Drony na Vanuatu začaly doručovat vakcíny

Drony na Vanuatu začaly doručovat vakcíny
, , aktualita
Ostrovy na Vanuatu začaly využívat dopravu pomocí dronů pro transport vakcín. Zdejší terén je totiž velmi náročný a přeprava vakcín složitá a značně nespolehlivá. Nově by vše mělo jít mnohem snáz.
K oblíbeným
reklama
Drony nejsou určeny jen pro zábavu, ale jsou také důležité při různých záchranných akcích nebo pro lékařské nasazení. Nedávno např. v USA vyzkoušeli přepravu orgánů pro transplantaci pomocí dronů, nyní se o něco podobného úspěšně pokusil UNICEF a společnost Swoop Aero na ostrovech Vanuatu. Nešlo ale o orgány, nýbrž o běžné očkovací látky. Ty vyžadují přepravu při určitých teplotách, což je ve zdejších podmínkách velmi náročný úkol. Po zemi to často vyžaduje přecházení řek a hornatý terén nemluvě o vysokých teplotách, doprava pomocí lodí často ztroskotá na špatném počasí.
 
Vakcinace na Vanuatu
 
zdroj: Unicef Pacific
 
Drony sice také nemohou létat v jakémkoli počasí, nicméně jsou rychlejší a méně závislé na externích poskytovatelích. V tomto případě jde o již zmíněnou australskou společnost Swoop Aero. První let byl dlouhý okolo 40 km s počátkem v Dillon’s Bay na západě ostrova a cílem v Cook’s Bay na východě, přičemž trval jen 25 minut. Tato destinace je těžko přístupná a na očkování zde čekalo 5 žen a 13 dětí. O ně se stará sestřička Miriam Nampil a první očkovanou byla jednoměsíční holčička Joy Nowai. Zdejší zdravotnické organizace, vláda a UNICEF si od projektu slibují lepší proočkovanost, neboť přibližně 20 % dětí se nedostane k základním očkováním kvůli těžko přístupnému terénu.
 
Dron na Vanuatu
 
zdroj: Jason Chute/Unicef Pacific
 
Nejde sice ani zdaleka o první doručování lékařských potřeb pomocí dronů, nicméně je to poprvé, kdy si vláda nějakého státu k tomuto najala soukromou společnost. O zakázku zde soutěžily dvě společnosti, vedle vítězné Swoop Aero to byla ještě společnost WingCopter. Vláda navíc chce toto doručování integrovat do svého národního očkovacího programu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU? JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU?
Společnost Jon Peddie Research vypustila do světa další přehled o stavu trhu s GPU, a to samostatnými i integrovanými. Potvrzuje se nám tu, že poptávka po PC byla opravdu vysoká, ovšem co dodávky samostatných GPU?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky
Už nějaký ten pátek víme, že někteří těžaři kryptoměn začali využívat i celé nové herní notebooky, a to jednoduše proto, že jsou celkově dostupnější než samostatné grafiky. Nyní už je tento trend zřejmý. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache
Nový Samsung SSD 980 Pro už je dávno na trhu, ovšem nyní se dozvídáme o modelech Samsung SSD 980, které by někdo mohl s verzí Pro snadno zaměnit. Dostal by ale SSD bez vlastní DRAM cache.   
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ještě častější aktualizace pro Chrome. Nová verze vyjde každé 4 týdny Ještě častější aktualizace pro Chrome. Nová verze vyjde každé 4 týdny
Google se rozhodl zrychlit aktualizace svého prohlížeče. Novou verzi chce vydávat každé čtyři týdny místo stávajících šesti. Uživatelé se tak mohou těšit na častější novinky. Tato změna začne platit od Chromu 94.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář