www.svethardware.cz
>
>
>

Do hlubin Středozemního moře poputují stovky detektorů neutrin

Do hlubin Středozemního moře poputují stovky detektorů neutrin
, , aktualita
Částice vznikající ve hvězdách, při explozích supernov či kolizích hvězd jsou všude kolem nás. Jde nám o neutrina jichž našimi těly mají procházet biliony či více každou sekundu, ovšem jsou velice těžko detekovatelné. 
K oblíbeným
reklama
Právě k detekci neutrin slouží řada zařízení, jako je třeba IceCube na antarktické Polární stanici Amundsen-Scott, kde bylo vůbec poprvé zachyceno neutrino z cizí galaxie nebo detektor ANTARES u pobřeží Francie, k němuž bude mít blízko i nový KM3NeT, čili Cubic Kilometre Neutrino Telescope, na nějž se nyní podíváme. 
 
 
Jak název KM3NeT napovídá, půjde o zařízení využívající prostor asi kilometru krychlového a samozřejmě v původní zprávě nesmí chybět ani obvyklý přepočet na objekt, pod nímž bychom si takový objem vody měli asi lépe představit. A tím je celkem 400.000 olympijských bazénů, takže pokud se vám někdy poštěstilo vidět stovky tisíc olympijských bazénů na jednom místě, zhruba tak vypadá kilometr krychlový vody. 
 
KM3NeT bude mít v podstatě stejné provedení jako ANTARES. Po dně budou rozesety základnové stanice, z nichž budou nahoru vést dráty a kabely na plovácích a mezi plováky a stanicemi se budou nacházet samotné detektory neutrin s průměrem 43 cm. 
 
 
Masy vody nad detektorem mají za úkol odstínit to, co zachytit nechceme, takže detektory by pak s velkým štěstím měly zachytávat pouze neutrina, respektive známky toho, že ta se srazila s jádrem atomu. Záblesky energie jsou to velice slabé kvůli tomu, že neutrina nemají téměř žádnou hmotnost, takže pokud by detektory nebyly odstíněny, nebylo by možné ve vzniklém zmatku neutrino najít. Proto se staví hluboko pod antarktickým ledem, v dolech nebo na dně moří. A v tomto případě je skutečně jedno, kam daný detektor míří, protože neutrina zcela nerušeně prochází skrz celou Zemi, což jen ilustruje to, jaké štěstí musíme mít k tomu, aby je zachytil právě jeden z detektorů. 
 
Stavba zařízení KM3NeT začala položením testovacích komponent v roce 2013 a mezi lety 2015 a 2018 už probíhala samotná výstavba, ale ta doplácí na nedostatek financí. Obsluhující vědci tak aktuálně testují jen omezený počet detektorů a shání finance pro dostavbu celého pole. 
 
KM3NeT je rozdělen na dvě zařízení, a to ARCA (Astroparticle Research with Cosmics in the Abyss) a ORCA (Oscillation Research with Cosmics in the Abyss). ARCA je blíže Itálii a zaměřuje se na neutrina tvořená těmi nejvíce energetickými událostmi vesmíru, které doprovází zpravidla gama záblesky. ORCA je u Francie a zde jde naopak o neutrina ze celkově slabších zdrojů. 
 
KM3NeT je tak stále v testovacím provozu a do výsledných stovek kulatých detektorů zbývá ještě mnoho. Vědci mají tu motivaci, že po dostavění tohoto zařízení nebudou muset mít obrovsky nezměrné štěstí, aby detekovali byť jen jedno neutrino. Stačit bude jen obrovské štěstí. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Na hořící solární panely Tesly si stěžuje i Amazon Na hořící solární panely Tesly si stěžuje i Amazon
Tohle opravdu nebyl pro Teslu moc dobrý týden, zejména co se týče její energetické divize. Nejprve za hořící solární panely Teslu zažaloval Walmart, nyní své znepokojení vyjádřila i společnost Amazon.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem
Mladý hacker Grant West souhlasil s tím, aby se jemu zabavené Bitcoiny prodaly a s jejich pomocí vyplatily prostředky zpět obětem, které hackersky napadl. Jinak by totiž ve vězení strávil ještě několik let navíc.
24.8.2019, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
23.8.2019, aktualita, Jan Vítek12 komentářů
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
23.8.2019, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
23.8.2019, aktualita, Jan Vítek15 komentářů