www.svethardware.cz
>
>

DRAMeXchange stále očekává pokles cen DRAM i NAND Flash

DRAMeXchange stále očekává pokles cen DRAM i NAND Flash
, , aktualita
Už řadu měsíců se mluví o tom, že ceny pamětí DRAM a NAND Flash mají v dohledné době klesat. DRAMeXchange i nyní informuje, že to stále platí a pokles cen těchto pamětí očekává v příštím roce. Jsou už nějaké náznaky?
reklama
DRAMeXchange, divize Trendforce, se ozývá na toto téma celkem často. Naposledy to bylo letos v srpnu, kdy se stále mluvilo o poklesu cen a to stále platí. A co se tedy říká nyní? Už v tomto kvartálu se očekává na burze pokles cen pamětí, a to po osmi kvartálech neustálého růstu. Bude z toho navíc nový trend, takže cena má klesat i v průběhu příštího roku, takže ten by mohl být i z hlediska cen vhodný pro upgrade.
 
Však se na trh dostanou 7nm procesory AMD, budeme už pořádně vědět, jak na tom jsme z hlediska nových karet NVIDIA a jejich technologií s jádry RT a Tensor a opět AMD by už také mělo na trh vyslat novou generaci herních grafických čipů Navi. To by se navíc mělo spojit i s poklesem cen SSD, respektive jejich poměru kapacity a ceny. 
 
 
DRAMeXchange předpojládá, že průměrná cena DRAM meziročně klesne o 15 až 20 %, a to kvůli několika příčinám. Očekává se, že ochladne poptávka po chytrých telefonech, existuje nejistota ohledně dodávek serverů, která je spojena s výrobními kapacitami Intelu a to rovněž ohrožuje i trh s notebooky a desktopy. 
 
Samotní výrobci DRAM vidí velkou šanci, že na trhu se objeví nadbytek pamětí RAM a také že už Samsung, největší světový výrobce těchto pamětí, údajně chce kvůli tomu snížit výrobu. To je spojeno i s tím, že 1Xnm procesy, jimiž se moderní pamětí DRAM vyrábí, budou vyladěnější a zvýší se výtěžnost waferů. Ta má v příštím roce přinést celkově zvýšenou kapacitu všech vyrobených pamětí o 22 %. 
 
A co NAND Flash? Jejich cena už v uplynulém třetím kvartálu klesla o 10 % a v aktuálním má spadnout až o 15 %. V celém příštím roce pak klesne o dalších 25 až 30 %, a to především díky navyšované výrobní kapacitě týkající se především 3D NAND Flash. O zákazníky budou v příštím roce bojovat především výrobci serverových úložných zařízení.
 
Své dopady pak může nakonec mít i obchodní válka mezi Čínou a USA. Pokud se něco nestane, Američané budou mít hned od začátku nového roku 25% celní tarif na většinu hardwaru vyrobeného v Číně. Otázka je, jaká opatření budou schopni zavést výrobci, aby nemuseli na své produkty lepit Made in China a jaký efekt to celé nakonec bude mít.
 
Co se týče vývoje cen pamětí DDR4 RAM na našem trhu, tam už jejich ceny nějakou dobu klesají, nebo v posledních dvou měsících začaly klesat. Vývoj cen je tak pro zákazníka pozitivní a to by se mělo jen zlepšovat.
 
Zdroj: Digitimes


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede? Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede?
Dnes už konečně padlo informační embargo na nové procesory Intel, a tak se můžeme podívat na první nezávislé testy procesoru Core i9-9900K, o jehož testování firmou Principled Technologies se tak moc mluvilo. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy
Také společnost Crucial představila nová velmi rychlá SSD. Využívají M.2 2280 formátu a sběrnice PCIe s NVMe podporou. Může se chlubit rychlostí až 2000 MB/s díky vyrovnávacímu SLC bufferu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Ve vesmíru byl poprvé vytvořen Boseho-Einsteinův kondenzát Ve vesmíru byl poprvé vytvořen Boseho-Einsteinův kondenzát
Pomocí experimentálního čipu vyslaného do vesmíru byl lidmi poprvé v jeho prostředí vytvořen Boseho-Einsteinův kondenzát. Ten by mohl přispět k rozšíření přehledu o fyzice a ke studiu temné hmoty a gravitačních vln. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD vyjádřilo svou nespokojenost s benchmarky zveřejněnými Intelem AMD vyjádřilo svou nespokojenost s benchmarky zveřejněnými Intelem
Intel si u firmy Principled Technologies objednal benchmarky nových Core a konkurenčních procesorů. Ty byly značně nepřesné vlivem nevhodného nastavení platforem AMD. A právě firma AMD k tomu dosud mlčela. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Začíná mise BepiColombo: dvě sondy zítra startují na cestu k Merkuru Začíná mise BepiColombo: dvě sondy zítra startují na cestu k Merkuru
Evropská ESA a japonská JAXA se spojily v rámci mise BepiColombo, která má za úkol zmapovat planetu Merkur. Vzhledem k extrémním teplotním výkyvům to nebude snadné a snadná nebude ani cesta. 
Včera, aktualita, Jan Vítek