www.svethardware.cz
>
>
>
>

Druhá generace serverových EPYC se 64 jádry a 256 MB L3 cache?

Druhá generace serverových EPYC se 64 jádry a 256 MB L3 cache?
, , aktualita
Francouzský časopis Canard PC byl v tomto roce zdroj zajímavých informací o tehdy ještě chystaných procesorech Ryzen. Nyní vypouští do světa další informace, zatím tedy fámy, a to o tom, že další generace EPYC bude mít až 64 jader.reklama
My dnes už dobře známe 32jádrové serverové procesory AMD Naples, které mají později nahradit už 7nm modely Rome a Milan, ovšem je otázka, zda ty mají něco společného s uniklými informacemi šířenými časopisem Canard PC. My dnes už víme, že v únoru mají nastoupit nové procesory Ryzen vyrábené již 12nm procesem, ale to bude nejspíše jen prostý die-shrink s vyššími takty a stejným počtem jader. 
 
 
Jak by ale měly vypadat 64jádrové procesory EPYC? Měly by snad být složeny z osmi samostatných jader Zeppelin (či mírně upravených Zeppelin), nebo ze čtyř 16jádrových zbrusu nových čipů? První případ není pravděpodobný, neboť na to Zeppelin nemají dost linek rozhraní InfinityFabric, které by je navzájem propojily, leda by to AMD zařídilo tak, že by šlo takové 64jádrové procesory využít jen v jednopaticovém serveru. Spíše bychom tak mohli očekávat, že AMD přijde se zbrusu novými základními čipy po 16 jádrech, a tak by mohla konfigurace 4 čipů propojených pomocí Infinity Fabric zůstat. 
 
Nicméně Canard PC neříkají, kdy mají takovéto "EPYC 2" dorazit a zda nakonec nepůjde o opravdu další generaci již 7nm procesorů, které bychom tak nemohli očekávat moc brzo. 
 
 
Dle zveřejněných informací máme očekávat 64jádrové EPYC 2 s podporou SMT, které budou mít stále 8kanálový přístup k pamětem, což ukazuje stále na 4čipové procesory, ale ono je to logické, neboť 16kanálové zapojení pamětí by už bylo opravdu příliš. Takt podporovaných pamětí se pak zvedl z 2666 MHz na 3200 MHz, počet linek PCIe zůstává na 128, ale kapacita paměti L3 cache je 256 MB. 

Canard PC tak říkají, že tyto údajné EPYC 2 mají zdvojnásobit počet jader fyzických i logických a také zdvojnásobit kapacitu paměti L3 cache na jádro. Pokud je má AMD založit na 12nm procesu LPP, pak by to nemuselo patřit do říše fantasmagorie, i když se můžeme ptát, jakou spotřebu by takové procesory měly mít. S tím Francouzi počítali a v dalším tweetu uvádějí, že půjde o základní TDP 225 W a maximum 240 W. Dnešní nejlepší EPYC mají přitom TDP 180 W, takže ani to nevypadá tak nemožně. 
 
Nicméně když se mluvilo o příchodu procesorů Naples se 32 jádry, které tak už máme na trhu, tak jako jejich nástupce měla přijít generace Starship se 48 jádry. Plány se ale mohou měnit a je pravda, že AMD donedávna ani nepočítalo s využitím 12nm výrobní technologie a chtělo přejít rovnou na 7nm, takže možná právě to mu umožnilo změnit plány pro výrobu serverových procesorů. Uvidíme, však i o chystaných Threadripperech jsme se dozvěděli teprve letos v březnu a jaké to bylo překvapení. 
 
Zdroj: Canard PC
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Razer uvádí svou první mechanickou klávesnici s voděodolností Razer uvádí svou první mechanickou klávesnici s voděodolností
Razer představil novou verzi své mechanické herní klávesnice Razer BlackWidow Ultimate, která je vylepšena o odolnost proti polití vodou. Dokonce to potvrzuje certifikace IP54. Co dalšího novinka nabízí?
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Intel představil 5G modem a LTE verzi s rychlostí 1,6 Gbps Intel představil 5G modem a LTE verzi s rychlostí 1,6 Gbps
Bezdrátové sítě se stále zrychlují a Intel je jeden z předních výrobců bezdrátových modemů. V nabídce se objevil nový LTE model Intel XMM 7560 s rychlostí až 1,6 Gbps a představil také novou 5G verzi Intel XMM 8060.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Kopie egyptské hrobky vzniká i díky 3D tisku Kopie egyptské hrobky vzniká i díky 3D tisku
Staré památky nezůstanou nedotčené zubem času ani vandaly. Ani egyptská hrobka Sethiho I. nebyla ušetřena. Aby ale zůstala uchována ve své původní podobě, tým ze společnosti Factum Foundation vytváří s pomocí 3D tisku její kopii. 
17.11.2017, aktualita, Kateřina Hoferková
Studie odhaluje, že hráči MOBA mají vyšší IQ než hráči stříleček Studie odhaluje, že hráči MOBA mají vyšší IQ než hráči stříleček
Studiím tohoto ražení se obvykle moc nevěnujeme, ale když už máme závěr pracovního týdne před prodlouženým víkendem, nadneseme trošku odlehčené téma. Výzkumníci z Univerzity v Yorku se věnovali srovnání IQ hráčů MOBA a FPS. Co zjistili? 
16.11.2017, aktualita, Jan Vítek16 komentářů
IBM věří, že měděné spoje vydrží až do konce technologie CMOS IBM věří, že měděné spoje vydrží až do konce technologie CMOS
IBM samotné přišlo s využitím mědi pro propojení prvků v čipech vyráběných technologií CMOS už před dvaceti lety. Uvažovalo se přitom o tom, že měď v těchto čipech bude nahrazena grafenem, ale dle IBM to nenastane. 
16.11.2017, aktualita, Jan Vítek1 komentář