www.svethardware.cz
>
>
>
>

Druhá generace serverových EPYC se 64 jádry a 256 MB L3 cache?

Druhá generace serverových EPYC se 64 jádry a 256 MB L3 cache?
, , aktualita
Francouzský časopis Canard PC byl v tomto roce zdroj zajímavých informací o tehdy ještě chystaných procesorech Ryzen. Nyní vypouští do světa další informace, zatím tedy fámy, a to o tom, že další generace EPYC bude mít až 64 jader.
reklama
My dnes už dobře známe 32jádrové serverové procesory AMD Naples, které mají později nahradit už 7nm modely Rome a Milan, ovšem je otázka, zda ty mají něco společného s uniklými informacemi šířenými časopisem Canard PC. My dnes už víme, že v únoru mají nastoupit nové procesory Ryzen vyrábené již 12nm procesem, ale to bude nejspíše jen prostý die-shrink s vyššími takty a stejným počtem jader. 
 
 
Jak by ale měly vypadat 64jádrové procesory EPYC? Měly by snad být složeny z osmi samostatných jader Zeppelin (či mírně upravených Zeppelin), nebo ze čtyř 16jádrových zbrusu nových čipů? První případ není pravděpodobný, neboť na to Zeppelin nemají dost linek rozhraní InfinityFabric, které by je navzájem propojily, leda by to AMD zařídilo tak, že by šlo takové 64jádrové procesory využít jen v jednopaticovém serveru. Spíše bychom tak mohli očekávat, že AMD přijde se zbrusu novými základními čipy po 16 jádrech, a tak by mohla konfigurace 4 čipů propojených pomocí Infinity Fabric zůstat. 
 
Nicméně Canard PC neříkají, kdy mají takovéto "EPYC 2" dorazit a zda nakonec nepůjde o opravdu další generaci již 7nm procesorů, které bychom tak nemohli očekávat moc brzo. 
 
 
Dle zveřejněných informací máme očekávat 64jádrové EPYC 2 s podporou SMT, které budou mít stále 8kanálový přístup k pamětem, což ukazuje stále na 4čipové procesory, ale ono je to logické, neboť 16kanálové zapojení pamětí by už bylo opravdu příliš. Takt podporovaných pamětí se pak zvedl z 2666 MHz na 3200 MHz, počet linek PCIe zůstává na 128, ale kapacita paměti L3 cache je 256 MB. 

Canard PC tak říkají, že tyto údajné EPYC 2 mají zdvojnásobit počet jader fyzických i logických a také zdvojnásobit kapacitu paměti L3 cache na jádro. Pokud je má AMD založit na 12nm procesu LPP, pak by to nemuselo patřit do říše fantasmagorie, i když se můžeme ptát, jakou spotřebu by takové procesory měly mít. S tím Francouzi počítali a v dalším tweetu uvádějí, že půjde o základní TDP 225 W a maximum 240 W. Dnešní nejlepší EPYC mají přitom TDP 180 W, takže ani to nevypadá tak nemožně. 
 
Nicméně když se mluvilo o příchodu procesorů Naples se 32 jádry, které tak už máme na trhu, tak jako jejich nástupce měla přijít generace Starship se 48 jádry. Plány se ale mohou měnit a je pravda, že AMD donedávna ani nepočítalo s využitím 12nm výrobní technologie a chtělo přejít rovnou na 7nm, takže možná právě to mu umožnilo změnit plány pro výrobu serverových procesorů. Uvidíme, však i o chystaných Threadripperech jsme se dozvěděli teprve letos v březnu a jaké to bylo překvapení. 
 
Zdroj: Canard PC
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SpaceX zkusilo chytit kryt nákladu rakety Falcon 9 SpaceX zkusilo chytit kryt nákladu rakety Falcon 9
SpaceX odstartovalo praktickou část projektu Starlink na pokrytí Země vysokorychlostním připojením k Internetu z nízko obíhajících satelitů. To ale zahrnovalo i něco jiného, a sice pokus chytit proudnicový kryt nákladu pomocí lodě se sítí.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD bude také čelit žalobám zákazníků kvůli Spectre AMD bude také čelit žalobám zákazníků kvůli Spectre
Byla jen otázka času, kdy se na společnost Intel snesou první žaloby kvůli exploitům Spectre a Meltdown a ty také přišly a ne zrovna málo. AMD však v tomto případě zůstávalo ve stínu Intelu, ale to se nyní změnilo. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Steven Seagal tváří nové kryptoměny Bitcoiin2Gen Steven Seagal tváří nové kryptoměny Bitcoiin2Gen
Akční herec Steven Seagal zdaleka netočí jen filmy. Nyní se stal tváří nové kryptoměny Bitociin2Gen. Její uvedení vzbuzuje hodně otázek, ať už tím, že parazituje na názvu nejznámější kryptoměny, ačkoli s ní nemá nic společného, nebo pyramidovým schématem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
AMD vysvětluje, proč budou mít jeho serverové procesory navrch nad Intelem AMD vysvětluje, proč budou mít jeho serverové procesory navrch nad Intelem
Na akci ISSCC hovořili zástupci AMD o tom, co je vedlo k vytvoření procesorů EPYC v takové podobě, v jaké se dostavily na trh. Uvedli také, proč věří ve svůj přístup, který má být ve srovnání s Intelem mnohem výhodnější. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Intel: proč přestala růst pracovní frekvence procesorů? Intel: proč přestala růst pracovní frekvence procesorů?
V době procesorů Intel Pentium 4 založených na NetBurst měl Intel vizi, že požene pracovní takt až k 10 GHz, což se nakonec ukázalo jako nezvládnutelný výkon. Byla to i doba, kdy AMD představilo své nejúspěšnější procesory před generací Zen. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře