Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Elon Musk zařízl účet sledující jeho letadlo na Twitteru a mění podmínky

17.12.2022, Milan Šurkala, aktualita
Elon Musk zařízl účet sledující jeho letadlo na Twitteru a mění podmínky
Twitterový účet ElonJet, který sleduje pohyb tryskáče Elona Muska a dalších, byl zabanován. Musk změnil podmínky toho, jaké účty mohou být aktivní na Twitteru a sledování v "reálném" čase je z bezpečnostních důvodů zakázáno.
Sociální síť Twitter zatím Elonu Muskovi přidělává hodně potíží. Vedle toho, že ho to stojí hodně peněz a musí ji financovat z externích zdrojů, což nelibě nesou např. akcionáři Tesly, hodně problémů způsobují praktiky ohledně moderování sítě. Elon Musk vždy chtěl, aby byl Twitter místem pro všechny a lidé tu měli svobodu slova, jenže jak sám nyní pozoruje, není to ani zdaleka tak jednoduché, jak si asi myslel. Síť se musí podvolovat zákonům, a tak např. účet Kanyeho Westa byl opětovně zablokován jen chvíli poté, co mu byl zrušen ban. Velkou kontroverzi přináší i další krok Muska ohledně účtu ElonJet, který sledoval Muskův tryskáč a podobná letadla dalších významných lidí. 
 
Tesla Model 3 (Twitter)
autor: Daniel Oberhaus, CC BY-SA 2.0, přes Flickr (přidáno logo)
 
Nejprve vyšlo najevo, že Twitter tento účet sice ponechal aktivní, ale dle Jacka Sweeneyho, majitele účtu ElonJet, použil techniku shadowbanningu. To v podstatě znamená, že účet je sice stále aktivní, ale současně je potlačena jeho viditelnost. I sledujícím se tak neukazují všechny zveřejněné tweety, pro ostatní je složitější tento účet najít a podobně, takže účet má mnohem nižší dosah, než by měl mít za normálních podmínek. Přitom jde o něco, co Musk sám v minulosti kritizoval.
 
 
Situace se ale vyhrotila poté, co nějaký stalker sledoval Muskův vůz, ve kterém byl jeho syn. Auto zablokoval, vyšel ven a vylezl na kapotu vozu. Twitter tak změnil podmínky ohledně těchto sledovacích účtů a všechny takové, kterou budou zveřejňovat aktuální polohu jiných lidí, budou zablokovány z důvodu porušení podmínek, které mají zajišťovat fyzické bezpečí osob. Faktem nicméně je, že tato data byla stahována z veřejně dostupných zdrojů, tedy jsou stále dohledatelná. Musk ale zároveň přidal, že zasílání lokací s nějakým (blíže neurčeným) zpožděním je OK, protože v takovém případě už není bezpečnostním problémem. Nicméně toto je diskutabilní otázkou, ono i vědět, že se někdo někde pravidelně nachází, může být rizikem.
 
Musk zablokoval nejen účet ElonJet, ale i osobní twitterový účet Jacka Sweeneyho, a říká, že podniká první kroky proti Sweeneymu a všem, kdo podporují ohrožování jeho rodiny.
 
Doplněno 21:45: Zablokovány ale byly i účty některých novinářů, kteří psali tweety o zablokování účtu ElonJet. Elon Musk nicméně na Twitteru uspořádal anketu, zda má účty publikující jeho polohu hned odblokovat nebo až za 7 dní. 58,7 % z téměř 3,7 milionů hlasujících bylo pro okamžité odblokování, a tak Musk nechal některé z nich odblokovat. Neplatí to prozatím o všech.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.