosti asi 5 miliard světelných let. Už z toho je zřejmé, že muselo jít opravdu o hmotné objekty, když výsledné vlny cestovaly tak dlouho a podařilo se je zachytit tak daleko. 
 
Astronomové předpokládají, že výsledkem dané srážky byla černá díra o hmotnosti cca 80 Sluncí a do vzniklých gravitačních vln byla vložena energie celkem pěti Sluncí. Právě díky gravitačním vlnám máme o populaci černých děr ve vesmíru mnohem lepší přehled než dříve a stejně tak o tom, jak často na sebe mohou narazit a jak jsou velké či hmotné. To celé přispěje k lepšímu přehledu i tom, jak žijí a umírají nejtěžší hvězdy vesmíru, jak uvedl Chris Pankow spolupracující na projektech LIGO i Virgo. 
 
Zde pak máme pěkný grafický přehled toho, jak hmotné byly původní i nové černé díry či neutronové hvězdy. Jak je vidět, jejich velikosti celkem dobře zapadají do populací jinými způsoby zachycených černých děr a neutronových hvězd (žluté a fialové). 
 
 
Dle nových dat mohou astronomové vyvozovat, že téměř všechny menší černé díry mají hmotnost do 45 Sluncí, což může samozřejmě jako obvykle platit do té doby, než nová pozorování prokáží opak.  
 
Sledování gravitačních vln se rozhodně bude využívat i v budoucnu, však se již vážně počítá s vesmírným detektorem LISA, který bude mnohem citlivější než cokoliv, co můžeme postavit na Zemi. Gravitační vlny jsou tak další prostředek pro sledování vesmíru, jenž je svým významem srovnatelný s rentgenovým zářením, rádiovými vlnami a pochopitelně i viditelným spektrem a pro černé díry je zatím ten nejslibnější a především se díky tomu bude pracovat i na základní otázce: co je vůbec gravitace?
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
První obrázky GeForce RTX 2060 jsou na světě, bude ray tracing? První obrázky GeForce RTX 2060 jsou na světě, bude ray tracing?
Dalo by se říci, že nejočekávanější karta nové generace GeForce je právě RTX 2060 jako nástupkyně mainstreamových GTX 1060. Nyní už je tu známka toho, že tato karta je opravdu za rohem. Hlavní otázka ale stojí jinde.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Roste počet routerů zneužívaných k těžbě kryptoměn Roste počet routerů zneužívaných k těžbě kryptoměn
Routery MikroTik jsou nadále ohroženy tzv. cryptojackingem. Ačkoliv výrobce chybu dávno opravil, počet nakažených zařízení roste. Dokazuje to, že uživatelé obvykle podceňují aktualizace firmwaru.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Google+ skončí už v dubnu, našla se další díra Google+ skončí už v dubnu, našla se další díra
Před dvěma měsíci Google oznámil, že ukončí provoz sociální sítě Google+. Našla se však další bezpečnostní díra a společnost se rozhodla, že tuto síť odstaví ještě rychleji, a to už v dubnu 2019.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Tesla ukázala reakce lidí na drtivou akceleraci Roadsteru Tesla ukázala reakce lidí na drtivou akceleraci Roadsteru
Uvedení nové Tesly Roadster se pomaličku blíží. Sice to ještě nějakou dobu potrvá, nicméně automobilka prezentovala video demonstrující drtivou akceleraci vozu, kdy je na 96 km/h za pouhých 1,9 sekundy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nová generace atomových hodin může pomoci najít temnou hmotu Nová generace atomových hodin může pomoci najít temnou hmotu
Hon na temnou hmotu probíhá už pěknou řádku desetiletí, což je dlouho na to, že ta má tvořit většinu hmoty ve známém vesmíru. S jejím nalezením, respektive spíše detekováním by ale mohly pomoci nové typy atomových hodin. 
Včera, aktualita, Jan Vítek