Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Konec levného čínského hardwaru pro Američany jako důsledek obchodní války

24.9.2018, Jan Vítek, aktualita
Konec levného čínského hardwaru pro Američany jako důsledek obchodní války
Nyní už opravdu hrozí, že američtí zákazníci přijdou o svou výhodu nižších cen hardwaru oproti nám Evropanům. Už od dnešního dne platí 10% celní tarif pro většinu hlavních komponent PC a od nového roku může být ještě daleko vyšší. 
Obchodní válka mezi USA a Čínou zatím spíše eskaluje a zatím se od začátku srpna nedostavila žádná dobrá zpráva pro zákazníky, kteří si budou chtít pořídit nové PC. Od dnešního dne totiž platí 10procentní celní tarif pro dovážené základní desky, grafické karty, úložná zařízení (včetně HDD a SSD), myši, klávesnice, napájecí zdroje, chladiče, ventilátory, počítačové skříně, routery a další hardware vyráběný v Číně. Vyhlídka je navíc taková, že pokud se něco nestane, od 1. ledna 2019 se tarif zvýší rovnou na 25 procent s tím, že tu bude několik výjimek. Konkrétně byly jmenovány třeba hodinky Apple Watch. 
 
 
Takže tu máme velké odbytiště pro PC hardware, které v podstatě udává krok ve světě a celý PC trh, který se už pomalu chystal namířit si to z novodobého dna vzhůru. Letos však dostal rovnou tři velké rány, a sice jednak už opadlou druhou vlnu těžby kryptoměn na grafických kartách, poté problémy Intelu s nedostatečnou kapacitou 14nm linek a nakonec toto. Jak tedy lze tušit, o růstu na PC trhu si v příštích měsících asi nepočteme. 
 
Legit Reviews píší, že mnoho výrobců hardwaru se nyní horečně snaží přesunout svou výrobu na Tchaj-wan, Vietnam, či do Thajska a Indie. Ostatně kdo by chtěl akceptovat 25% přirážku ke svým produktům prodávaným v USA ve vysoce soutěživém prostředí, když se to dá takto vyřešit? Nicméně řešení to samozřejmě není levné, snadné a už vůbec ne rychlé, ale to záleží i na tom, zda jde o velkou firmu produkující třeba základní desky, nebo malého výrobce zaměřujícího se na výrobu periferií pro hráče. 
 
Je také snadné si představit, že firmy vyrábějící v Asii mimo Čínu musí být z toho nadšeny a zvláště pak Tchaj-wanští výrobci. Pro zákazníky v USA je štěstí, že existují firmy jako Asus, ASRock, Gigabyte či MSI, které vyrábí komponenty i periferie. Jenomže i ty vyrábí některé své komponenty i v Číně a na ně se mají tarify evidentně také vztahovat, jinak by se nemohly týkat třeba tchaj-wanského Gigabyte. Ovšem společnosti jako ZOTAC či Sapphire se sídlem v Hongkongu mají smůlu celkově. 
 
Pak je tu také další otázka, a sice jak se zachová trh celkově, a to zvláště poté, co přijde rovnou 25% tarif. Nelze si to představovat jen tak, že jisté produkty jistých firem budou prostě o čtvrtinu dražší.