www.svethardware.cz
>
>
>

Detekovány byly čtyři další gravitační vlny včetně dosud nejmohutnější

Detekovány byly čtyři další gravitační vlny včetně dosud nejmohutnější
, , aktualita
Co jiného než zařízení LIGO a Virgo mohou figurovat v dnešní zprávě z vesmíru, která se bude po delší době týkat zachycených gravitačních vln. Jejich seznam se nyní rozšiřuje o další čtyři, takže už jsme ve výsledku na jedenácti. 
K oblíbeným
reklama
První gravitační vlny byly zachyceny zařízením LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) v roce 2015 a od té doby už se téměř staly běžnou věcí, i když někteří měli za to, že jich bude LIGO a Virgo detekovat víc. Každopádně nyní jsme na 11 a jak se dobře ví, gravitační vlny byly předpovězeny už Einsteinem a jde o jev vznikající srážkou velice hmotných objektů, jako jsou černé díry nebo neutronové hvězdy. 
 
 
Dle dostupných dat pochází celkem deset zachycených gravitačních vln ze srážek černých děr o hmotnosti srovnatelné s hvězdami a pouze jedna tak má mít původ ve srážce neutronových hvězd. A pokud jde o ony čtyři nejnovější případy, mezi nimi vykukuje především jeden, který se týká srážky černých děr ve vzdálenosti asi 5 miliard světelných let. Už z toho je zřejmé, že muselo jít opravdu o hmotné objekty, když výsledné vlny cestovaly tak dlouho a podařilo se je zachytit tak daleko. 
 
Astronomové předpokládají, že výsledkem dané srážky byla černá díra o hmotnosti cca 80 Sluncí a do vzniklých gravitačních vln byla vložena energie celkem pěti Sluncí. Právě díky gravitačním vlnám máme o populaci černých děr ve vesmíru mnohem lepší přehled než dříve a stejně tak o tom, jak často na sebe mohou narazit a jak jsou velké či hmotné. To celé přispěje k lepšímu přehledu i tom, jak žijí a umírají nejtěžší hvězdy vesmíru, jak uvedl Chris Pankow spolupracující na projektech LIGO i Virgo. 
 
Zde pak máme pěkný grafický přehled toho, jak hmotné byly původní i nové černé díry či neutronové hvězdy. Jak je vidět, jejich velikosti celkem dobře zapadají do populací jinými způsoby zachycených černých děr a neutronových hvězd (žluté a fialové). 
 
 
Dle nových dat mohou astronomové vyvozovat, že téměř všechny menší černé díry mají hmotnost do 45 Sluncí, což může samozřejmě jako obvykle platit do té doby, než nová pozorování prokáží opak.  
 
Sledování gravitačních vln se rozhodně bude využívat i v budoucnu, však se již vážně počítá s vesmírným detektorem LISA, který bude mnohem citlivější než cokoliv, co můžeme postavit na Zemi. Gravitační vlny jsou tak další prostředek pro sledování vesmíru, jenž je svým významem srovnatelný s rentgenovým zářením, rádiovými vlnami a pochopitelně i viditelným spektrem a pro černé díry je zatím ten nejslibnější a především se díky tomu bude pracovat i na základní otázce: co je vůbec gravitace?
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Huawei možná přijde o přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play Huawei možná přijde o přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play
USA minulý týden přidaly Huawei na černou listinu kvůli údajnému ohrožení amerických telekomunikačních sítí. Na tento krok bude muset zareagovat také Google, který patrně přestane čínskému výrobci poskytovat část svých služeb.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Epic ukázal ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick Epic ukázal ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick
Společnost Epic Games ukázala ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick, ačkoliv tato technika vykreslování obrazu se při prezentaci hry nedostala zrovna do popředí. A přitom je využita pro řadu prvků. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Adobe varuje zákazníky, že musí využívat nové aplikace Creative Cloud, aby jim nehrozil postih Adobe varuje zákazníky, že musí využívat nové aplikace Creative Cloud, aby jim nehrozil postih
Adobe je známý jako softwarová společnost, která si osvojila model předplatného a moderní pojetí "prodeje" softwaru. Zákazníci si nekupují kopii, nýbrž stornovatelnou licenci na využití produktu a co s tím může přicházet, nám nyní Adobe předvádí naživo. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek
Hubble se podíval na galaxii, již kolize změnila v rodiště nových hvězd Hubble se podíval na galaxii, již kolize změnila v rodiště nových hvězd
Kdysi spirální galaxie NGC 4485 se v dávné minulosti téměř srazila s mnohem větší galaxií NGC 4490. Srážka nebyla přímá, ale i tak změnila menší galaxii v rodiště nových hvězd, na něž se nyní blíže podíval Hubble. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen "Picasso" odhalují své takty AMD Ryzen "Picasso" odhalují své takty
AMD už dokončuje svou novou generaci desktopových APU, což jsou čipy, které nesou kódové označení Picasso. A máme tu opět známého thajského leakera, který nám prozradí, jaké takty můžeme očekávat. O takty totiž zde půjde především. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek