reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Elon Musk představuje xAI: AI, která má porozumět podstatě vesmíru

13.7.2023, Milan Šurkala, aktualita
Elon Musk představuje xAI: AI, která má porozumět podstatě vesmíru
Elon Musk oznámil vytvoření společnosti xAI. Účelem tohoto projektu by mělo být vytvoření systému umělé inteligence, který by měl porozumět podstatě vesmíru. Pracovat zde bude mnoho osobností, které pracovaly na jiných systémech AI.
Máme tu další podnik Elona Muska. Ten před několika měsíci založil společnost X Corp, pod kterou nyní spadá sociální síť Twitter, nicméně jeho nový počin je separátní společností. Jmenuje se xAI a ačkoli nebude patřit pod X Corp (resp. X Corporation), bude úzce spolupracovat s Twitterem nebo Teslou. Podle nepříliš rozsáhlých stránek projektu na adrese x.ai by cílem společnosti mělo být "pochopit pravou podstatu vesmíru" a rozumět realitě. Více informací bude prozrazeno na Twitter Spaces, a to někdy v průběhu zítřka.
 
Elon Musk
autor: Daniel Oberhaus, CC BY-SA 2.0, přes Flickr (WB, přidáno logo)
 
Tým je veden Elonem Muskem a hlavním poradcem je Dan Hendrycks, kdo nyní pracuje jako ředitel pro Centrum bezpečnosti AI. V týmu jsou ale i další lidé, kteří pracovali pro jiné AI projekty jako např. pro firmy DeepMind, OpenAI, Google Research, Microsoft Research, Tesla a University of Toronto (konkrétně jde o osobnosti jako Igor Babuschkin, Manuel Kroiss, Yuhuai (Tony) Wu, Christian Szegedy, Jimmy Ba, Toby Pohlen, Ross Nordeen, Kyle Kosic, Greg Yang, Guodong Zhang a Zihang Dai). Projekty, na nichž tito lidé pracovali, jsou mimo jiných AlphaStar, AlphaCode, Inception, Minerva, GPT-3.5 a GPT-4.
 
 
Ještě připomeňme, že Elon Musk stál při zrodu společnosti OpenAI, později se ale od projektu odtrhnul, neboť se mu nelíbilo jeho další směřování. Také je velkým propagátorem "zdravého" přístupu k systémům umělé inteligence a nutnosti dohlížet na její vývoj, především varuje před jejím vojenským použitím a chce, aby byl vytvořen nějaký kodex, který by stanovil pravidla vývoje AI.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama