www.svethardware.cz
>
>
>

Dvě soukromé čínské firmy letos poletí do vesmíru, Izraelci zase brzy na Měsíc

Dvě soukromé čínské firmy letos poletí do vesmíru, Izraelci zase brzy na Měsíc
, , aktualita
Vesmír se v posledních letech stále více stává kolbištěm i soukromých společností. My obvykle mluvíme o těch amerických, ovšem letos se chystají vypustit své rakety do vesmírného prostoru i dvě čínské a pak tu máme navíc i Izraelce. 
K oblíbeným
reklama
Co se týče čínských soukromníků, jde o společnosti OneSpace a iSpace, které chtějí ještě v první polovině tohoto roku vykonat přímo orbitální zkoušky svých raket. OneSpace má připravený čtyřstupňový model OS-M, který patří s výškou 19 metrů spíše mezi menší rakety a schopna bude vynášet náklad 205 kilogramů na nízkou orbitu a 73 kg na SSO, čili heliosynchronní dráhu, na níž je objekt neustále osvětlen Sluncem. Zatím není jasné, co tato první raketa ponese a zda vůbec něco užitečného. 
 
raketa OneSpace OS-M
 
Společnost OneSpace má možnost být vůbec první čínskou soukromou společností, které se podařilo dosáhnout oběžné dráhy a být ve svém testu úspěšnou. To i proto, že další čínská firma Landspace svůj test v říjnu minulého roku pokazila. Třetí stupeň její rakety selhal a náklad spadl do Indického oceánu. Landspace se svých snah nevzdává, ale další raketu si připravuje až na rok 2020. 
 
OneSpace i iSpace už mají za sebou úspěšné suborbitální testy, které obě firmy provedly během loňského září. iSpace využila raketu Hyperbola-1Z a OneSpace pak OS-X1. 
 
Co se týče právě firmy iSpace, ta hodlá v brzké době vypustit raketu Hyperbola-1 se třemi stupni s tuhým palivem a konečným čtvrtým s kapalným palivem. Výška rakety je 20 metrů a průměr 1,4 metru. Startovat bude s celkovou hmotností 31 tun, aby mohla na SSO do výšky 700 km dopravit maximálně 150 kg. 
 
 
Nakonec tu máme izraelskou firmu SpaceIL, která se účastnila právě už závodu Lunar X Prize. Ten byl nakonec zrušen, ale nejen SpaceIL pokračuje ve svých snahách dál a jde o neziskovou organizaci financovanou soukromníkem a podporovanou izraelskou vládou. 

Přistávací modul na lodi Beresheet má už během února startovat na palubě rakety Falcon 9, takže s jeho vynesením do vesmíru by neměl být problém, ale cesta k Měsíci a přistání už bude na Izraelcích a pokud se jim to povede, budou vůbec první, kterým se to jako soukromníkům podařilo. 
 
Modul firmy SpaceIL ponese především tři malé disky, které obsahují digitální soubory obsahující izraelskou deklaraci nezávislosti, národní hymnu, písně v hebrejštině, židovské modlitby, malby izraelských dětí, národní vlajku, kopii Starého zákona a vybraných literárních děl izraelských autorů, atd. 
 
Modul s disky tak zůstane na měsíčním povrchu jako časová kapsle, takže Izraelci si snad vybrali vhodnou technologii k tomu, aby data na discích vydržela čitelná, i když jde samozřejmě spíše o gesto národní hrdosti. 

 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: červenec 2021 Doporučené PC sestavy: červenec 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek18 komentářů
Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper
NASA se připravuje na start mise, v rámci níž bude vyslána průzkumná sonda k Europě. Ze Země do vesmíru má potřebný náklad s kosmickou lodí vynést za výhodnou cenu raketa od společnosti SpaceX.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář