www.svethardware.cz
>
>
>
>

ESA ukázala fotografie kráteru Korolev s ledem na Marsu

ESA ukázala fotografie kráteru Korolev s ledem na Marsu
, , aktualita
European Space Agency (ESA) přichází s novými snímky z Marsu. Jde o dvě velmi působivé fotografie kráteru Korolev, na kterém jde vidět obrovské zamrzlé jezero plné vodního ledu. Pokud chcete wallpaper s fotkou z Marsu, není proč váhat.
K oblíbeným
reklama
Lidstvo postupně prozkoumává planetu Mars. V posledních dnech se mluví především o sondě InSight, nicméně s působivými úlovky se nechlubí jen NASA, ale také European Space Agency (ESA). Mise Mars Express byla totiž úspěšná v pořizování snímků pomocí kamery High Resolution Stereo Camera (HRSC) a při pěti průletech kolem Marsu pořídila pásy snímků kráteru Korolev. Na základě těchto sérií pak agentura vytvořila dvě velmi působivé fotografie, na které se nyní můžete podívat.
 
Kráter Korolev na Marsu
 
zdroj: esa.int [CC BY-SA 3.0], klikněte pro zvětšení
 
Sonda byla vypuštěna 2. června 2003 a už 25. prosince téhož roku se dostala na orbitu Marsu. V těchto dnech tak bude slavit 15 let provozu a ty tak můžeme oslavit právě výše zmíněnými snímky. Ten první z nich agentura uvolnila ve Full HD rozlišení, takže pro mnohé, kteří ještě nemají monitory s vyšším rozlišením, může jít o výborný wallpaper.
 
Kráter Korolev na Marsu
 
zdroj: esa.int [CC BY-SA 3.0], klikněte pro zvětšení
 
Kráter Korolev má přibližně 82 km v průměru a je plný ledu. Ledová vrstva má tloušťku 1,8 km a přichází sem ke slovu jev zvaný "studená past". Samotný led je totiž hluboko v kráteru, zhruba 2 km pod jeho okrajem. Studené plyny se tak drží uvnitř a vytváří extrémně studenou vrstvu těsně nad ledem, který tak nemá šanci nikdy rozmrznout. Led je tak stabilní a nemůže se zahřívat.
 
Kráter dostal jméno po ruském raketovém inženýrovi Sergeji Korolevovi, který stál u zrodu ruského vesmírného programu. Vyslal první lidské satelity do Vesmíru v roce 1957, podílel se i na projektu Vostok, jehož výsledkem byla cesta Jurije Gagarina do Vesmíru o čtyři roky později.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Jack Dorsey draží první tweet, zatím bylo přihozeno na 2,5 mil. USD Jack Dorsey draží první tweet, zatím bylo přihozeno na 2,5 mil. USD
Zakladatel Twitteru, Jack Dorsey, draží první tweet na světě z roku 2006. Nabízen je jako tzv. non-fungible token (NFT), což je koncept prodeje digitálních děl, který je v poslední době velmi populární.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
ICON už vyrábí domy pomocí 3D tisku i v Texasu ICON už vyrábí domy pomocí 3D tisku i v Texasu
Společnost ICON začala pro amerického developera 3Strands stavět domy pomocí 3D tisku. Ty by měly být bezpečnější, být odolnější vůči požáru a jiným přírodním živlům. Po Mexiku tak jde o druhý velký projekt.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus
Telefony s Androidem mají poslední dobou takové množství operační paměti RAM, že by se za to nemuselo stydět ani solidní PC. SK Hynix nyní začalo sériovou výrobu 18GB setů pamětí LPDDR5 pro telefony Asus ROG Phone.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře