Drony na Vanuatu začaly doručovat vakcíny

Drony na Vanuatu začaly doručovat vakcíny
, , aktualita
Ostrovy na Vanuatu začaly využívat dopravu pomocí dronů pro transport vakcín. Zdejší terén je totiž velmi náročný a přeprava vakcín složitá a značně nespolehlivá. Nově by vše mělo jít mnohem snáz.
reklama
Drony nejsou určeny jen pro zábavu, ale jsou také důležité při různých záchranných akcích nebo pro lékařské nasazení. Nedávno např. v USA vyzkoušeli přepravu orgánů pro transplantaci pomocí dronů, nyní se o něco podobného úspěšně pokusil UNICEF a společnost Swoop Aero na ostrovech Vanuatu. Nešlo ale o orgány, nýbrž o běžné očkovací látky. Ty vyžadují přepravu při určitých teplotách, což je ve zdejších podmínkách velmi náročný úkol. Po zemi to často vyžaduje přecházení řek a hornatý terén nemluvě o vysokých teplotách, doprava pomocí lodí často ztroskotá na špatném počasí.
 
Vakcinace na Vanuatu
 
zdroj: Unicef Pacific
 
Drony sice také nemohou létat v jakémkoli počasí, nicméně jsou rychlejší a méně závislé na externích poskytovatelích. V tomto případě jde o již zmíněnou australskou společnost Swoop Aero. První let byl dlouhý okolo 40 km s počátkem v Dillon’s Bay na západě ostrova a cílem v Cook’s Bay na východě, přičemž trval jen 25 minut. Tato destinace je těžko přístupná a na očkování zde čekalo 5 žen a 13 dětí. O ně se stará sestřička Miriam Nampil a první očkovanou byla jednoměsíční holčička Joy Nowai. Zdejší zdravotnické organizace, vláda a UNICEF si od projektu slibují lepší proočkovanost, neboť přibližně 20 % dětí se nedostane k základním očkováním kvůli těžko přístupnému terénu.
 
Dron na Vanuatu
 
zdroj: Jason Chute/Unicef Pacific
 
Nejde sice ani zdaleka o první doručování lékařských potřeb pomocí dronů, nicméně je to poprvé, kdy si vláda nějakého státu k tomuto najala soukromou společnost. O zakázku zde soutěžily dvě společnosti, vedle vítězné Swoop Aero to byla ještě společnost WingCopter. Vláda navíc chce toto doručování integrovat do svého národního očkovacího programu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše
Každou chvíli dochází k nějakému bezpečnostnímu úniku a nyní se na Internetu objevila obrovská 87GB databáze e-mailů a přihlašovacích hesel. Chcete vědět, zda je mezi nimi i vaše heslo k některé službě?
18.1.2019, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů
G.Skill uvedl moduly Trident Z DDR4-3466 pro AMD G.Skill uvedl moduly Trident Z DDR4-3466 pro AMD
Výrobce pamětí G.Skill představil nové paměťové moduly Trident Z RGB DDR4-3466 ideální pro platformu AMD X399. Nabídne tedy vysokou frekvenci, RGB osvětlení a balení se čtyřmi moduly pro 4kanálové zapojení.
18.1.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
USA vyšetřuje Huawei za krádež průmyslových tajemství od T-Mobile USA vyšetřuje Huawei za krádež průmyslových tajemství od T-Mobile
Huawei to opravdu nemá jednoduché. V USA jej totiž federální úřady vyšetřují v souvislostí s krádeží průmyslových tajemství z roku 2014. U civilního soudu byl za totéž přitom odsouzen už před dvěma lety.
18.1.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
ECS SF110-A320 tenký desktop a HTPC s APU Ryzen ECS SF110-A320 tenký desktop a HTPC s APU Ryzen
Na CES 2019 se také objevil zajímavý počítač od firmy ECS, a sice model SF110-A320. Ten se řadí mezi PC formátu UCFF, čili ultra-compact form-factor a jako takový se bude hodit třeba na místo HTPC vybaveného APU Ryzen
18.1.2019, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Asteroidy narážejí do Země více než dvakrát častěji než před 290 miliony lety Asteroidy narážejí do Země více než dvakrát častěji než před 290 miliony lety
Doba permu byla dle vědců studujících dopady asteroidů v minulosti mnohem klidnější než pozdější doba. Jak na to přišli? Jednoduše tím, že se podívali na povrch Měsíce, který tím odhaluje svou historii. 
18.1.2019, aktualita, Jan Vítek