www.svethardware.cz
>
>
>
>

InSight si bezpečně odložil první marťanský seismograf

InSight si bezpečně odložil první marťanský seismograf
, , aktualita
Sonda InSight americké NASA nedávno zkoumala své okolí, aby mohla zjistit, kam může pomocí své robotické ruky bezpečně odložit zařízení Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS). To bude přímo naslouchat Marsu.
K oblíbeným
reklama
InSight si k tomuto účelu nedávno pořídil selfie vytvořené z řady fotografií pomocí robotické ruky, respektive fotoaparátu, který je na ní umístěn. Vedle toho také řádně prozkoumal své bezprostřední okolí, a to vše kvůli tomu, aby NASA mohla najít bezpečné místo pro uložení seismografu SEIS a také "krtka" s tepelnou sondou HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package).
 
 
Fotografie posloužily k vytvoření kopie toho kousku Marsu, kde se InSight nachází, aby si NASA pořádně natrénovala zvednutí SEIS z paluby sondy a jeho odložení na zem vedle. To pojala opravdu vážně, však své "pískoviště" opatřila i kulisami a inženýři pracovali ve světle, které simuluje právě prostředí na Marsu. 
 
Jak dobře víme, NASA nemůže ovládat InSight na dálku přímo vzhledem k mnohaminutovému zpoždění komunikace. InSight si tak vše musí řídit sama dle toho, jak ji obsluha naprogramuje a právě proto je třeba každý krok pečlivě naplánovat a ověřit. V případě SEIS bylo důležité také to, aby byl dobře položen a dotýkal se země co největší plochou, jinak by nemohl dobře zachytávat vibrace. Zde měla NASA štěstí, že InSight dosedl v místě, kde je povrch plochý a nejsou na něm kameny. 
 
 
SEIS byl nakonec odložen 1,6 metrů vedle sondy, což je víceméně maximální vzdálenost, na niž ruka dosáhne. NASA ještě plánuje přístroj pomocí ruky pořádně usadit, aby seděl zcela rovně protože aktuálně je ve sklonu cca třech stupňů. Až poté bude přikryt pomocí kopule Wind and Thermal Shield (WTS), která jej ochrání před povětrnostními vlivy.
 
To ale bude provedeno až v lednu a na konci ledna bude umístěn ještě zmíněný HP3, a to v opačném směru než SEIS, přičemž obrázky dosud zachycovaly obě zařízení umístěná spíše hned vedle sebe. Pak už budou moci obě zařízení sledovat vibrace i teploty, takže sledovat vnitřní pochody planety a pro InSight to bude znamenat plnou funkčnost. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Edward Snowden už také prodává NFT, vydražil ho za 2224 ETH Edward Snowden už také prodává NFT, vydražil ho za 2224 ETH
Blockchain je stále využívanější technologií a zdaleka nejde jen o kryptoměny. Poslední dobou se hodně mluví o NFT, prodeji digitálních děl zapisovaném právě do blockchainu. Nyní se přidává i Edward Snowden.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AMD Van Gogh se Zen 2 a RDNA 2: kde se uplatní? AMD Van Gogh se Zen 2 a RDNA 2: kde se uplatní?
Dobře víme, že čipy AMD Van Gogh budou vůbec první APU, která nabídnou integrovanou grafiku generace RDNA 2. Měly by přitom nastoupit na trh někdy v tomto roce, ale co budou představovat a kde se uplatní?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Starší konzole PlayStation mohou spět k neodvratnému konci Starší konzole PlayStation mohou spět k neodvratnému konci
Majitelé konzolí PlayStation se mohou dle serveru Ars Technica připravit na to, že starší modely mohou jednoho dne přestat fungovat, aniž by s nimi bylo cokoliv nepořádku. Jde tu o výměnu baterie a ověření času na serverech Sony. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TrendForce: výrobci čipů letos vydělají rekordních 94,6 mld. USD TrendForce: výrobci čipů letos vydělají rekordních 94,6 mld. USD
I bez čísel společnosti TrendForce je zřejmé, že výroba počítačových čipů bude letos trhat rekordy. Můžeme se podívat ale na konkrétní údaje, které nám předkládá tato tchaj-wanská firma. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Na čínském maloobchodním trhu CPU se Intel drží lépe, přesto postupně ztrácí Na čínském maloobchodním trhu CPU se Intel drží lépe, přesto postupně ztrácí
Můžeme tvrdit, že pokud jde o DIY trh a samostatně prodávané procesory x86, pak firmě AMD patří obecně v západních zemích a Evropě vedoucí pozice. Ovšem odlišná situace může být v Číně, kde má Intel stále velice stabilní pozici lídra. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek