www.svethardware.cz
>
>

DRAMeXchange stále očekává pokles cen DRAM i NAND Flash

DRAMeXchange stále očekává pokles cen DRAM i NAND Flash
, , aktualita
Už řadu měsíců se mluví o tom, že ceny pamětí DRAM a NAND Flash mají v dohledné době klesat. DRAMeXchange i nyní informuje, že to stále platí a pokles cen těchto pamětí očekává v příštím roce. Jsou už nějaké náznaky?
K oblíbeným
reklama
DRAMeXchange, divize Trendforce, se ozývá na toto téma celkem často. Naposledy to bylo letos v srpnu, kdy se stále mluvilo o poklesu cen a to stále platí. A co se tedy říká nyní? Už v tomto kvartálu se očekává na burze pokles cen pamětí, a to po osmi kvartálech neustálého růstu. Bude z toho navíc nový trend, takže cena má klesat i v průběhu příštího roku, takže ten by mohl být i z hlediska cen vhodný pro upgrade.
 
Však se na trh dostanou 7nm procesory AMD, budeme už pořádně vědět, jak na tom jsme z hlediska nových karet NVIDIA a jejich technologií s jádry RT a Tensor a opět AMD by už také mělo na trh vyslat novou generaci herních grafických čipů Navi. To by se navíc mělo spojit i s poklesem cen SSD, respektive jejich poměru kapacity a ceny. 
 
 
DRAMeXchange předpojládá, že průměrná cena DRAM meziročně klesne o 15 až 20 %, a to kvůli několika příčinám. Očekává se, že ochladne poptávka po chytrých telefonech, existuje nejistota ohledně dodávek serverů, která je spojena s výrobními kapacitami Intelu a to rovněž ohrožuje i trh s notebooky a desktopy. 
 
Samotní výrobci DRAM vidí velkou šanci, že na trhu se objeví nadbytek pamětí RAM a také že už Samsung, největší světový výrobce těchto pamětí, údajně chce kvůli tomu snížit výrobu. To je spojeno i s tím, že 1Xnm procesy, jimiž se moderní pamětí DRAM vyrábí, budou vyladěnější a zvýší se výtěžnost waferů. Ta má v příštím roce přinést celkově zvýšenou kapacitu všech vyrobených pamětí o 22 %. 
 
A co NAND Flash? Jejich cena už v uplynulém třetím kvartálu klesla o 10 % a v aktuálním má spadnout až o 15 %. V celém příštím roce pak klesne o dalších 25 až 30 %, a to především díky navyšované výrobní kapacitě týkající se především 3D NAND Flash. O zákazníky budou v příštím roce bojovat především výrobci serverových úložných zařízení.
 
Své dopady pak může nakonec mít i obchodní válka mezi Čínou a USA. Pokud se něco nestane, Američané budou mít hned od začátku nového roku 25% celní tarif na většinu hardwaru vyrobeného v Číně. Otázka je, jaká opatření budou schopni zavést výrobci, aby nemuseli na své produkty lepit Made in China a jaký efekt to celé nakonec bude mít.
 
Co se týče vývoje cen pamětí DDR4 RAM na našem trhu, tam už jejich ceny nějakou dobu klesají, nebo v posledních dvou měsících začaly klesat. Vývoj cen je tak pro zákazníka pozitivní a to by se mělo jen zlepšovat.
 
Zdroj: Digitimes


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 % Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 %
Herní počítače byly po začátku PC krize ostrůvkem naděje, který neustále klesající prodeje neohrožovaly. Není divu, že se běžně dostupný hardware už zcela běžně označuje za herní, nicméně aktuální krize celého polovodičového průmyslu ovlivnila i herní PC.
Včera, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý
V úterý se dle VideoCardz konečně dozvíme, co si NVIDIA připravila v rámci nové řady GeForce RTX 2000 SUPER, nebo jak se tyto karty budou nakonec jmenovat. Na tom ani tak nezáleží, jako spíše na jejich specifikacích a cenách.
Včera, aktualita, Jan Vítek
3DMark dostal benchmark testující PCI Express 3DMark dostal benchmark testující PCI Express
Benchmarkovací software 3DMark už patří pod společnost UL, která pokračuje s jeho vývojem a nyní přišel čas také na PCI Express feature test. Ten tak přichází v pravý čas, aby si lidé mohli ověřit, co jim přinese PCI Express 4.0. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch
Raketa Falcon Heavy byla už potřetí a opět úspěšně vypuštěna do vesmíru, ovšem nyní to byl pro ni první noční start. Falcon Heavy letěl včera v rámci mise STP-2 a zákazníkem bylo US Air Force. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru
Robot jménem Bumble, který je jedním z Astrobee od NASA, měl nedávno první možnost se sám proletět vesmírem a vypořádat se se stavem beztíže. Test robota proběhl na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková